Владетелите на България-част 3 - ЦАР СИМЕОН

Day 2,503, 07:04 Published in Bulgaria Romania by AntikoZ

Здравейте,

Днес ще си говорим за 3 част от поредицата, която започнах - "Владетелите на България", а имено за цар Симеон.
Преди да започна, ще ви помоля за едни 25 коментарчета за мисията 🙂



Цар Симеон бил гениален пълководец и държавник, при когото България достигнала най-голямото си териториално разширение и най-високия си културен разцвет.През 913 година, точно 100 години, след като хан Крум обсадил Константинопол, българската армия отново се изправила пред стените на столицата на Византия. За да се съгласи на мирен договор, Симеон поискал от управниците на Византия да бъде признат за цар, равен на императора. Лично константинополският патриарх извършил коронацията пред стените на града. През 917 година, огромна византийска армия навлязла в земите на България, но в битката при река Ахелой, била напълно разгромена. Българският цар лично участвал в нея, като конят му паднал убит. Цар Симеон посветил голяма част от времето си и енергията си за развитието на българската култура. Подпомагал книжовната дейност, като самият той пишел литературни произведения. Тази епоха е наречена по-късно Златен век.

Важно!Бащата на Симеон се казвал Борис. През 865 година българският княз въвел християнството като основна религия в България, която дотогава изповядвала религията на Тангра(и неговият син 😉) и славянските обиччаи. Той посрещнал с почест учениците на светите братя Кирил и Методий - Климент ии Наум. Те основали свои школи в Охрид и Преслав, в които обучили хиляди свещеници и книжовници. Княз Борис отдели мнго средства и за строежа на църкви. През 889 г. се оттеглил в манастир, който напуснал, само за да постави сина си Симеон на власт, след което се върнал обратно.

Из „Шестоднев" от Йоан Екзарх
„Когато някой плебей (странник селянин) и беден чужденец дойде отдалеч към придворните кули на княжеския дворец (на столицата) и ги види, той се чуди. И като пристъпи към вратите, чуди се и пита, а като влезе вътре (във Вътрешния град) и види от двете страни постройки, украсени с камък и нашарени с дърво и прочее, удивява се. Като влезе пък в двореца (във Вътрешния град) и види високите палати и богато украсени (отвън) църкви с камък, дърво и багри,а вътре с мрамор и мед,сребро и злато, не знае с какво да ги сравни, защото не е виждал в своята земя друго освен сламени хижи, бедният, започва да губи ума си и им се чуди. Ако ли пък му се случи да види и княза, седнал в мантия, обшита с бисер, със златен наниз на шията, с гривни на ръцете, препасан с кадифен пояс и увиснал на бедрото меч, а от двете му страни седнали боляри със златни огърлици, с пояси и гривни, и когато се завърне в своята земя, ако някой го попита: „Какво видя там?",той ще рече: „Не зная как да разкажа това,защото само със собствените си очи бихте могли достойно да се начудите на тази красота и ред. Само който види от вас със собствените си очи и размисли с безплътния си ум, може да се възхити най-добре. Защото собствените очи не лъжат никого. И макар понякога и те да мамят, все пак те са по-верни."


Цар Симеон пред Цариград. Той е единствения български владетел, който се изучил в Константинопол.


На тази миниатюра, е изобразено как Симеон превзема Одрин. Само стените на Константинопол го спасили от гибел. Целите Балкани били в ръцете на българския цар.


Печат на цар Симеон. Това е единствената негова лична вещ, която е намерена някога.

А това приключваме. Има още много са какво да се разказва за Симеон, но засега това. Да не да ви отекча много 🙂 Очаквайте следващата ми статия, която ще е за цар Самуил.
Благодаря за отделеното време.
Вот, съб и шаут!
За шаут:
Владетелите на България-част 3 - ЦАР СИМЕОН
http://www.erepublik.com/en/article/-3-5-2450918/1/20