[KM]DEMOKRATIJOS KELIAS

Day 2,491, 10:40 Published in Lithuania Lithuania by TheUnit MajoNingyo


Nuolat diskutuojama apie tobuliausią valdymo formą. Vieniems tai - konkretus režimas, o kitiems - kelių režimų mišinys. Tačiau kad ir kokia nuomonė vyrautų, iki šiol tobuliausia valdymo forma laikoma demokratija. Ar šį vardą demokratija gavo pelnytai?
Šaknys Atėnuose

Ši valdymo forma nebuvo kažkas naujo, ko pasaulis nebuvo matęs. Visi puikiai pamena, jog demokratija sužibėjo senovės Atėnuose. Visi piliečiais pripažįstami vyrai gavo teisę dalyvauti valstybės valdyme.
Susirinkimų metu buvo renkami valstybės pareigūnai, svarstomas ostrakizmo įstatymas (“pavojingų” demokratijai piliečių ištrėmimas) ir priimami kiti valstybei svarbūs sprendimai.

Tiesioginio valdymo atidavimas žmonės į rankas buvo pirmasis bandymas įtraukti piliečius į politinį šalies gyvenimą, paraginti juos rūpintis savo valstybe, taip sumenkinant autokratijos vaidmenį.

Tačiau ši demokratija nebuvo tobula ir ją kritikavo ne vienas filosofas.

Pavyzdžiui, Aristotelis tikino, kad demokratija buvo palanki demagogams (naudos ar populiarumo siekiantiems žmonėms, kurie pripažinimo siekia melu). Jo nuomone, tai - prasčiokų valdžia, propoguojanti politėją - demokratijos ir oligarchijos mišinį.

Taip pat valstybės valdyme negalėjo dalyvauti nei svetimšaliai, nei vergai ir moterys, kurie ir dirbo pagrindinius darbus, kol vyrai politikavo.

Atgimimas po revoliucijos

Viduramžiais demokratija neegzistavo. Tik po Didžiosios prancūzų revoliucijos (XVIII a. pab.) prasidėjo politinis judėjimas. Mažėjo karaliaus galios, žmonės išsikovojo teisę dalyvauti valstybės valdyme.

XIX a. atsirado ginamoji demokratija. Apie ją kalbėti pradėjo utilitaristai Madison, Benthman, Mill.
Nors jų teorija buvo panaši į antikinį demokratijos modelį, ankstesnė demokratijos forma buvo kritikuojama. Madison teigė, kad ji buvo nesuderinama su asmens saugumu bei nuosavybės teisėmis.

Viena iš pagrindinių ginamosios demokratijos tezių - demokratija yra atsakingas valdymas. Pradėta kalbėti apie valdžios padalinimo principą.
Per XX a. demokratija tapo viena iš pagrindinių valdymo formų.

Šiuo metu demokratinių valstybių nuolat daugėja. Kuo šalis daugiau išsivysčius ekonomiškai, tuo didesnė tikimybė, jog ji paseks kitų Europos Sąjungos valstybių keliu.
Demokratijos svarba

Daugumai valstybių demokratija dabar yra daugiau nei valdymo forma. Tai ne tik dalis valstybės istorijos, bet ir laisvės simbolis, taikos paukštis. Žmonės, gyvenantys demokratinėse valstybėse, turi daugiau galimybių, gali jaustis saugesniais, labiau užtikrintais savo ateitimi.

Taip pat ir erepublik’e, kuriame renkam ne tik prezidentą, Seimą, bet ir Partijos pirmininką. Neveltui žaidimo modelyje nėra galimybės pasirinkti kažko kito, nes tai - kolkas nepakeičiamas režimas, kurio mastai tik auga.

Todėl, šiandien (rugsėjo 16 d.), švenčiant demokratijos dieną, KM komanda nori palinkėti visiems neprarasti tikėjimo. Juk laisvė - tai atsakomybė, kai kiekvienas iš mūsų gali rinktis, kaip elgtis. Demokratija ir yra tuo vertinga, jog mūsų likimai priklauso ne nuo kitų, o nuo kiekvieno iš mūsų.

Pagarbiai

TheUnit MajoNingyo