Страхињић - анализа мајског мандата и стања у држави (1. део) + ЕДИТ

Day 2,386, 08:45 Published in Serbia Serbia by PREDSEDNIK eSRBIJE
2.6.2014.

Поздрав еСрбијо!

Већ неколико дана одлажем писање овог чланка ишчекујући да ћу добити прилику да вам на реалном примеру објасним неопходност промена у државном уређењу као и опхођењу према државним финансијама и ту прилику сам добио борбом против Хрвата коју смо изгубили пре два дана.

С обзиром да се ближи и крај мандата, овим чланком ћу уједно резимирати шта је све урађено на плану реализације програма који сам понудио у предизборној кампањи. С обзиром на количину података које морам презентовати, могуће је да ћу чланак морати да поделим на два дела.



- Спољнополитичке активности -

У самој предизборној кампањи, као и током целог мандата, наглашавао сам да нећемо јурцати за ресурсима и да су промене на унутрашњем плану у држави приоритетнији задатак. Подсетићу вас да смо у том тренутку били осуђени на брисање од стране Чилеа, у поседовању око свега 60к државних РСД на почетку мандата и најбитнија ствар је била мислити о обезбеђивању Конгреса. Током месеца, испоставило се да ће тај циљ бити врло лако остварив јер Чиле није показао озбиљнију намеру да се задржава у Србији, у тренутку када су нашу земљу у правом животу задесиле поплаве, они су поптуно обуставили акције усмерене против нас. Због тога смо у Влади одлучили да размислимо о некој новој стратегији за даља ширења, о чему ће бити касније речи.



Други циљ који је био зацртан пре избора јесу измене у статуту Астерије које би се односиле на делове који говоре о начину потписивања МПП-ова, НАП-ова, и постављања закона о природном непријатељу, од стране свих држава чланица. Управо недостатак оваквих детаљнијих одредаба у статуту довеле су до проблема због којих се распао наш претходни савез, а овај тренутни има доста потешкоћа у сопственој организацији.

С обзиром да смо били свесни да се промене статута које ограничавају индивидуалне слободе држава тешко усвајају, на почетку мандата смо одмах усагласили документ који се тиче потписивања НАП споразума, који је потписан од стране представника свих чланица Астерије. Суштина документа огледала се у следећем тексту:

"Уколико било која чланица Астерије жели да потпише НАП споразум, она је обавезна да предлог споразума проследи Генсеку (СГ) савеза. СГ ће сазвати састанак свих чланица Савеза и поставити предлог НАП споразума на гласање.

Све чланице на које НАП споразум може имати утицаја могу да поставе вето на споразум или да захтевају да буду обухваћене споразумом. Такође, ниједној чланици савеза није дозвољено да се бори против друге чланице савеза или савезничких интереса због НАП споразума који буду могли имати (или имају) са трећом страном.

У случају промењених околности, сваки усвојени НАП споразум може бити поново разматран."

Договорено је и да конкретан предлог промене Статута буде презентован и дискутован током мандата, и на крају да се гласа о њему. Ипак, током припреме промена Статута наишли смо на два проблема која, у овом тренутку, нисмо могли да премостимо.

Први проблем се тиче статуса ЛЕТО држава у односу на Астерије државе који је недовољно добро дефинисан. По статуту, чланице ЛЕТО су придружене чланице Астерије, али у пракси они имају засебне савезне канале, уз пар заједничких. Стратегију коју праве ЛЕТО државе, оне креирају махом без координације са Астеријом, или уз врло мању комуникацију него што би то требало да буде. Проблем представља и бројност ЛЕТО чланица која је обрнуто пропорционална њиховој снази. Због тог проблема (који је установљен у дискусији са другим државама) постало је јасно да би цео Статут морао да претрпи детаљније промене, што би додатно повећало време потребно за писање таквог документа.

Други проблем се тиче тога да би свака врста оваквих промена морала да има подршку и српског Конгреса. Конгрес је, уз Владу и председника, институција која влада државом и сви кључни потези које Влада предузима, морали би да имају макар просту већинску подршку Конгреса. Овог месеца, Влада није имала опструкције из Конгреса (што је јако похвално), али треба имати у виду да су странке које су формирале Владу имале око 35% конгресмена, што је далеко и од просте већине.

Због оба ова проблема, одлучено је да сачекамо са конкретним предлозима за измене Статута, с обзиром да је наше интересе у овом месецу штитио горе потписани споразум чланица Астерије. Што се тиче тог споразума, управо захваљујући њему, спречили смо потписивање неколико НАП споразума које су чланице Астерије планирале да самостално усвоје без икакве претходне дискусије у Савезу. Сви касније потписани НАП споразуми, усвојени су од стране савеза, након дискусија о ефектима који се желе постићи истим. О самим НАП споразумима из овог месеца, мало касније.



Трећи циљ је био да се Словенији обезбеди Конгрес и у томе смо успели.
Србија је узела активну улогу у креирању стратегије која би нашим највернијим савезницима обезбедила поседовање Конгреса, Словенци су целог месеца имали нашу пуну помоћ у свим аспектима и драго ми је што могу да кажем да смо нашим пријатељима обезбедили нормалније функционисање државе после једног месеца паузе без Конгреса.

Такође, Конгрес смо обезбедили и Црној Гори.
Оно што је посебно важно је да је конкретна иницијатива за ову акцију потекла управо од стране наше државе, наш стратешки план се користио приликом ослобађања ЦГ, а први устанак (који је и био прекретница) који се завршио успешно у корист ЦГ потпомогнут је од стране Србије са 20к РСД за постављање ЦО.

Конгрес једино нисмо успели да обезбедимо Белорусији, мада нам то и није било међу првобитно зацртаним циљевима. Ипак, покушали смо и њима да помогнемо колико смо били у могућности, држали смо их за кампању дана неколико пута, слали војску да им помогне, а једном приликом смо потрошили и 40к РСД за постављање ЦО у корист Белоруса. Наша савест је, макар у случају Белоруса, чиста.



Четврти циљ је био да се контактирају Руси како бисмо знали конкретно на чему смо са њима. Многи наши грађани се питају због чега немамо МПП са Русима јер већ дуже време немамо никаквих конфликата са њима у еРепублику, а у правом животу имамо стандардно релативно добре односе.

Овај део посла је успешно одрађен јер смо сазвали представнике Русије на састанак на коме су нам они рекли да су још увек погођени одређеним поступцима Србије из прошлости, на шта је наш одговор био и да су Руси правили грешке у односу са нама и да би прошлост требало оставити по страни уколико обе државе имају жељу за унапређењем односа.

Наш предлог је био да се оформи посебан канал за тим руско-српских дипломата који би радили на побољшању односа или, макар, на редовној комуникацији између две државе. Уз то, треба напоменути да ми са Русима имамо потписан НАП и договор о сарадњи који важи већ неколико месеци и који би требало ажурирати и обновити следећег месеца.

Руси су прихватили идеју о могућности формирања засебног канала у који би биле укључене и државе савеза АСГАРД. То бе се урадило тек када Србија буде била сигурна да може и жели подржати такву акцију. У том случају, руси су навели да би били спремни да ургирају код целог Аурора савеза да прекине са подршком Пољској.

Да би додатно побољшали односе са њима, Руси сматрају да Србија треба да:

1) Помогне АСГАРД да се ослободи од Пољака и Британаца.
2) Помогне еБелорусији да се ослободи од еАлбаније.
3) Заједно са Русијом покуша да промени мишљење националиста из еБелорусије о самој еРусији како би се свеукупно побољшали односи.

С обзиром да је АСГАРД у партнерским односима са Астеријом, прва два члана су сасвим прихватљива за Србију и, у складу са тим, Србија је већ помогла Финској у одређеним борбама при чему су Финци обећали да ће пренети Русима вести о нашој сарадњи и помоћи, а наша држава ће свакако то и сама учинити. Трећа тачка је нешто у шта Србија не би требало да се меша јер су то акције које би требало да представљају унутрашње ствари Русије и Белорусије. За све даље акције, било би потребно обезбедити већину у Конгресу Србије, као што сам раније и помињао.



Пети циљ је био разјашњавање инцидента у коме је претходни мађарски председник пропагирао независност Косова и Метохије, дан пред априлске изборе.

И овај задатак смо успешно извршили, као што је већ наведено у Службеном Гласнику. Овом приликом ћу подсетити да су Мађари, на нашу иницијативу о разјашњењу инцидента, написали чланак у коме су говорили о историјату добрих и пријатељских односа еМађарске и еСрбије од самог успостављања е-српске државе на мапи света. У једном делу тог чланка стоји:

"Ово пријатељство је једно од најчвршћих, ако не и најчвршће на еРепу, које није створено само између две државе, него првенствено између играча. Иако немамо најпријатељскије односе у правом животу, овде се боримо један за другог, признајући другу нацију у целости, као и њене интересе.

Зато су Срби стрпљиви према Мађарима у односу са Румунима, или поводом напуштања Астерије. Зато се ми не петљамо у српско-хрватске односе, или у вези косовског проблема, сматрајући Косово саставним делом Србије. И играчи и владе прихватају ставове друге нације, зато тако добро функционише добро наш однос.

Због снаге СерХуна боримо се заједно, и увек настојимо да још побољшамо наш однос, до највишег могућег, док се сервери не погасе. Боримо се заједно и у добру и у злу. Хоћемо да подржимо ову везу и знамо да је то могуће, јер знамо да је Серхун вечит."

Овим је све речено, а мени остаје само да се извиним Дио Максимусу, у своје име и име МСП тима, због изостављања податка да је највећи део поменутог текста (који се односи на историјат српско-мађарских односа) написао он, а да је мађарска Влада тај део текста искористила како би употпунила своје обраћање поводом ове теме.



Основни зацртани циљеви за овај месец су, дакле, готово у потпуности остварени. Остаје да се ради на конкретној измени Статута Астерије, пре чега би било обавезно да те промене које будемо захтевали буду усвојене од стране већине у нашем Конгресу.

С обзиром да смо већ на почетку мандата схватили да обезбеђивање Конгреса држави неће бити никакав проблем, бацили смо се на осмишљање других планова које бисмо могли предузети, у сарадњи са остатком Савеза. У том смислу, пружам вам следеће информације:

1) Бразил је одлучио да не обнови МПП са државама које су непријатељске према државама Астерије и званично је поднео захтев за пријем у наш Савез. Послали су и документ на коме би се базирао процес транзиције, а у Савезу је одржан састанак поводом овог захтева и донешена је одлука да се Бразилу укаже прилика да постане чланица ЛЕТО у првом периоду који би се показао као пробни за ову државу, што је у Бразилу прихваћено. Тако да у наредном периоду треба очекивати прелазак Бразила у наш табор, а у нашем Конгресу би требало договорити потписивање МПП са том државом. Састанак поводом ове теме је већ био одржан и странке које су му присуствовале (а биле су позване топ 10 странака) изразиле су жељу за обнављањем савезништва са Бразилом у случају да докажу искрене намере у приближавању нашој држави и Савезу. Сви НАП споразуми који су потписани од стране ове државе, а у које су укључени и чланови Астерије, договорени су у Савезу.

2) Астерија је потписала НАП споразум са Бугарском, Мађарском и Молдавијом, који је заправо само побољшана верзија НАП који је на снази већ пар месеци. Побољшања се тичу убацивања Мађарске у сам споразум, јер је она била заборављена у једној од претходних верзија, због чега су и напустили Астерију. Такође, сада су у НАП убачене и остале државе Астерије јер су све желеле осигурање да неће доћи у рат са Бугарском с обзиром на акције које смо планирали, а које ће бити објашњене у даљем делу текста. Напомињем да, у тренутку када смо преговарали о овом споразуму, нисмо имали податке о томе које ресурсе ће имати нове државе, па самим тим нисмо ни могли претпоставити да ће Бугари овај НАП искористити за узимање гуме у Грузији.

3) Као што смо већ писали у МСП новинама, ступили смо у контакт са представницима нових држава и, поново на нашу иницијативу, сазвали састанак у Савезу у коме је дискутовано по тој теми. Тренутно је Грузија најближа потписивању МПП споразума са чланицама Астерије, док, као и за Грузију, за друге државе важи правило о неповлачењу непријатељских потеза док не буду формиране њихове прве Владе, после чега ће се ступити у званичан контакт са представницима истих.

4) Аустралија је изразила жељу да постане чланица ЛЕТО, након неколико неуспешних покушаја да буде примљена у тај савез. Још једном смо сазвали састанак и дискутовали поводом ове теме и након што је установљено да је Аустралија дала гаранције које није давала у ранијем периоду (а које се тичу њеног односа са Индонезијом) и због којих није раније била примљена у савез, овог пута су "Кенгури" добили зелено светло за приступ ЛЕТО.

5) На крају, оставио сам детаље о главном војном плану за крај. Главна идеја тог плана је била офанзива на Чиле и протеривање те државе са европског простора.

Први проблем је настао када су нашу државу задесиле оне несрећне поплаве. Готово недељу дана (што је четвртина мандата), нисмо били у пуном капацитету и није било смисла покретати било какве комплексније акције. Због тога, цела акција је поприлично каснила. Када смо коначно кренули у акцију, део плана који је Србија требало да одради јесте био да окупира Хрватску и да се после тога прикључи акцијама брисања Чилеа из Европе на друге начине.

Овај план се одвијао сасвим добро до, на почетку текста, поменуте борбе у С. Далмацији коју смо изгубили уз огромне и неприхватљиво велике финансијске издатке. С обзиром да ова борба захтева посебно подробну анализу јер се из ње (уз одређене војне параметре из ранијег дела мандата) могу извући неки јако битни закључци које би наша држава и народ требало што пре да усвоје и прихвате, уколико мислимо да идемо у корак са временом у коме се налазимо.

Због тога, наставак текста и даље анализе остављам за следећи чланак који ћу објавити колико већ у току дана, али ми је сада потребно мало одмора с обзиром да сам цео овај чланак написао буквално "у једном даху".



До скорог поновног читања...

о7

ЕДИТ
Страхињић - анализа мајског мандата и стања у држави (2. део)
http://www.erepublik.com/en/article/2405283/1/20