De Agricultura I. - Az országnak természeti kincseirűl

Day 2,783, 13:07 Published in Hungary Hungary by OvuvuevuevueEnyetuenwuevueOsas

Országunk s nemzetünk nagyobb dicsőségére elhatározánk, bár mi magunk csupán szerényebb írói képességekkel volnánk megáldva, s az retorica tudományában sem jeleskedünk igazán, hogy néhány fejezetben összefoglaljuk az (e)magyar gazdálkodás főbb jellemzőit, hisz dicső nemzetünk nem csak az hadviselésben jeleskedik ellenségink nagy bánatára, hanem az gazdálkodásban is élen jár, ennek pedig legfőbb oka, hogy gyönyörű hazánk számos természeti kinccsel áldatott meg. Az írott munkákat pedig mindég az okok feltárásával kell kezdeni, így első fejezete művünknek az országnak természeti kincseirűl szóland.

Nemzetünk bátorságának s vitézink erejének köszönhetően országunk határai úgy kitolódék, hogy területét mindég bearanyozza az Napnak fénye. Ezzel együtt jár, hogy az természet kincseinek minden fajtája megtalálható, így nemzetünk fiai bármely gazdálkodást örömmel s haszonnal művelhetik. Azonban ez nem mindég vala így, s az előrelátó féli, hogy nem is lészen így, ezért sorjázzuk, hogy melyek azon javak, melyek eredeti területeinken is megtalálhatók.

Az javak fajtáit tekintve nemzetünk az fegyverkovácsolás mesterségére alkalmas leginkább, az földművelésnek kevésbé kedvezőek az földrajzi feltételek.


Vasban gazdag az Dunántúlnak nyugati területe, Győr környéke, így annak bányászata itt igen jelentős.


Az újkori fegyverkovácsoláshoz nélkülözhetetlen az salétrom. Szerencsére az Dunántúlnak déli része, Pécs környéke képes egész nemzetünket ellátni ezen anyaggal, ellenségink nagy kárára.


Bauxit az Dél-Alföldön található meg nagyobb mennyiségben, Szeged környéki bányáink az ország alumíniumigényit bőséggel kielégítik.


Az Dunántúlnak középső része olajban gazdag terület, az itteni kutak szörnyű tankjaink roppant olajéhségét ínségesebb időkben is csillapítani tudják.


Az Észak-Alföld földrajzi helyzeténél fogva kaucsukfában gazdag (!), nagy gumitermelő vidék - az automobilok örömére s az népszaporulatnak kárára.


Székesfővárosunk, Buda környékén jelentős az fokgazdálkodás, emellett számos halastó is fellelhető, így országunk halban sem szenved hiányt nehezebb korokban sem.


Hazánk építészetének alapköve, az gránit, Miskolc környékén nagy számban előfordul, bányászata itt jelentős.

Ezek hát eredeti regioink természeti kincsei, melyek akkor is ellátnak bennünket javakkal, mikor az világnak kereke kevésbé szerencsésen fordul.

Számokkal kifejezvén eredeti területeink:
-fegyverkovácsoláshoz 100%-os bonusunk van
-földművelésre csak az Buda-környéki halászat nyújt 20%-os bonust
-építkezésre pedig csak az gránitot tudunk használn szintén 20%-os bonusszal

Térképen pediglen ímígyen:


Ez hát hazánk gazdaságárúl írott művünk első fejezete, melyben az országnak alapvető természeti kincseit taglalánk. Reméljük, népünk okulására válik.