О ЖИВОЈИНУ МИШИЋУ

Day 2,309, 10:58 Published in Serbia Serbia by G a n d a l f

ЖИВОЈИН МИШИЋ ЈЕ БИО ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ СРПСКИХ И СВЕТСКИХ ВОЈСКОВОЂА ДВАДЕСЕТОГ ВЕКА.ЊЕГОВЕ ТАКТИКЕ СЕ ИЗУЧАВАЈУ И ДАН ДАНАС, ШИРОМ СВЕТА.

ЖИВОЈИН МИШИЋ ЈЕ УЧЕСТБОВАО У СВИМ РАТОВИМА СРБИЈЕ ОД 1876. ДО 1918. И ТО У:

1. ПРВИ СРПСКО-ТУРСКИ РАТ (1876-77)

МИШИЋ ЈЕ БИО РАСПОРЕЂЕН У ЈЕДИНИЦУ РУСА.КОМАНДАНТ ГА ЈЕ ОКАРАКТЕРИСАО КАО БИСТРОГ И ТАЛЕНТОВАНОГ ОФИЦИРА, ПА ГА ЈЕ ИМЕНОВАО ЗА ЛИЧНОГ ЗАМЕНИКА.
МИШИЋ ЈЕ ХТЕО ДА ПОЂЕ СА ТИМ РУСКИМ ГЕНЕРАЛОМ, АЛИ ЈЕ ГЕНЕРАЛ РАМЕ УЗ РАМЕ ПОГИНУО У БИЦИ КОД ВЕЛИКОГ ИЗВОРА.ТАКО ЈЕ МИШИЋ ВЕЋ У РАНИМ ГОДИНАМА СВОЈЕ СЛУЖБЕ ДОКАЗАО ЈУНАШТВО.
МИШИЋ ЈЕ КРАЈЕМ РАТА УНАПРЕЂЕН У ПОТПОРУЧНИКА.

2.ДРУГИ СРПСКО-ТУРСКИ РАТ (1877-7😎

МИШИЋ ЈЕ У ОВОМ РАТУ У ВИШЕ ОКРШАЈА УЧЕСТВОВАО У ПОБЕДАМА НАД ТУРЦИМА, КАО КОМАДИР ЧЕТЕ.
МИШИЋЕВ БАТАЉОН ЈЕ ДОБИО ЗАДАТАК ДА ТУРСКЕ ЗАРОБЉЕНИКЕ ОДВЕДЕ У БЕОГРАД.
ТУРСКИ ОФИЦИРИ СУ УДАРАЛИ ВОЈНИКЕ КОЈИ СУ ЗАОСТАЈАЛИ, А ВОЈНИЦИ СЕ НИСУ ОКРЕТАЛИ, ВЕЋ СУ ЖУРИЛИ ДА ШТО ПРЕ СТИГНУ КОЛОНУ.МИШИЋ ЈЕ ТИМЕ БИО ЗАЧУЂЕН, ЈЕР ЈЕ ТАКО НЕШТО У НАШОЈ ВОЈСЦИ БИЛО СТРОГО ЗАБРАЊЕНО, ЈЕР СЕ ОРГАНИЗАЦИЈА ЗАСНИВАЛА НА ДИСЦИПЛИНИ.

ЧАК И ПОСЛЕ РАТА, МИШИЋ ЈЕ ДОКАЗИВАО СВОЈЕ РОДОЉУБЉЕ, КАО НА ПРИМЕР ЈЕДНОМ КАДА ЈЕ ЧУО НЕКОГ МАЈОРА (ОН ЈЕ ТАДА БИО ПОРУЧНИК, ЗНАТНО НИЖИ ЧИНОМ) КОЈИ ЈЕ ПРЕШАО ИЗ АУСТРОУГАРСКЕ У СРПСКУ ВОЈСКУ.

МИШИЋ ЈЕ ЊЕГОВО ИЗЛАГАЊЕ ПРЕКИНУО РЕЧИМА:

„Господине мајоре, не могу дозволити да се тако ружно изражавате о нашој војсци. Ако је у аустријској војсци тако добро као што велите, нико Вас отуда на силу није довео.“

Љутити мајор га упита.
„А како се ви зовете? Идите одмах на своје место, а ја ћу Вам показати за ту вашу дрскост.“

КАСНИЈЕ ЈЕ МИШИЋ ПОСТАО КОМАНДАНТ БАТАЉОНА, И ТАДА СЕ ЈЕДНОМ ПРИЛИКОМ РАЗБОЛЕО, ПА МУ ЈЕ НАРЕЂЕНО ДА ПРЕДА КОМАНДУ.МИШИЋ ЈЕ ТО ОДБИО РЕЧИМА:

„Батаљон нећу да предајем у ово време! Можете га ми одузети само силом оружја.“
На ове речи командант пука му одговори:
„О таквој твојој одлуци известићу команданта дивизије, па ти ради како знаш, кад си тако луд.

3. СРПСКО-БУГАРСКИ РАТ

У ОВОМ РАТУ СУ ПОБЕДИЛИ БУГАРИ(БИТКА КОД РЕКЕ СЛИВНИЦЕ У МАКЕДОНИЈИ .НАШИ СУ БИЛИ НЕСПОСОБНИ (СА ТИМ СЕ И МИШИЋ СЛАГАО), А БУГАРИ СУ ДОКАЗАЛИ СВОЈЕ НЕПРИЈАТЕЉСТВО СА НАМА.

МИШИЋ ЈЕ 1903. ПЕНЗИОНИСАН ЈЕР ЈЕ НОВОКРУНИСАНИ КРАЉ ВЕРОВАО ДА ЈЕ ОН ЧОВЕК ОБРЕНОВИЋА.МИШИЋ ЋЕ КАСНИЈЕ ДОКАЗАТИ ДА ЈЕ ЧОВЕК СРБИЈЕ, А НЕ МА КОЈЕ ДИНАСТИЈЕ.

1909. ГОДИНЕ КРАЉ ПЕТАР ЈЕ МИШИЋА ВРАТИО У СЛУЖБУ И ПИТАО ГА:

„Шта мислиш, Мишићу, да ли би требало наредити мобилизацију наше војске? Многи ми то саветују, па чак и министар војни.“
На ово питање Мишић му је мудро и кратко одговорио:

„Ваше величанство, ја држим да ми нисмо спремни за рат у овом тренутку, јер нам много штошта недостаје. Мобилизацију војске могли бисмо наредити тек онда кад извршимо мобилизацију целокупног Српства.“

Краљ ове речи усвоји и охрабрујуће одговори:
Викицитати „Готово право кажеш... Него гледај да одмах одеш у Главни ђенералштаб код ђенерала Путника.

4. БАЛКАНСКИ РАТОВИ (1912,1913.)

-КУМАНОВСКА БИТКА

ПРИЛИКОМ КУМАНОВСКЕ БИТКЕ (23-24. ОКТОБАР 1912.) МИШИЋ ОШТРО КРИТИКОВАО КООРДИНАЦИЈУ МЕЂУ СРПСКОМ ВОЈСКОМ.ПОСЕБНО ЈЕ КРИТИКОВАО ТРЕЋУ АРМИЈУ МИЛОША БОЖАНОВИЋА КОЈИ ЈЕ БИО ЈЕДАН ОД ГОРИХ ЂЕНЕРАЛА СРПСКЕ ВОЈСКЕ.

-БИТОЉСКА БИТКА

„Где си ти видео да штаб армије командује трупама у напад на тако важне положаје са даљине од око 45 километара?. Штаб армије треба да је на толиком и таквом удаљењу од својих трупа, одакле може, тако рећи, да осећа њихов дах.“
Ни Бојовић није остао му остао дужан па му одговори љутито:
„Па зар ти хоћеш да ја престолонаследника излажем артиљеријској ватри непријатеља?“
Мишић је остао при свом ставу и одлучан да истраје у својој намери:
„Није ствар у томе, господине ђенерале... Јашите коња у пре почетка напада да будете ближе својим трупама!"

ОВО ЈЕ РАЗГОВОР ИЗМЕЂУ МИШИЋА И ЂЕНЕРАЛА БОЈОВИЋА, КОЈИ ЈЕ КОМАНДОВАО ПРИЛИКОМ БИТОЉСКЕ БИТКЕ.МИШИЋ СЕ БАВИО ОРГАНИЗАЦИЈОМ ВОЈСКЕ, ЈЕР ЈЕ БИО ЗАМЕНИКА РАДОМИРА ПУТНИКА, НАЧЕЛНИКА ГЕНЕРАЛШТАБА.

„Господине ђенерале, ако и Врховна команда, у чијем саставу и ви заузимате важан положај, пристане да се Битољ преда Бугарима, онда ће, кунем вам се, Моравска дивизија прво раскрстити с оним у Врховној команди који на то буду пристали, а потом бранити Битољ, који смо уз онако велике жртве отели од Турака.

„Господо, ако би се ко нашао у Врховној команди који би пристао на уступање Битоља Бугарима, дајем вам часну реч да ћу га сопственим рукама везати и дотерати овамо, одакле ћемо с нашим храбрим пуковима полетети да бранимо Битољ.


-ДРУГИ БАЛКАНСКИ РАТ

ТРИДЕСЕТОГ ЈУНА 1913. ЈЕДИНИЦЕ БУГАРСКЕ ЧЕТВРТЕ АРМИЈЕ СУ БЕЗ ОБЈАВЕ РАТА НАПАЛИ СРПСКЕ ПОЛОЖАЈЕ НА РЕЦИ БРЕГАЛНИЦИ.НАША ВОЈСКА ЈЕ ПОБЕДИЛА И ПЕВАЛО СЕ: "За Косово Куманово, за Сливницу Брегалница".


-ПРВИ СВЕТСКИ РАТ (1914-1918.)

АУСТРИЈАНЦИ СУ НАС ПРВО НАПАЛИ ИЗ БОСНЕ, КАДА СЕ ОДИГРАЛА БИТКА НА ЦЕРУ, ГДЕ ЈЕ ПОБЕДИЛА СРПСКА ВОЈСКА ПОД КОМАНДОМ СТЕПЕ СТЕПАНОВИЋА.БИЛА ЈЕ ТО ПРВА ПОБЕДА САВЕЗНИКА У ОВОМ РАТУ.
АУСТРИЈСКА ВОЈСКА СЕ ПРЕГРУПИСАЛА И НАПАЛА СРБЕ ИЗ ВОЈВОДИНЕ.НАША ВОЈСКА ЈЕ ПОЧЕЛА ДА СЕ ПОВЛАЧИ, МЕЂУТИМ КОМАНДУ НАД ПРВОМ СРПСКОМ АРМИЈОМ Ј ПРЕУЗЕО ЖИВОЈИН МИШИЋ.
ГОДИНЕ 1915. НА РЕЦИ КОЛУБАРИ, МИШИЋ ЈЕ ПОТУКАО АУСТРОУГАРЕ УПРКОС ЊИХОВОЈ БРОЈЧАНОЈ НАДМОЋИ.БИЛА ЈЕ ТО ЈЕДНА ОД НАЈВЕЛИЧАНСТВЕНИЈИХ ПОБЕДА РАТА.
СРБИЈА ЈЕ ПОБЕДИЛА, ПОНОВО ЈЕ БИЛА СЛОБОДНА, БАР ЗА НЕКО ВРЕМЕ.

ДЕСЕТ МЕСЕЦИ КАСНИЈЕ, НАПАЛЕ СУ НАС НА СЕВЕРУ НЕМАЧКА, НА ЗАПАДУ АУСТРОУГАРСКА, А НА ИСТОКУ-БУГАРСКА (БАШ ЧУДНО ДА СУ НАС БУГАРИ НАПАЛИ).
СРПСКА ВОЈСКА ЈЕ КОНАЧНО БИЛА СЛОМЉЕНА, АЛИ ЈЕ ДОБРИМ ДЕЛО ЗБОГ МИШИЋЕВОГ ЗАЛАГАЊА ОДБИЛА КАПИТУЛАЦИЈУ И ПОЧЕЛА ПОВЛАЧЕЊЕ КА МАКЕДОНИЈИ, ГДЕ СУ НАС БУГАРИ ПРЕСЕКЛИ.
УСЛЕДИЛО ЈЕ МУКОТРПНО ПОВЛАЧЕЊЕ ПРЕКО АЛБАНИЈЕ (О ТОМЕ У НЕКОМ СЛЕДЕЋЕМ ЧЛАНКУ).
МИШИЋ ЈЕ КОМАНДОВАО КАСНИЈИМ ПРОБОЈЕМ СОЛУНСКОГ ФРОНТА, И ТИМЕ ЈОШ ЈЕДНОМ ДОКАЗАО РОДОЉУБЉЕ.