[Tökönrúgás] Let's kick racism out of football

Day 1,878, 06:35 Published in Hungary Hungary by Shaok

Ez a FIFA egyik jelmondata, mellyel jelzi, mennyire elkötelezett a focipályákon tapasztalható rasszizmus visszaszorítása érdekében. Hogy tényleg zéró toleranciát mutatnak, mint hirdetik, azt nekünk is elég fájdalmasan kellett megtapasztalnunk a napokban, hiszen a magyar-román világbajnoki selejtező-meccset, mely rendkívüli fontossággal bír a sorozatban, jelen állás szerint szurkolók nélkül, zárt kapuk mögött kell lejátszanunk. Mindez a Magyarország-Izrael meccsen történt elfogadhatatlan és minősíthetetlen antiszemita megnyilvánulások miatt.



Sokan, sokat írtak erről az elmúlt napokban. A téma eléggé kényes, természetesen van aki dühből ír, van aki pedig kárörömét fejezi ki, hogy megérdemeltétek ti nyamvadt magyarok. Mindezt azonban anélkül teszi, hogy pontosabban tudná is azt, hogy mi történt. Ezen cikkben ennek felderítésével kezdeném.

A Magyarország-Izrael meccs után, melyet izraeli rendezőkkel együtt közösen szervezett az MLSZ, sem a FIFA-ellenőr, sem az MLSZ, de még csak az izraeli szervezők sem éltek panasszal, illetve utóbbiak egy palesztin zászló lobogtatása miatt. A tv-közvetítésben nem volt semmi kirívó sem tapasztalható. Gondolhatnánk, hogy ennyi, de nem. Ekkor felbukkant egy, a helyszínen rögzített, kézi kamerás felvétel.

Nézzük is meg, mielőtt továbbmegyünk.

Én megtettem többször is, keresve azt a kirívóan antiszemita magatartást, mely miatt kollektív büntetésben kellett részesülnie a magyarságnak. Röviden összegezve a felvétel az izraeli himnusz lejátszása alatt készült. Hang alapján egy férfi és egy nő, valamint a tömeg különíthető el. Aki járt már meccsen, vagy rögzített ilyen körülmények között felvételt, az tudja, hogy ilyen kivehető egyéni hanghoz a kamera/mikrofon közvetlen közelében kell állni.

Tehát nézzük először párocskánkat. A lány auschwitzozik egyet, a srác mussolinizik, majd úgy 0:27 körül, mikor nem száll be senki, a lány hallhatóan elfordulva (mivel elhalkul) szemrehányóan megkérdi valakitől: "Most kell mocskos zsidózni. Miért nem zsidózik???" A "tömeg" az elején úgy kb másfél másodpercig azt kiabálja, hogy "mocskos zsidók", fütyüli a himnuszukat, s hátat fordít a pályának. Aki volt valaha életében meccsen, az tudja nagyon jól, hogy a mocskos jelzőt megkapták volna a románok, Svájc, vagy akár Málta is, vagy ha nem válogatott meccs, akkor mondjuk a Diósgyőr. A palesztin helyzet tudatában pedig az a kultúra magas fokának mondható, hogy néma háttal állással fejezik ki nézeteiket emberek a terrorállam cselekedeteiről.

Tehát van két hőzöngőnk, aki nagyon akar uszítani, de nem megy. Azért biztos, ami biztos jól felkészültek, s előre rögzítik, ahogy maguk náciskodnak, majd rögtön másnap már el is kerül ez a felvétel az illetékes hatóságokhoz. Ami érdekes módon nem más, mint a Vízen tál központ. Azért ilyenkor már csak felvonja az ember az egyik szemöldökét (gyakorlatlanabbak mindkettőt). Egy csöppet sem tűnik ugyebár koncepciós eljárásnak.

A feljelentők ma már ismertek. A fentebb említett Vízen tál (ahol meglehetősen gyorsan törlik a nem kívánatos hozzászólásokat), valamint a FARE. Két izraeli szervezet, ami valahol talán érthető is, hiszen az izraeli meccsről van szó. Mint tudjuk ők a rasszizmus ellen küzdenek, a FARE különös tekintettel a focira. Gondoltam ha ennyire sok idejük van másokkal foglalkozni, akkor odahaza biztos minden teljesen rendben van. Azért én mégiscsak körülnéztem.

A Beitar Jerusalem Izrael egyik legsikeresebb, s emblematikus fociklubja. Büszkék rá, hogy sose volt még szerződtetett arab játékosuk. Ami magában meglepő, hisz minden más klubnak az országban igen, tekintve, hogy egy arab ország közepén hozták létre ezen államot, már csak a számok alapján is ez a normális, hiszen rengeteg arab él Izraelben. Ez egyébként becsülendő, a Bilbao sem nagyon igazol messziről. Lehet itt is csak ennyiről van szó? Kétlem.



A fentebbi képen az izraeli Ku Klux Klánnak is nevezett Kahana mozgalom jelképe látható, melynek kimondott célja minden nem zsidó kiirtása. Tehát nem csak az araboké, ahogy megszokhattuk, hanem az alantas gójoké úgy kompletten. Azért mondjuk az arabok megtartották a kiemelt szerepüket:



Ha valamelyik műveletlen nem tudna héberül, az egyetlen igaz nyelven, akkor annak egy kis segítség: a felirat fordítása: arabmentes világot. Gondolom ezt kifejteni nem kell. Holott hosszú éve óta tiltakoznak az UEFA-nál és a FIFA-nál egyes szervezetek az esetek kapcsán, soha nem történt semmilyen retorzió, a rasszizmus tényét nem sikerült semelyik esetben megállapítani.

Akkor nézzük mik a nem rasszista megnyilvánulások. Természetesen csak azért, hogy tudjuk legközelebb nekünk mit szabad, s mit nem:

Edzés:

A videóban az látható, ahogy kisgyerekeket ismertetnek a rasszizmus elleni élettel, az ártatlan dalok szerint "halál az arabokra", s felbukkan egy konkrét személy neve is, kire a következőben térek ki.

Beitar-meccs:

Az előző videóban gyerekszájakból is elhangzott, izraeli focimeccseken népszerű rigmus fordítása:

"Toama, ez Izrael földje.
Ez Izrael földje, Toama.
Ez a zsidók földje.
Utállak Salim Toama.
Utálok minden arabot!"


Majd a meccs kommentátora hallva a tömeget, elégedetten nyugtázza, hogy ma is egy impresszív show-t láthatunk a Beitar Jerusalem szurkolóitól. Az említett Salim Toama egyébként az izraeli válogatott arab származású játékosa.

Hosszabb verzióban Jeruzsálem utcáin.

A végére a ráérőseknek még hagytam egy elég jó dokumentumfilmet a Beitar Jerusalemről. Íme. Kicsit amerikai, de a lényeget lehet belőle érteni. A Beitar ezen jelenség legkiemelkedőbb képviselője, de mivel soha senki nem tett ellenük semmit, manapság már a hasonló megnyilvánulások minden izraeli focimeccsen mindennaposnak tekinthetőek.

A cikk ismeretterjesztő jelleggel született, hogy tudjuk, mit szabad és mit nem. Példákkal illusztrálva, hogy miért járhat büntetés, s mi az, ami nem tiltott. Mindezt azért, hogy a jövőben ilyesmi ne fordulhasson elő.

Ha valaki a jövőben mégiscsak a fejére kívánná állítani a világot, akkor visszatérhetünk a címhez, s kirúgdalhatjuk a rasszistákat a fociból. Kezdve a FIFA-val, a Vízen tállal, a FARE-vel, s nem utolsó sorban a Beitar Jerusalemmel.