[MOC Водич] Устанци

Day 3,050, 15:26 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo Obrazovanja Srba


Поштовани грађани и грађанке еСрбије!

У овом чланку циљ нам је да вам приближимо све што је потребно да знате о Устанцима (Resistance Wars скраћено RW). 🙂

Како да покренем устанак?
Пре свега, мораш да будеш у регији коју је окупирала друга држава. Када се преселиш у регион који желиш да ослободиш, све што треба јесте да притиснеш дугме "Support" (Подржи), као на слици испод:



Цена давања подршке устанку је 1000 валуте по играчу (плус трошкови пута, због чега држава често рефундира преко те суме). Да би устанак био покренут, 10 играча мора да га подржи. Чим десети играч подржи устанак, битка може да почне.
Ако се регија у којој си подржао устанак ослободи/b], свих десет играча који који су га подржали добијају медаљу “херој отпора” (Resistance Hero) :




Сада мало о детаљима 🙂

Можеш да подржиш устанак, ако::

[list]
* се налазиш у регији коју треба ослободити
* имаш 1000 валуте
* се регија коју желиш да ослободиш налази под окупацијом барем 24 сата
* земља за коју би се борио/борила. То значи да ако је земља А окупирала земљу Б, борци за ослобођење земље Б могу да имају само један активан устанак против земље А. Тек када се оконча борба у једном устанку, може се прећи на покретање следећег.
[/list]


Устанци се од класичних битки разликују и по томе што…

...Када кликнеш на битку имаш опцију да бираш за кога ћеш да се бориш



... Устанак представља обрачун између две државе, без учешћа савезника. Да би се борио у устанку који се води на територији државе која регију држи под окупацијом, мораш да будеш у тој држави. Значи, ако хоћеш да помогнеш да ослободимо неку регију од Хрватске, мораш да се преселиш у Хрватску. Ако хоћеш да браниш неку регију коју држи еСрбија од устаника, мораш да будеш у еСрбији.


Чему служи дугме “Гласај”?
На првој слици можемо да видимо да постоји и дугме “Гласај” ( "Vote") пре него што устанак отпочне. Ако гласаш за устанак, бићеш обавештен када он почне. Гласање за устанак, за разлику од давања подршке, нема финансијске последице. Нити те шта кошта, нити се за то добија медаља “херој отпора”.

Када се исплати да подигнем устанак?
У зависности од резултата устанка, финансијски можеш да прођеш на различите начине. Ако је устанак успешан, добијаш медаљу вредну 5 голда. Ако устанак “не прође”, не можеш да подржиш следећи наредних седам дана. Такође, оних 1000 динара што је потребно да би се покренуо устанак ти неће бити враћене. Тиме су админи желели да подстакну играче да се добро организују пре него што се покрене устанак у некој регији. Још једна мера је да када не прође устанак, нови не може да се подигне у следећа 24 сата. Систем је подешен тако да је лако бранити оригиналне регије једне државе, а тешко држати туђе регије под окупацијом. Ово има последице по земље као што је еСрбија, које морају да држе велики број регија које припадају другим државама, како би имале све ресурсе у игри под својом контролом. Што више ресурса, више бонуса на производњу, а то се директно одражава и на одбрамбену способност државе. Када је из тактичких разлога потребно покренути неки устнак који неће проћи, држава еСрбија по правилу рефундира трошкове онима који се одазову да помогну у подизању. Други важан елемент финансијске једначине учествовања у устанцима је и медаља “Борац за слободу”, о којој ће више речи бити испод.

Шта је детерминација?
Држање неке регије под окупацијом не може да траје вечно. Што је дуже нека регија окупирана, расте чувена детерминација (енг. Determination - решеност, одлучност). Што је дуже регија окупирана, већа је и детерминација. Детерминација омогућава бонус, који множи утицај који устаничке снаге направе током битке . Детерминација од 1,5 значи да ће устаничка штета бити обрачунавана као један и по пут већа. То значи да 10 милиона устаничке штете вреди као 15 милиона штете оних који држе регију под окупацијом. Ако се регија остави довољно дуго неослобођеном, постаје фактички неодбрањива за окупационе снаге.



Детерминација утиче само на твој утицај (тј. ефекат твоје штете), не и на висину саме штете. То значи да ће се штета за медаље и поене чина (ранк поене) обрачунавати исто без обзира да ли има детерминације или не. Ако је детерминација висока, боље је да се бориш тенковима, а не у герили, бомбама и ракетама, зато што детерминација утиче само на ефекат штете коју направиш тенковима и базукама. Ово остало страни за коју се бориш неће донети ништа више од уобичајеног.

Шта значи ресетовање регија?
Због тога је неопходно да државе које држе одређене регије под окупацијом њих повремено пуштају да се ослободе, како би детерминација била враћена на нулу. То је најбоље радити када је детерминација релативно ниска. Ако земља А мора да ослободи регију коју је окупирала земља Б и у томе успе, у случају да земља А поново нападне ту регију, земља Б ће и даље имати бонус преостао од детерминације. Тек када земља А поново освоји регију, детерминација ће бити враћена на нулу и цео процес може поново да почне. У пракси, земља А (што често буде Србија) мора брзо после ослобађања да освоји регију која се ресетује. Чекање не значи пуно, јер детерминација ослобођених регија споро опада сама од себе:





Имајући у виду значај ресетовања стратешки важних окупираних регија, држава еСрбија организује рефундирање трошкова играчима који се одазову позиву да помогну. По правилу, рефундира се 1000 динара потребних за подизање устанка и путни трошкови (тј. карте). Праћење наређења Министарства одбране би требало да ти пређе у навику. Јако је важно да удараш, колико год то чудно звучало, против еСрбије у утанцима које из тактичких разлога морамо да изгубимо. Тиме скупљаш поене и за плаћеничку медаљу и помажеш еСрбији да брже ресетује детерминације у регијама које држи под окупацијом.

Како се добија медаља “Борац за слободу”?
Чак и да не успеш да се нађеш у оних десет који подрже успешан устанак, још увек можеш да добијеш медаљу за труд. Наиме, поред медаље “херој отпора”, постоји и она “борац за слободу” (Freedom Fighter).



Овом медаљом награђује се са 1000 динара учешће у више успешних устанака. Медаље се додељују у циклусима од по 24 медаље. Сваку следећу је теже освојити.

За прву медаљу “борац за слободу” довољно је борити се у 3 успешна устанка и уништити 25 противника у сваком. За другу, потребно је борити се у 3 успешна устанка и победити по 50 противника. За трећу, потребно је борити се у 3 успешна устанка и победити по 75 противника у сваком. Четврта, пета и шеста медаља захтевају да се победи 25, 50, односно 75 противника у 4 различита успешна устанка. За седму, осму и девету потребно је у пет различитих устанака победити 25, 50, односно 75 противника. На крају овог низа, за 22, 23. и 24. медаљу, неопходно је победити 25, 50, односно 75 противника у по 10 различитих устанака.

Срећна околност је да се после 24. медаље бројач враћа на почетак. За 25. медаљу довољно је у три успешна устанка уништити 25 противника. Важно је напоменути да се број побеђених противника обрачунава само за битке тенковима. Герила не улази у овај број.

Сваки пут када се нека регија успешно ослободи, добићеш обавештење. У том обавештењу ће бити изнесен и податак колико још противника у колико различитих регија мораш да победиш, да би дошао/дошла до медаље. Такође, напредовање ка следећој медаљи можеш да пратиш и тако што на страници профила пређеш мишем преко иконице са овом медаљом.

Када је најбоље ресетовати регије? При којој детерминацији?
У зависности од политичке ситуације мења се и ниво детерминације на коме се препоручује ресетовање регије. Ако се не води офанзивна политика, нема великих ратова, може се сачекати са ресетовањем до нивоа детерминације од 1,4 или 1,5. Ако се игра офанзивно или непријатељ креће у офанзиву против нас, све преко 1,2 може да буде ризично, те и такве регије треба ресетовати.
Што се стратегије тиче, детерминацију ваља ресетовати пре озбиљних кампања (на пример 1 дан раније) или у паузама између њих, као и водити рачуна да број могућих устанака буде на минимуму и да они који могу да нам праве проблеме не угрозе неке од наших ресурса. Што више устанака, веће је и расипање штете. Због тога је једна од стратегија наших непријатеља у игри била да када год желе да неутралишу наш ефекат, подигну што је могуће више устанака истовремено.
Правовремено подигнути тактички устанци омогућавају временско раздвајање незгодних битака. Што мање битака морамо да водимо када нам то не одговара, веће су шансе да све прође како треба. У току похода против непријатеља, највећи ефекат се остварује онда када имамо једну битку за еСрбију (где наше играче између осталог мотивишу и ТП медаље) и подршку савезника да је добијемо.
Какав ће ефекат имати подизање устанка, зависи од многобројних фактора. Министарство одбране у пракси користи различите параметре приликом доношења одлука. Поред стратегије еСрбије у том мандату, у обзир се узимају и висина детерминације, снага противника, најповољније време за почетак напада (prime time) и слично. Немојте се изненадити што нама противници подижу устанке после 12 сати, када има најмање наших online играча



Ово је укратко све што би требало да знате о устанцима. Ако смо нешто прескочили, слободно нас питајте у коментарима испод! 🙂


Свако добро,


Текст саставио: XxDevyxX
Текст допунио: Sljivo
Сарадници на писању текста: elminjo, igajunior

Министар образованја: Crveni Lav