Баташа: Програм рада министарстава

Day 2,873, 04:54 Published in Serbia Serbia by BATASHA


Поштовање!

Како сам у претходном чланку и наговјестио, на предстојећим предсједничким изборима кандидоваћу се испред коалиције окупљене око Уједињене е-Србије. Могли сте у њему прочитати нешто више о мени, уколико ме до сада нисте упознали. Но, ред је да сада представим и програм који ћу се трудити да заједно са својим тимом спроведем.

Министарство одбране

поновно увођење система организованих удара:
Овај би се систем заснивао на некадашњем систему рефунда. Командантима свих јединица био би упућен позив да учествују, а кључно је – свака би јединица или формација била третирана на исти начин: имале би исти број организованих удара, свима би били заказивани у исто време, јединице би заједно пуцале, штета би се свакоме на исти начин обрачунавала, те по истом принципу свима и исплаћивала. Удари би се сазивали искључиво онда кад за њима има потребе; до сада се показало да су то отприлике два удара дневно, а увјек би били сазивани без лимита у вези са бројем испуцаних тенкова или начињене штете. Скрипта омогућава уношење нових војника и јединица, тако да би ударима могао да присуствује ко жели – ово нам даје могућност да свим командантима упутимо позив да учествују у систему организованих удара. Сама скрипта не захтева инсталацију било у који уређај. Да би војник био забиљежен довољно је да се појави на каналу за удар, а да је претходно убачен у базу података. Постоји могућност праћења колико је сваки војник појединачно испуцао тенкова и начинио штете, а на основу чега ће се обрачунавати новац који ће командантима бити исплаћиван.

Морам нагласити да моја очекивања испрва не могу бити велика. Свјестан сам да оваквих удара није било мјесецима, те да ће командантима требати времена да међу својим војницима поново створе навику и жељу за присуствовањем оваквим ударима. Кључно ми је да зато током ових мјесец дана радим на самој организацији овог система, а кроз позивање што већег броја јединица да у њему учествује, успостављање услова који ће већини команданата бити прихватљив и довољно исплатив, неговање константне комуникације између представника свих министарстава и чланова команди војних јединица. Вјерујем да ће након мјесец дана вриједнога заједничкога рада команданата и припадника Владе постојати уређен систем организованих удара са јасним критеријумом вредновања испуцане штете и довољном посјећеношћу војника.

финансирање система организованих удара:
Као што рекох, са својим предлозима бићу флексибилан, а како бих окупио што више војних јединица. Припремио сам, за сада, два вида финансирања ових удара. Изнијети подаци нису коначни, већ су оквирни, а представљам их као наговешај командантима у којим се све правцима могу развијати преговори. Поновићу: све ће јединице и формације на исти начин бити третиране, те ће усвојене одлуке важити за све подједнако. Нагласићу и да ми није циљ да јединице буду преплаћиване, но – то се и до сада готово никада није дешавало.

Прва опција финансирања удара:
Средства намијењена ударима ограничила би се на 30% дневног прилива. Ово омогућава организовање неограниченог броја удара у једном дану, а са ограниченом количином новца који би се командантима дијелио. На примjер, уколико је дневни прилив 100.000 РСД-а, количина новца намјењена организованим ударима за данашњи дан свела би се на 30.000 РСД-а. Колико год да се удара тог дана организује, та се количина новца не би повећавала, чак и када би јединицама требало исплатити више. У таквом случају новац би се пропорционално дијелио јединицама, а спрам њиховог учинка на удару. Учинак јединица обрачунавао би се преко формуле која се и до сада користила у те сврхе, а она је заснована управо на пропорционалној расподјели одређене количине новца јединицама, а на основу начињене штете и испуцаних тенкова. Уколико би оваква формула показала да током једног дана јединицама треба исплатити мање од 30% дневног прилива, оне би добиле онолико колико су испуцале, а вишак би новца био пребачен за наредне дане. Овај систем јединицама није нов – успјешно се и до сада користио, а добар је дио јединица на њега и пристао.

Друга опција финансирања удара:
Овај се предлог заснива на успостављању одређене цијене која би се исплаћивала по испуцаном милиону штете, а она би се разликовала од дивизије до дивизије. Примјера ради, командантима јединица исплаћивао би се 1,5 тенк по испуцаном милиону. Ова цијена није коначна, нити би Министарство одбране током преговора јединицама упутило ултиматум. Напротив, у овом случају са њима би се преговарало око цијене милиона, али би свака јединица по истој цени била исплаћена. Ова је опција скупља, али је лакша за примjену, будући да не захтијева употребу компликоване скрипте.

На самом крају излагања мог плана у вези са организованим ударима истакао бих неколико очигледних предности овог система:
– јефтино усмјеравање штете онда када је то држави неопходно: израчунато је да су овакви удари доста јефтинији од СО-а и других видова плаћања штете;
– бројност наше заједнице сегмент је игре који је неопходно искористити и одржавати – не смије се дозволити да замре наша активност на чет-каналима. Заједништво и бројност које посједујемо обезбједили су нам да годинама будемо најјача сила у игри, иако не улажемо новац у своје профиле.

употреба СО-а:
Врло се ефектним показало комбиновање организованих удара са системом СО-а. Битно је разграничити: војници неће имати могућност да искористе и тенкове које су добили за удар, а и СО. Без обзира на то, разне су могућности комбиновања ове две ставке. Посебно је СО користан у оним дјеловима дана када удар није могуће сазвати, на примјер: касно увече, током ноћи или рано ујутру.

Када се год покрене расправа о СО-у у први план западне његова велика слабост, а то је немогућност контроле и провјере где је, када и како је постављан. Ипак, заводићу у јавном документу Министарства одбране све оно што је могуће приликом постављања СО-а јавности доставити као доказ. У принципу, то се и до сада радило.

комуникација Министарства одбране са јавношћу и транспарентност рада:
Представници Владе и овога министарства затражиле би присуство каналима војних формација. Тако нешто и до сада је било обичај, а на тај начин су се и заказивали удари. Ово отвара могућност усмјеравања штете војних јединица и ван удара – савјетима и препорукама шта поставити за DO и гдје пуцати.

Чланци са наређењима Министарства одбране свакодневно би се објављивали и редовно ажурирали. Такође, јавност би се о приоритетима информисала и на јавном каналу Владе који би одмах након избора био формиран.

Министарство одбране уређиваће јавни документ са детаљним извјештајима о сваком одржаном удару војних формација. Садржаће податке о времену удара, биткама у којима се пуцало, броју присутних војника, броју испуцаних тенкова и начињеној штети по дивизијама. Тај ће документ садржати и евиденцију исплата командантима војних јединица, као и извештаје о употреби СО-а. Свака ће исплата бити поткрепљена доказом.



Министарство спољних послова

поправљање положаја Србије у савезу и рад на бољој координацији:
Делује ми да је наш савез поприлично замро, исто као и наш утицај у њему. Доказ томе јесу слаби резултати на бојном пољу који нису ни нас заобишли. Иако се као оправдања могу навести и противници који имају више новца и који много више улажу у саму игру, поставља се питање како савез то није узео у обзир, те промјенио или прилагодио приступ организацији својих планова. Тако нешто у своме мандату нећу дозволити; но, уколико Србија остане без подршке савеза за остваривање сопствених интереса, изаћи ћу пред јавност са тиме и покренути јавну дискусију у складу са којом ћу и поступити.

преиспитивање политике потписивања савезништава:
Месецима већ представници свих наших влада изричито истичу да су Сједињене Америчке Државе непријатељи Србије, те да се однос према њима неће мењати. Међутим, представници Министарства спољних послова нијемо су посматрали како наши савезници изгласавају законе о сарадњи са овим нашим непријатељем. Не могу да вјерујем да је реакција наших званичника изостала, нити да је наша дипломатска моћ толико опала. Овим потезом не најављујем раскидање сарадње било са којим савезником само зато што има потписано савезништво са непријатељском државом, већ потенцирам увођење чвршћег и не толико слободног изгласавања оваквих закона. Свакако, задатак мога тима биће да утврди под којим условима савезници потписују сарадњу са нама непријатељским државама, те да то и представимо нашој јавности, будући да је комуникација Министарства спољних послова са заједницом већ мјесецима мртва.

напад на Хрватску, а у сарадњи са Министарством одбране:
Дешава се да Србија мјесецима нема значајнијих битака, а то значајно утиче на пад активности наших играча, тиме што игра постаје досадна. Не могу обећати успјех на бојном пољу, али гарантујем да ће мјесец пред нама бити знатно динамичнији, играчима примамљивији и занимљивији. Кључни војни подухват у моме мандату био би напад на Хрватску, а вјерујем да ће у сарадњи са савезом бити још битака у којима ћемо активно учествовати. Велика ми је жеља и да вратим Републику Српску својој матици. Уколико могућности буду пружале, то ће ми бити наредни задатак.

У случају да не буде довољно новца за планиране подухвате, предложићу Конгресу закон о минималном повећању стопе пореза на рад. Ово није неминовно, а у случају да се за тај корак опредијелим, наглашавам: ова ће мјера бити привремена.

транспарентан рад Министарства спољних послова:
Током тренутнога мандата није издат ниједан чланак овога министарства, а стање није било боље ни у претходним мандатима. Јасно је да су дешавања у савезу често врло поверљива и да не треба сваку информацију учинити доступном јавности, но – немогуће је да нема о чему заједницу известити. Чини ми се и да се о савезу ствара лоша слика међу нашим играчима, а само зато што смо неупућени у његов рад и начин функционисања. Стога, намеравам гласник Министарсва спољних послова у предстојећем мандату учинити активним.

Такође, изостала је и комуникација представника војних формацијама са представницима Србије у савезу, што је довело до тога да већина команданата није ни знала за напад Србије на Кипар. Држава команде војних јединицама не сме сматрати као потенцијалне издајнике, нити играче који ће свесно преносити информације или било на који начин опструисати државне планове. У случају када нисмо у могућности неку информацију изложити јавности, а уколико се ради о предстојећим војним активностима – команданти свих војних формација биће о томе обавјештени, без обзира на то да ли су те формације пристале да сарађују са државом при пројекту организованих удара.



Министарство информисања

активан и објективан Службени гласник:
Показало се да наша заједница једном или два пута годишње посједује активан и квалитетан тим Министарства информисања. Њихов рад тада има толико јак одјек да у другом плану остане рад свих осталих министарстава. Дакле, не може се мандат завршити упамћено уколико није посједовао одговоран тим уредника Службеног гласника. Лоша је чињеница да се овај часопис, иначе један од оних са најдужом традицијом, често користи као политичко средство за обрачун с опозицијом, чиме се каља рад свих оних претходника који су изградили углед Службеног гласника.

Раније се писало више, али и квалитетније, те је данас активно врло мало правих новинара у оквиру наше заједнице. Вјерујем да су елан изгубили оног тренутка када се усталио обичај куповине гласова за чланке, те им је постало изузетно тешко да допру до своје читалачке публике. Управо њих треба позвати да буду део тима Министарства информисања. Њихов задатак био би да редовно извјештавају јавност о актуелним догађајима: стању на фронтовима, одржаним председничким и конгресним изборима, дешавањима у савезу. Имаће прилику да читаоцима препоруче чланке вредне пажње, да интервјуишу истакнуте играче наше заједнице или да сами осмисле неку нову рубрику у оквиру Службеног гласника. У периоду од мјесец дана било би објављено макар пет чланака.

пројекат подршке младим новинарима:
Овакав пројекат спроводи се већ неколико мјесеци. Са таквом традицијом треба и даље наставити, како би медијска сцена наше заједнице постала квалитетнија. Такође, играче треба обучавати и стварима техничке природе – како да обогате свој чланак сликама, анимацијама, различитим варијантама текста; али и како да сам садржај буде примамљив и добро организован.



Министарство образовања

подстицање и одржавање нових играча у игри кроз менторски програм:
Често се ово министарство неоправдано запоставља, испуштајући из вида да су први дани у игри најважнији и да од њих зависи да ли ће нови члан заједнице наставити са играњем или ће одустати. Питање је колико уопште нових играча добијемо током једног мјесеца, но – морамо се борити да их заинтересујемо и задржимо, јер је то једини предуслов који нам гарантује да ћемо одржати позицију најјаче силе у игри. Но, само интересовање није довољно; играче је неопходно упутити на који начин да развијају свој профил, како улагати новац, усмјераватии их у активне јединице са програмима за помоћ новим играчима. Добра би иницијатива била организовати менторски програм који би сачињавали искусни играчи, а са циљем да буду при руци е-бебама: да им одговарају на упућена питања и нејасноће и да их савjетују око наредних корака у игри. Неизоставно овај програм треба уврстити као део Министарства образовања свакога мјесеца.

успостављање и одржавање комуникације са новим играчима:
Будући да је могуће испратити свакодневни прилив нових играча, у оквиру Министарства образовања биће оформљен тим који ће пратити њихов развој и активност. Профиле за које они процене да нису лажни упућиваће члановима менторског програма, а најактивнијим е-бебама помогло би се при унапређењу тренинг центара.

ажурирање и објављивање старих чланака Министарства образовања

организовање подјела играчима нижих дивизија:
Канал за подјеле био би свакодневно активан, а све е-бебе које се пријаве следовало би 0,19 златника.

помоћи при куповини пакета играчима друге и треће дивизије неће бити, но – пратиће се учинак и контролисаће се они играчи којима је оваква помоћ у претходним мандатима пружена



Министарство економије

праћење дневног прилива новца и вођење адекватне пореске политике:
Најважнији задатак чланова тима Министарства економије биће праћење дневног прилива и цијена на тржишту новца и робе. Пратећи трошкове свих министарстава препоручиваће предсједнику корекцију пореских стопа и предузимаће одговарајуће мјере за већу добит, као и за бољу уштеду.

уколико дође до озбиљнијег рата, уследиће повећање стопе пореза на рад:
Тренутни прилив новца задовољавајући је током периода у којем наша држава не учествује у озбиљнијим ратовима. Најављено повећање стопе овога пореза услиједиће као крајња мјера, а уколико државна каса не буде довољно пуна за планиране подухвате.

вођење јавне књиге финансија, сарадња са Конгресом и Министарством одбране:
Поред контроле трошкова, гувернер ће водити и јавну књигу финансија. Она ће бити доступна током читавог месеца, у сваком тренутку, редовно ажурирана. Свака ставка забиљежена у овој књизи биће образложена и поткрепљена доказима. Приликом постављања закона о донацији, конгресмени ће поруком бити обавјештени о томе како је утрошен новац од претходних донација, као и на шта ће се трошити новац од донације коју треба изгласати. Ово Министарство сарађиваће са тимом Министарства одбране, те им пружати помоћ при исплати рефунда војним јединицама.



Министарство унутрашњих послова

израда нове Црне листе:
Добро је питање колико наших играча може да пронађе документ у којем се налази Црна листа, а и уколико га пронађе – да ли се са њом може снаћи, будући да она дуго није ажурирана. Играчи су на ову листу често постављани по политичкој линији, те су проглашавани за државне непријатеље без значајног основа. Зато је Црна листа изгубила свој кредибилитет и постала предмет спрдње, а изгубила најважнију функцију коју треба да посједује – информисање заједнице о играчима са којима не треба сарађивати при трговини хлебом, тенковима, сировинама или о играчима који активно учествују у продаји држављанстава. Стога, задатак Министарства унутрашњих послова биће прављење нове Црне листе, којој ће се моћи приступити из свих државних новина.

редовно обавештавање конгресмена о поднесеним законима:
Често се деси да конгресмени буду затечени одређеним законом, те не знају на који начин да гласају, а да о томе не добију било какво обавештење путем поруке или чланка предсједника или надлежног министарства. Многи су закони због тога погрешно изгласани, па је било случаја да се прогласи погрешна држава за природног непријатеља или да се нежељено промјени стопа пореза. Такође, конгресмен своју функцију неће доживљавати озбиљно уколико је свјестан да га нико не упућује како да гласа или да га не контролише. Стога, Министарство унутрашњих послова биће одговорно за комуникацију са конгресменима. Они ће редовно бити обавјештени о циљевима Владе, као и о изгласавању или неизгласавању постављених закона.



Волио бих да се у коментарима поведе расправа о програму који сам вам представио. На сваки ћу коментар одговорити и потрудићу се да образложим сваки потез који је евентуално остао недоречен. Подразумева се да ћу конструктивне критике уважити. У наредноме чланку изложићу саставе тимова министарстава.

У нади да ћемо се нареднога месеца чешће дружити,
Баташа