БНФ не е онова, което беше!1/2

Day 1,730, 01:25 Published in Bulgaria Bulgaria by Velislav Djambazov

Демократичните системи се отличават най-вече с политическото съревнование. Редовни и свободни избори между партиите с различни целеви програми легитимират носителите на политическото господство и предоставят възможността за смяна на ръководната партия.

В еБългария имаше десетки партии.Всички те, бяха принудени да търсят място под слънцето в конкурентната среда на политическия пазар или поне тези, които реално се стремят към управлението. Това, което те произвеждат, е своеобразен политически продукт, съставен от ценности, идеи, секторни политики, визии за бъдещето на страната, лица и т.н. За да се радва на търсене, този продукт трябва да съответства на нуждите на целевите групи, които партиите са припознали като свой потенциален електорат. Разбира се, и в този случай не е достатъчно да създадеш просто добър продукт, a трябва същият и да работи!

Преди време на политическия пазар имаше силно различаващи се един от друг актьори.Примери са БНФ,ОБ и другите по-големи партии по това време. Те предлагаха алтернативни идеи, имаха различен стил на поведение, свой собствен език,собствени стратегии и начин на игра. Тези партии предлагаха съвсем различни насоки за развитие на еБългария и всяка от тях имаше свойте добри и лоши идеи разбирасе. Всяка от тях имаше своя силен период. Период в който бяха на върха на популярноста си и много хора яростно вярваха в водената от тях политика и отричаха тази на опонентите.

С времето основните политически сили в станахаа все по-конвертируеми. С това идеите, езикът, стилът на поведение и най-вече предлаганите и реализирани от тях управленчески политики, все повече се унифицираха. По-малките партии бързо намираха начин да променят курсът на политика, докато и в двата големи лагера това беше доста трудно, защото означаваше, че трябва да се съгласят едни с други, а това по една или друга причина е трудно.

Големите партии бяха интересни точно заради постоянните конфликти помежду си. Точно той ги правеше и силни, защото конкуренцията стимулираше и двата лагера, но колкото повече заприличваха на една и съща партия, толкова повече хора напускат редиците им.Това даде шанс на нови и не толкова нови партии, но с различни лица от тези на „гигантите” дотогава да са водещи сега.

Към този момент основните партии не просто станаха трудно различими, но и до голяма степен достигнаха до консенсус по ключовите дилеми. Партиите започнаха да се различават само по лицата седящи зад тях и сякаш политическите играчи имат близки мнения по наболелите въпроси, но лични дразги от настоящето и миналото ги кара да бъдат като котка и мишка. Винаги има предизборно плюене и яростна опозиция след всеки изборен ден, но това е защото лоялна политическа конкуренция просто не може да има!

Но какъв е проблемът в БНФ? Каква е тъжната реалност за партията номер две в еБългария? Ще разберете в следващата статия!