[Vikat] Kasarmukauboi kursus algajatele: Sõduri kapp ja voodi

Day 2,785, 09:22 Published in Estonia Estonia by Vambola Vikat

1. õppetükk

Sõduri kapp ja voodi

Alustame eduka kasarmukauboi koolitusega.

Teadagi peab olema sõdur kõigeks valmis, ka kõige suuremateks ootamatusteks. Olgu selleks siis öine häire, ootamatu kiirrännak täisvarustuses, etteaimatav EVKA häire või etteaimamatu kapikontroll. Eks neid kõike tule ette ja kui sõdur on kõigeks ettevalmistunud siis toimub kõik tõrgeteta. Sõdur peab olema hoolas ning oma varustusega heaperemehelikult ümber käima. Nagu ikka, teenistuse ajal tundub suht mõistmatu, miks peab oma kappi just nii piinlikult korras hoidma. Normaalne inimene ju ei paki sokke, ega aseta särke, dresse, sooja aluspesu ning kõike muud piinlikult sirgelt ja kogu riiulilt täitvalt. Vahel tundub kapikontroll lausa normimisena.

Piinlikult korras peab olema ka voodi. Ei tohi olla kortse, tekk ei tohi olla lohkus (no aga mul ongi ju selline madrats), padi peab olema vahvalt, kuid korrektselt kohev jne.

Sõdur mõtleb umbes järgmiselt:"No mis sellest, et dressidel väike korts sees oli, see ju ei mõjuta kuidagi sõduri võitlusvõimet. Tähtis on ju see, kuidas ma vaenlase vastu võitlen, kasarmukauboi ju ei kaitse riiki."

Ja tal ongi täiesti õigus- kasarmukauboi tõesti ei kaitse riiki. Siiski ununeb veel üks tähtis asi, sa praegu ei kaitsegi praegu riiki. Praegu alles koolitatakse/treenitakse sind sõduriks- riigikaitse peamiseks alustalaks. Nii palju, kui ma ise olen sellele teemale mõelnud olen saanud aru, et korrektse kapi ja voodi peamiseks eesmärgiks on õpetada hooldust. Õpetada sõdurit olema tähelepanelik- pöörama tähelepanu ka kõige väiksematele detailidele. Detailidele, mille mittemärkamine lahingus võib kalliks maksma minna. Algul on kontroll rangem, hiljem mitte. Ajaga muutud ka ise hoolsamaks.

Sellel kursusel me ei räägi sellest, mis järjekorras ja täpselt kuidas pakitud peavad olema sõduri riided ning isiklik kraam. See ei olegi selle kursuse eesmärgiks. Kõike kuidas peavad asjad kapis olema ja palju muud räägitakse teile kohapeal. Ühte ma siiski ütlen, kui kõik on piinlikult korrektne, isiklikud asjad ilust riiuli välimist serva pidi rivis (nagu ka kõik muud asjad) siis on kõik väga hea. Ülemal hea tuju ning ka sul endal palju kergem olla- igati mõnus sõdurihommik 😛




Sõdur ilma kapi ja voodita (Allikas: topwar.ru)

Kui oled tubli sõdur ning oled kõigeks ettevalmistanud, varustades end kõigega, mida sisaldas Kasarmukauboi ABC vajalike asjade nimekiri, siis tekib kindlasti probleem, kuidas mahutada asjad ära nii, et ka muudele asjadele ruumi jääks. Sellises olukorras tuleb appi sokisahtel.

Esimesel päeval on kõik ähmi täis ja pakivad kenasti oma puuvillaseid sokke (Loodan, et 100% puuvillaseid sokke enam ei jagata. Puuvill see on ju sõduri vaenlane nr.1, kui veidikene sünteetikat on see on sokid palju jalasõbralikumad), lapates ning hoolikalt paigutades, tahtes olla tubli sõdur.

Teadagi jagatakse kaitseväes väga usinasit poolvillaseid sokkisid. Need on head, mõnustad ja küllaltki funktsionaalsed sokid, millega pikal rännakul saab villide tekkimine kergesti minimaliseeritud. Nende paksusel on aga veel üks suurepärane voorus, mida tark sõdur usinasti ära kasutab. Ainult poolvillaste sokkiega on võimalik katta ära terve sokiriiuli fassaad. Seal taga on aga meeletult vaba ruumi ja keegi sinna piiluma ei hakka. Sokke ära sinna niisama lahtiselt viska, vaid seo ikka paarilisega. Nii on hommikul hea ja lihtne sealt uus sokipaar kiirelt haarata.

Siiski, usin sõdur valmistub hommikuks juba õhtul, võttes sokid juba siis valmis. Mina isiklikult torkasin oma sokid voodiääre ning madratsi vahele. Sealt oli hommikul hea võtta ning kui varem üleval olid sai sokid juba varakult jalga tõmmatud ja hommik oli hoopis rahulikum.


Hommikune voodi tegemine peab nagu kõik, olema väga kiire. Kas selleks, et hommikul kiirelt voodi ära teha, saab juba õhtul teha vastavaid ettevalmistusi. Esiteks, ei tohi lina segi ajada. See on kohe ära näha, kui kenasti silutud teki all on lina kortsus. Teiseks, teadagi tuleb tekist voodijalutsisse teha nn. „ümbrik”, kui vähegi võimalik tuleks seda võimalikult palju säilitada. Lahtiselt voodi peal olev tekk võib olla küll mugav, kuid selle väikese muudatusega harjub kiiresti. Voodi säilitamisel algses seades on ka kõrgem pilotaaž- kookoni meetod. Tuleb pugeda voodisse nii, et tekk ei tuleks mitte kusagilt madratsi alt päris välja ning 100%-lt säilib ka „ümbrik.” Nõnda on hommikune vooditegu kohe eriti lihtne, ronid aga oma kookonist välja ning pingutad külgedelt tekki ja  kohendad padja. Ajakulu ainult mõnikümmend sekundit.

Säästetud ajaga saad sa rahulikult ära teha hommikuse hügieeni (keegi ei tölla ees) ja rahulikult muude asjadega tegeleda. Mida aeg edasi, seda vilunumaks sa voodi tegemisel muutud. Kuid see eeldab usinat harjutamist- seda aega kindlasti teile ka eraldatakse.

Sõdur teeb kõike organiseeritult, kõike harjutatakse ühtiselt, nii ka voodi tegemist. Selle suurpärase harjutuse nimi on voodiralli. Kostub legendaarne käsk „kahe linaga korrusele” ja sealt see trall algab. Usinasti taastate oma voodite kadunud ilu. Algul antakse aega 10 minutit, siis 9, siis 8, kuni muutub ajakulu uskumatult väikeseks. 3 ja vähema minutiga vooditegu, pole vilunud kasarmukauboi käes mingi probleem.


Prantsuse leegionäärid maastikul. Olukord, kus nostalgiliselt meenutad mõnusat kasarmuvoodit 😛 (Allikas: Wikimedia.org


See ongi sõdurielu juures hea, et kõige harjutamiseks antakse alati piisavalt aega. Sarnast tegevust nagu vooditega harrastatakse ka kappidega. Sellisel juhul tuleb kogu oma kapisisu välja võtta (üldiselt isiklikud asjad võivad siiski kappi jääda aga kunagi ei või teada). Edasi läheb nagu voodiralligagi, kõik jälle kenasti korralikult tagasi. Selline harjutamine tundub tüütu ning väga frustreeriv ja samuti võib täheldada, et pärast kellegi suuremat käkki, nende kahe harjutuse praktiseerimine sageneb (kohe näha, et juhtkond hoolib ja annab vajadusel harjutamiseks kõigile lisaaega). Lõpuks oled aga nii vilunud, et hommikused tegemised pole enam mingi probleem. Lõdva randmega majandad oma asju ning enne hommikust rivistust saad veel mõnusalt oma voodijalutsis oleval taburetil istuda. Mida veel üks sõdur võiks tahta? 😛

Üks asi veel. Kui kapp ei taha hästi kinni püsida siis soovitan soojalt, kas kappi vastavalt töödelda või mingit muud moodi garanteerida kapiukse kinni püsimine. Usu, nii tekib ootamatuid jamasid palju vähem. Asi algab sellest, et ülem ei tohi iseseisvalt sinu kappi avad, kui ette pead sa seda igal juhul näitama. Kui aga kapiuks lahti vajub siis pole midagi teha, mis näha, see näha ja vaevalt ühe sõduri kapp pärast lõunat veel 100% korrektne on. Või juhtub nagu minul, päevnik olles vajub kapiuks iseseisvalt lahti ja oi seda bardakki, mis mul seal oli. Mäletan veel selgelt seda veebli raevukat hüüdu 😉


Ei leidnud ühtegi pilti korrektsest sõdurikapist, kui keegi leiab võib kommentaariumis linki jagada. Nagu ikka, kui on midagi küsida või tahate omalt poolt midagi lisada, siis selle teema raames on selle artikli kommentaarium ideaalne koht.🙂 


Kohtumiseni järgmises õppetükis!!

Kasulik link e-kodanikule: