Съвети

Day 2,088, 10:48 Published in Bulgaria Bulgaria by Sofia Valentino

Понеже колкото и да не ми се иска да си го призная безгрижния сезон "Лято" ще свърши и ще дойде време за сериозни неща. Някои от нас може би ще си сменят работата и поради тази причина ще напиша няколко съвета какво да не правим, когато отиваме на интервю за работа. 🙂 Надявам се статията да е полезна 🙂


Никога не можеш да направиш първо впечатление втори път, затова отивайки на интервю за работа, вие трябва да сте уверени в себе си, но не прекалено. Трябва да знаете нещо за мястото, където отивате и длъжността, която искате да заемате, не бива да си притеснявате или поне не прекалено.

Има няколко стъпки, които ще ви направят най-добрия кандидат за дадена позиция. Трябва да се чувствате добре и да сте подготвени, но има и няколко грешки, които често се допускат и правят шансовете ви за работното място не просто малки, а дори нищожни. Да разгледаме кои са най-честите грешки при интервю за работа и как да внимаваме, за да не ги допуснем.

1. Ходете сами на подобни места – не си взимайте компания или подкрепление. Вашите бъдещи работодатели могат да решат, че това посещение на това място е някак между другото и веднага след него имате среща с приятел – тоест имате работа и сте дошли на интервюто просто, за да видите какво е.


2. Без дъвки – дъвченето на такова сериозно място ще ви накара да изглеждате невъзпитани. Ако се притеснявате и имате нужда от свежото усещане в устата си, по-добре смучете бонбон, но не го „разхождайте” докато общувате с интервюиращия.


3. Не говорете за лични проблеми, за малко пари, за много задължения – ако кажете на вашия работодател, че имате лични проблеми, а той иска да ви плаща малко пари за многото ви бъдещи задължения – ръкувайте се с човека и не очаквайте да ви се обадят повече. Бъдете изчерпателни, когато ви попитат, но недейте да фамилиарничите и да се оправдавате, внимавайте също да не бъдете прекалено многословни.

4. Лошият EX-работодател – не говорете лошо неща за предишните си началници. Сдържайте се от коментари и ако ви предизвикат с въпрос за бивш шеф, отговорете кратко и ясно, без това да включва обида към него или да показва ваши лоши черти.

5. „Вие сте много приятен, надявам се да работим заедно” = „Подмазвам се, вземи ме на работа” – не познавате нито човека, нито ситуацията. Вярно е, че има хора с власт, които обичат да им се подмазват, но не го правете особено на първо интервю.

6. „Аз говоря 7 езика, но не и в момента” – лъжата е нещо, което може лесно да бъде разбрано. Избягвайте да го правите, пишете в автобиографията си реални факти, умения и знания.