Interjú Hercegno külügyminiszterrel

Day 1,572, 15:10 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Hercegno az ország legaktívabb külügyesei egyike, így külügyminiszterként szolgálja az országot ciklusok óta. Szlovéniában és Lengyelországban az aktív játékosok már ismerhetik őt. A fordítói csapatot megalapította és vezeti. Az aktuális külügyi helyzetről is kérdeztem őt.


Szlovéniában és Lengyelországban vagy nagykövet. Miért ezekben az országokban és mi a feladatod?

Már nagyon régóta vagyok nagykövet a fent említett országokban. Azért ezeket az országokat választottam, mert beszélem a nyelvet (szlovént és a lengyelt), így közvetlenebb kapcsolatba tudtam kerülni a polgárokkal. A feladatom, hogy eMagyarország és eLengyelország illetve eSzlovénia közti kapcsolatot ápoljam és fent tartsam, illetve egyéb ügyekben intézkedjek (állampolgársági kérelmek, segítségkérés csatára, információ gyűjtés).


Lengyelországon és Magyarországon van a szövetségen belül a legnagyobb ellenséges nyomás. A szlovéneket vádolják meg leginkább a szövetséggel szembeni politikával. A problémákkal mennyire szembesülsz, amikor nagykövetként dolgozol?

Ez egy elég nehéz helyzet. Megértem mind a két oldalt, mikor a szlovéneket vádolják, hogy a szövetséggel szembe mennek és nem segítenek. Kicsit bele kéne éreznünk magunkat a helyzetükbe, hogy ők játéklehetőséget akarnak biztosítani a polgáraiknak, saját bónuszokkal, és biztonságérzettel. Földrajzilag is szerencsés helyzetben vannak, nem úgy mint mi. Ha ők feladják országukat és vakon beleugranak a csatákba akkor eSzlovénia is hosszú távon el lesz törölve. A vezetőség pedig úgy gondolkodik, hogy a saját polgárait védi, hogy nekik meglegyen az ami alapvető a játékosoknak. Ez a gondolkodásmód sokaknak nem tetszik, amit meg is értek.
Azért nehéz ez a helyzet, mert én mind a két fél oldalán szeretnék állni és nem szeretném, ha a két ország, amit szeretek ellenséges viszonyba kerülne. Így kapok itthon is eleget azért mert próbálom a szlovéneket képviselni, hátha valaki megérti őket.


A szlovéneket és a lengyeleket mennyire izgatja a bolgárok helyzete?

Azt tudom, hogy a lengyeleket komolyan foglalkoztatja a bolgárok jelenlegi útkeresése. A szlovének is érdeklődőek, ahogy más ország is itt a környéken.


A külügyi fordítói csapat alapítója és vezetője vagy. Mennyire vagy elégedett a fordítói csapattal? Mekkora igényt tapasztalsz a munkátokra?

Én nagyon meg vagyok elégedve a csapattal, kicsit talán most van egy visszaesés az aktivitásban, ez az én hanyagságomnak is mondható, de már a 11. hete fordít a csapat, és a nemzetközi sajtóban is vannak nehéz napok.
Sok pozitív visszajelzést kaptam más játékosoktól, hogy szeretik a csapat munkáját, fellendítették a sajtót a fordításokkal, és elég sok magánszemély támogatta már a csapatot, amit itt is szeretnék megköszönni nekik!


A fordítók fizetést kapnak a munkájukért. Ez mennyire hat ösztönzőleg?

Igen, a fordítókat fizetéssel ösztönzöm a munkára, pénzt és ha van étel adomány, akkor etetni is tudom őket 🙂 Úgy gondolom többen nem a pénzért csinálják a fordítást, hanem mert szeretnének hasznosat tenni, nyelvet gyakorolni, és segíteni a külügyet, illetve tájékoztatni az embereket.
Végül is mondhatjuk azt, hogy ez egy MM program, csak itt meg is kell dolgozni a subokért!


Az elnökök mennyire szoktak személyesen felkérni feladatok elvégzésére?

Ritkán szoktak felkérni feladatok elvégzésére, amióta a kormányban dolgozom, ha tárgyalni voltunk akkor többnyire az elnök tárgyalt, én csak megfigyeltem az eseményeket, avagy a tárgyaláshoz szükséges háttérmunkákat végeztem el. Sok tárgyalási tapasztalatom nincs, ezért szerintem ez így rendben is volt. Apróbb ügyeket, talán bíztak már rám.


A nagyköveti rendszer vezetésével foglalkoztál korábban, de aztán lemondtál erről. Miért hagytad abba a vezetését?

Igazából nem a nagyköveti rendszerről mondtam le, hanem az egész akkori kormánymunkáról. Nem tetszett az akkori szlovénellenes hangulat és “propaganda” és a levél sem, amiről nekem a szlovének közlönyéből kellett értesülnöm. Igazából ezzel volt a legfőbb problémám, és ezért is kezdtem egyre inkább távolodni a kormányban kapott szerepemtől, majd le is mondtam. Most ismét a nagykövetekkel foglalkozom, tehát a munka továbbra is folyik, kicsit másabb hangulatban.


A szlovének az egész ONE vezetést felháborították a viselkedésükkel, egy hetes büntetést kaptak a szövetségtől, mivel számos ponton sértették meg a ONE törvényeit. A magyar és a szlovén kormány között is feszült volt a viszony, mivel Magyarország saját kongresszusát próbálta menteni, a szlovének pedig mindent megtetettek a diplomácia eszközeivel a bónuszaikért. A magyar kormány lehetett volna korrektebb a szlovén féllel szemben?

Tény, hogy a szlovének viselkedtek egy adott módon. Szerintem eléggé tiszteletlenek voltak a szövetségen belül a szlovénekkel, gondolok itt a kiírásra, amiken a szlovének felháborodtak, és ezt le is írtam a fordításomban. Úgy gondolom nem így kéne viselkedni egy teljes jogú taggal, a stílussal van bajom, nem feltétlen a módszerrel.
A szlovének pedig diplomácia eszközével tudtak biztosítani egy országot a játékosainak, amit mi magyarok nem vagyunk képesek megtenni már mióta is? December óta? Nem hiszem, hogy a szlovéneket kéne szidni, azért mert mindent megtesznek, hogy a játékosaik tudjanak játszani. Védik a játékosaikat, amíg mi inkább kiküldünk mindenkit lengyel ÁPért, hogy tudjanak játszani, századcégeknek legyen mit termelni és osztani a tagoknak, mi csak ennyit tudunk tenni a játékosainkért...
Mi beleugrottunk a csatákba keményen többször is, hogy majd meghálálják, és mások is feláldozzák magukat értünk, hát igen, azóta sem lettünk előbbre, hiába ütnek mellettünk sokan.
Szerintem lehetett volna korrektebb is a szlovénekkel a kormány, de itt én a stílusra gondolok, és nem a kongaképviselőknek írt levél módszerre. Amit szerettünk volna, régiókat és eljutni Olaszországba, abban segítettek. Feszült időszak volt, lehet több türelem kellett volna mindkét félnek.


Orinda kijelentette, hogy legszívesebben kilépne a ONE-ból. Ciklusa befejezése előtt még népszavazást is kiírt a kérdésben. A szlovén lakosság elég megosztott a kérdésben. Nekem úgy tűnt, csak sikerekre vágynak a szlovének, nem a szövetséges államokkal van bajuk. Milyen hangulatot tapasztaltál a szlovének körében?

A szlovének nagyon régóta szerettek volna a ONEba tartozni, amióta nagykövet lettem, erről volt szó. Sokszor kimaradtak felvételkor és ilyenkor mindig nagyon csalódottak voltak. Volt próbálkozás más szövetségbe való lépésről (pl Titánok szövetség, erről népszavaztak is) de mindig a ONE maradt az esélyes lehetőség.
Szerintem ők inkább csalódtak a szövetségben, ami érthető is, a ONE régóta nem olyan fényes szövetség mint volt egykoron, és ahova ők szerettek volna tartozni, de van olyan tagállam is, amelyet annyira nem szeretnek.


A bolgárok nem akarnak csatlakozni a ONE-hoz, a törököket akarják kivágni az Eden-ből. Nagyon bizonytalan a jövő, ami rövid távon a TEDEN számára kedvez. Néhányan egy teljesen új szövetség létrehozásáról beszélnek már. Mennyire vagy bizakodó a jövőt illetően és magadnak milyen szerepet kívánsz a folyamatok alakulásába?

A bolgárok a sajtótájékoztatón elmondták, hogy nem szeretnének a ONEhoz tartozni. A népszavazás jelenleg zajlik a bolgároknál, nem tudni mi lesz. Azt is mondták, hogy az MPPiket szeretnék megtartani. Úgy vélem, ha a bolgárok tényleg kilépnek, akkor az EDENből lesz még kilépő tag, és lesz egy kis átalakulás a szövetségek terén. Magamnak milyen szerepet kívánok?
Szeretnék tudni a folyamatok alakulásáról, ezért is igyekszem figyelni a bolgár sajtót, hogy mi alakul náluk. Jövőt illetően nem vagyok feltétlen bizakodó, de én inkább pesszimista vagyok, mint realista 🙂


Románia, Horvátország, Görögország, Olaszország, Ukrajna azok az Edenben, akik ragaszkodnak a törökökhöz, a többiek számára a bolgárok fontosabbak látszanak a Damagehoodnak nevezett török sebzésnél. Az Eden kettészakadására látsz esélyt?

Mint mondtam, ha a bolgárok kilépnek, akkor szerintem lesz egy kisebb mozgolódás, avagy elindul majd egy helyezkedés, de ez nem biztos, hogy az EDEN kettészakadásához fog vezetni. Egyelőre nehéz bármit is megjósolni, amíg a bolgárok népszavazása le nem zajlott.


A külügyi dolgozókat nagy előszeretettel támadják a trollok. Te hogy viseled a munkádból fakadó támadásokat?

Igazából szórakoztat, azonban Eheslo még a követi munkám kezdetén nagyon pozitív kommenteket írt a cikkeim alá, aminek nagyon örültem, mint kezdő, igyekezett megvédeni a jetibéren vett cenzorok negatív befolyásától. Nagyon sajnálom, hogy mégis bekerültem ebbe a bűvkörbe és teljesen leszerepeltem előtte. Nagyon bánt, hogy ekkora csalódást okoztam neki. Azért remélem, hogy a kapcsolatunk ha már így alakult, azért fog folytatódni, még ha ilyen csipkelődős kommentwaros módon is.