Тактика и инициатива: началото и краят, неразделно свързани

Day 2,218, 01:40 Published in Bulgaria Bulgaria by Stolch

В днешната лекция ще се занимаем с тактиките свързани с различните времеви зони и различния интензитет на потока на щетата в тях. Преди това обаче, тъй като учениците доброволно упражнили се да пресъзадат предишната лекция, почти всички са за тройки и четворки, ще дам отговор на сложния въпрос на който всички се опитваха да отговорят.

Като цяло всички са схванали най-елементарното нещо, че има инфлация на щетата, минималната цена за КО не се променя и поради по-голямото количество щета средну на рунд, цената за печелене на рунд нараства постоянно в Д4, което прави печеленето на рундове в Д4 с КО като редовна практика нерентабилно действие.

Дневно в играта се събират в световен мащаб се събират около 600К данъци. Ако всичките се ползват на 10 ЦЦ на милион, то те могат да платят 60 милярда щета. Дневно в играта се прави около 110 милярда щета, като потенцялната щета която може да се прави е около 2.5 пъти повече без да се използват запаси от вафли.

Мисля, че останалите сметки вече няма нужда аз да ги правя.

Последно ще добавя защо говорих за дуалността на енергията и нейната трансформация дирктно или индиректно във щета и механиките свързани с това. Причината е проста, освен че това е базисната механик от която зависят всички други динамики в играта включително и икономиката, от нея е породена в пъти повече инфлация на щетата отколкото от силата и ранговете откакто съществува този модул за сила и ранг.

При влизането в сила на сегашния модул за сила и ранг водещите акаунти в играта имаха по около 4К сила, сега имат 70К, тоест инфлацията на щетата породена от нарастването на силата е 17.5 пъти. При ранговете нещата са по-смпи, там има добавени само 7 нови + този за елитен гражданин тоест общо + 45%, към това трябва да се каже, че средно играчите са си удвоили до утроили ранготе, та да кажем инфлацията от ранговете е към 2.5 пъти или общо 20 пъти повече.

По същото време когато се внедри сегашния модул за сила, енергиятя която можеше да се ползва дневно беше 100, сега е 4800 без да броя вафлите които се получават от ДО и вече регулярните седмични турнири, които се падат между 3-5 на ден средно на играч. Тоест като минимум енергията която може да се ползва дневно е 51 пъти повече.

Тоест инфлацията на щетата от потенцялната трансформация на енергия в щета е 2.5 пъти повече отколкото инфлацията от сила и рангове.

Не само това, но и инфлацията породена от енергията се натрупва над тази от силата, тоест ефекта е удвоен. Към това ако се прибавят и бустерите, които са вече безплатни но все още ограничени като времетраене, се вижда, че инфлацията от сила и ранг далече не са основния механизъм на инфлация на щетата в играта.

Това е важно, защото инфлацията от силата и ранга са директни и автоматични, докато инфлацията от увеличената енергия и различни бонуси не са. Те зависят от поведението на играчите и какво решават да направят със енергията която разполагат дневно.

Затова е и много по-важно как ще се менаджира трансформацията на енергията на играчите отколкото КО като метод за увеличаване, намаляване и контрол върху потока на щета.

Сега да минем към днешната лекция, на която ще се спра на по приложна и по-малко теоритична материя.

Всички знаем за различните времеви зони и техния ефект върху битките, всички си говорим за наш, техен прайм тайм, европейско време и американско време и тн. Въпреки това не се разбира достатъчно, дори когато съм го обеснявал ефекта от тези неща.

Към сегашния момент съществува дисбаланс на силите и то не само по отношение на щетата като цяло но и в отделните времеви зони. Всъщност този дисбаланс във времевите зони е като цяло в наша полза макар и да е нож с две остриета.

Една средностатистическа битка която е оспорвана от двете страни като цяло протича поне 24 часа, тоест се минава през всички времеви зони. Важно е и да се знае, че една битка може да продължи максимум 30.5 часа ако всички рундове продължат по максимум 2 часа + по 5 минути между рундове. Тоест една оспорвана битка продължава между 24 и 30 часа (реално 24-28/29). Ефекта от това е, че битката завършва в същия часови пояс в който и почва, тоест се дублират 4-5 часа от денонощието.

Това свойство на битките поради механиката на играта позволява да се компенсира иначе наглед неравнопоставеното положение откъм щета. Това е защото ние и нашите съюзници имаме предимство през американската времева зона за около 6 часа в които сме доминатни и още 4 часа в които сме конкуретноспособни при добра организация. В останалите 14 часа имаме дефицит, който не е еднакъв през целите 14 часа но е налице.

Сега да обесня защо инициативата и правилното стартиране на битките е по-важно отколкото КО, организация или каквото и да са други действия като нетно въздействие върху една битка.

Ако дадена битка започва 16:00 ереп време (02:00 БГ време, после ще обеснявам защо точно този час) и е оспорвана и продължава повече от 24 часа, то тя протича по следния начин:

16:00 - 22:00 ереп време, предимство за нас
22:00 - 24:00 оспорвано време, при добра координация е на кантар
00:00 - 14:00 ереп време, предимство за ДВЕ
14:00 - 16:00 оспорвано време, при добра координация е на кантар, много скъпо за печелене с КО
16:00 - 22:00 ереп време, предимство за нас

Сумарно битката ако продължи до максимума време ще протече в 12 часа в които ние имаме предимство в щетата, 4 оспорвани и 14 часа в които противника има предимство. Най-важното обаче е, че завършва в нашия часови пояс, тоест противника трябва да превъзмогне нашето превъзходство за да я спечели. Това предимство означава, че 90% от тези битки протекли по-този начин ще бъдат печелени от нас и когато някоя е загубена то това ще става на много висока цена за противника.

Сега ще дам пример как протича битката ако бъде стартирана във няколко други варианти:

старт на битка в 14:00 ереп време: 10 часа за нас, 6 часа оспорвани, 14 часа за тях. Битката завършва с 2 оспорвани и 4 нащи часа.

старт на битка в 12:00 ереп време: 8 часа за нас, 6 часа оспорвани, 16 часа за тях. Битката завършва с 2 за тях, 2 оспорвани и 2 нащи часа.

старт на битка в 02:00 ереп време: 6 часа за нас, 4 часа оспорвани, 20 часа за тях. Битката завършва изцяло в тяхното силно време, 6 техни часа.

стар на битка в 22:00 ереп време: 6 часа за нас, 6 часа оспорвани, 18 часа за тях. Битката завършва с 2 оспорвани и 4 техни часа.

От всичко това се вижда, че когато битките се стартират в нешравилния момент, то следва да се печелят много повече точки срещу вятъра, което по-скъпо и трудно за постигане, затова печеленото на битки в сегашното статукво когато тези битки са оспорвани в най-голяма степен зависи от това кога битката започва.

Това не означава, че битки могат да се печелят без никакъв бой през деня, но означава, че е нужно да се печелят многократно по-малко точки или да се удължават рундове за да се вкара битката в нашата времева зона.

Сега след като сме демонстрирали тази вависимост нека разгледаме последствията от това и зависимостите които поражда.

Първо при правилно стартирана битка в 16:00 ереп време, то до достигане на битката до времето доминирано от противника, ще имаме 30-35 точки преднина в най-лошия случай и 50-55 в най-добрия. Това поставя противника в положение в което не може да си позволи загубата на точки в който и да е рунд през деня в която и да е дивизия, докато ние сме в ситуация в която можем да се подготжим и концентрирано да ударим в определена девизия в определен рунд по наш избор и да го вземем въпреки предимството на щета при нормално разпраделение. Също така, това ни позволява да спестим енергия за бой във времето което е на кантар и по този начин да наклоним везните в наша полза. Въпреки това ако ДВЕ концентрира абсолютно всичката си щета в една битка, те пак могат да я вземат заради огромния поток от щета, но с концентрирано удряне в определни рундове в различни девизии може да се продължат достатъчно рундовете, така че дори в такава ситуация битката да бъде докара обратно до нашето време и да бъде спечелена.

Следват и други важни моменти, като например използването на КО. Има разлика в това кога се използва КО, ако се използва в момент в който противника има по-висок поток от щета, то КО е нож с две остриета, защото концентрира нашата щета в даден рунд но намалява потока от щета за последващите рундове, докато в обратния случай, макар и ефекта да е същия, резултата не е от значение, защото има по-висок поток от щета изначално. Затова пускане на КО през ноща за нас би ни излазо многкратно по-евтино (включвам и сутрешните 2 оспорвани часа преди смяната на деня) отколкото през деня и особенно вечер, когато е най-силния поток от щета.

Тоес спокойно с добра организация можем да пускаме битките през ноща, да бием сутрин (нещо което правехме успешно, срещу ОНЕ на времето), след което през деня да се работи и след това зарежда енергия и да бием отново вечер, като винаги можем да организираме концентрирано изливане в даден рунд през деня при нужда.

С добра координация със съюзниците ние, ще печелим с минимални разходи мнохо висок % от битките в които имаме инициативата.

Сега ще дам малко цифри за които няма да обеснявам защо но са добре да се знаят от "тактиците". При битка започната сутрин, ние трябва да спечелим 34-39 точки до 16:00 ереп време за даимаме възможност да спечелим битката на следващия ден с максимум нужда от 5 точки извъм нашето силно време.

При битки започнати от нас около 16:00 ереп време, е достатъчно да спечелим толкова точки пез деня колкото сме загубили до смяната на деня или 6 точки, която бройка е по-висока за да си гарантираме, че битката ще се решава в наше време отново.

Сега за самите часове малко.

Ние с ромънците сме в една часова зона, както и турците и гърците са в нашата времева зона. Хърватия, Сърбия, Македония, Полша, Унгария Германия и Франция са всичките 1 час след нас, докато Испания, Англия и Португалия са 2 часа след нас.

Това означава, че вечерно време винаги ще имат предимство спрямо нас, защото вечерния им прайм тайм прелива през две часови зони след нас. това означава, че ако си концентрираме щетата сутрин имаме по-добър шанс да печелим "оспорваното време сутрин отколкото оспорваното време вечер.

Това е така, чащото Руснаците са 2 часа + преди нас, Индонезия са още по-рано макар Тайван, Китай и Австралия да могат да ги компенсират. (Сигурно всички са забелязали как ни доминират последно време последните 2 часа преди смяната на деня и това се дължи, на лиспсата на МППта с Индонезия и Южна Кореа, които въпреки малката си щета я концентриарат в тази времева зона.

Чили, Аржентина и Бразилия са 5 часа след нас и Канада, Мексико, Щатите са 7 до 10 часа след нас. Затова при координацията на битки, в различните часови пояси трябва да се търси помоща на различни страни, както и да се гледа да се неутрализират различни страни също.

Тъй като лекцията стана дълга, ще оставя ДОтата, въстанията и подреждането на битките във времето за следващата лекция и ще оставя ученолюбивите от вас да се самоизпитват в коментарите отново.