СРБИ ТРЕБА ДА ЗНАЈУ СВОЈУ ИСТОРИЈУ - МУТИМИР

Day 2,629, 15:27 Published in Serbia Serbia by despot Jovan Brankovic

Нека у будућности буде много
више заслужних и знаменитих
синова српских који се такмиче за
племенито првенство права на
захвалност свога народа. Да би се
то остварило, нека своје владаре
кроз историју Срби боље упознају
и нека им опросте...


МУТИМИР
(862-891)

Најстарији син првог српског владаоца Властимира, Мутимир, наследио је престо и државу заједно са два своја брата, Стројимиром и Гојником, и делио је у почетку са њима власт.

Али, Мутимир и његова браћа са престолом су наследила и рат са Бугарима, који нису могли заборавити свој пораз и борбу са Србима. Нови бугарски владар, Борис, хтео је осветити пораз свога оца, и пошао је, ускоро после Властимирове смрти, са великом војском на Србију. Војску је водио Борисов син, Владимир. Победник у првом рату са Бугарском, Властимир, био је истина мртав, али су били живи они који су са њим заједно војевали и побеђивали, његови војници и његове војводе. Они су и при другом бугарском нападу, под заповедништвом Мутимира и његове браће, победили и нанели Бугарима још много већи пораз него у првом рату. Бугарска војска била је и овога пута разбијена и сатрвена, сам вођ, Борисов син Владимир, био је заробљен и са њиме цео његов штаб. После склопљеног мира заробљени Бугари су молили Србе да их испрате до границе. Ту на граници, код Раса, Срби и Бугари измењали су, у знак мира и пријатељства, међусобно поклоне. Мутимир је том приликом поклонио Борису два роба, два сокола, два пса и деведесет кожа.

Ускоро после тога настале су несугласице и борбе међу Мутимиром и његовом браћом. У тој борби Мутимир се невероватно ослонио на Бугарску, и тражио је отуда потпору и помоћ против своје браће. Свакако благодарећи тој помоћи, Мутимир је победио своју браћу, заробио их и предао Бугарима. Код себе је задржао само Гојниковог сина Петра, али он ускоро побегне у Хрватску. После тога Мутимир је, како изгледа, мирно владао све до своје смрти. Имао је три сина: Прибислава, Брана и Стевана.

Мутимир је утврдио независност српске државе, особито сретним и успешним ратом против Бугарске. После тога он је утврдио и државно јединство. Уверен да је држава снажнија кад њоме управља један владар него при колективној влади, Мутимир је повео са својом браћом борбу за јединство власти, и успео је у томе.

Његови лични интереси поклапали су се са државним интересима. Консеквентан у провођењу тог принципа, он је после своје смрти (око 891. године) оставио престо и власт само свом најстаријем сину, а не свој браћи, као што је то био учинио његов отац.

Мутимир је први српски владар, који је у државном интересу провео начело државног јединства и примогенитуре, и у томе је његова главна заслуга.