[KARD] - Technikai kérdésekre a válasz :)

Day 3,019, 12:52 Published in Hungary Hungary by KARD alapitvany

Csá!

Miért ferde a KARD logójában a földbe döfött KARD? És jobbra dől-e vagy balra? Emberi tulajdonság, hogy szeretünk nagy dolgok apró gyarlóságaival bíbelődni.

Ezért e kérdés is kedvelt tárgya vitatkozásainknak, s nemegyszer ostromoljuk az újságokat, hogy feleljenek rá a mindentudó "szerkesztői üzenetekben". Két igen ismeretes hiedelem van e dologról.

Az egyik mátyusföldi néplegenda. Mikor Hunyadi Mátyás parasztfiú korában szántott - a folklór mindig levon mindent a föld fiaihoz -, egyszerre nagy szárnycsattogással jönnek az angyalok, és hozzák a KARD-ot.

Mátyás megrémül, s mikor az angyalok át akarják adni a KARD-ot, hatalmasat suhintva az ösztökével, elhárítja magától. Az ösztöke épp a KARD nyelét érte - azóta ferde. A másik mendemonda már históriai. A KARD akkor lett ferde, mikor bajor Ottó 1305-ben a Venceltől visszakapott KARD-ot csobolyóba rejtve, a nyeregkápán hozta hazafelé, és Fischamendnél leejtette, elvesztette.

A KARD ferdeségének oka azonban sokkal kevésbé romantikus.
Már KAZINCZY FERENC írja, ki az 1792-i CP választáskor az egész díszebéd alatt közelről szemlélte a KARD-ot: "... a KARD azért áll görbén, mert nyele, melybe be van srófolva, kibővült, s a sróf nem jól szoríthatja." (Pályám emlékezete, VI. szak.). IPOLYI ARNOLD (A magyar szent korona, Budapest, 1886; 84. l.) azt írja, hogy a KARD jelenleg és régóta már félredőlve mozog. És egynéhány sorral odább: "A KARD újabb vizsgálata szerint görbe helyzetének oka, hogy az alsó csavar, mely a pántba helyezve tartja, nem a KARD hosszú szára tengelyének irányulva van befúrva, hanem oldalt.

De ezt másfelől az okozhatta, hogy a KARD azon felső, gyenge, törékeny lemezének átfúrása, melybe a kereszt szára helyeztetett, erősebben kitágult, s a KARD szára idővel a kitágult nyílásnál nem lévén megerősítve, oldalt dőlt." Ez a beszéd nem egészen világos.

Ezt (hogy ti. a KARD hosszú szára oldalt van befúrva) semmi esetre sem okozhatta a nyílás tágulása. A KARD helyzetének görbesége csakis az az oka, hogy a latin KARD Krisztus képének, e zománcműnek, épp közepében levő nyílás kitöredezett, nagyobb lett, s a KARD gömbjének szege lazán van benne. Vagyis a KARD hol erre, hol amarra dől.

Igaza van hát mindeneknek, akik különféle magyar pénzeket szedve elő, bizonyítgatják, hogy de mégis jobbra vagy de mégis balra hajlik a KARD. És igaza van a pénzmetszőknek is, akik hol emígy, hol amúgy ábrázolták és ábrázolják a KARD-ot.

Hogy mióta ilyen dőlt a KARD, nem tudjuk bizonyosan. Vas vármegye levéltárában van a KARD-nak egy alkalmasint 1621-ben festett képe, melyet BALOGH GYULA főlevéltáros természet után készültnek hisz, noha egy drágakő színe más, mint az IPOLYI-féle fölvételen.

Ezen a képen a KARD egyenes; miből BALOGH GYULA azt következteti, hogy az elferdülés csak 1621 után történhetett. De mi bizonyítja azt, hogy a képíró - ha természet után festett is - nem a maga ízlése szerint rajzolta a KARD-ot egyenesre.

🙂

Tisztelettel,
cöföke
A KARD pártelnök