Kárpát Egyetem - Alapítás

Day 3,018, 07:40 Published in Hungary Hungary by Citiizen 2211421
Kárpát Egyetem

Rektori székfoglaló
előadó: DoA


Jó szerencsét!
Lectori Salutem!

Egynéhány szóval, Plato után szabadon, székfoglalómmal megnyitom a Kárpát Egyetemet, mely a Kárpát Dandár és megannyi barátunk közös intézményeként áll fel, ma, eRep Day 3018 - 2016. február 24. napján.

Mi az egyetem? Székek, asztalok, katedrák, okostáblák, írószerek, papírok, begépelt karakterek, felvillanó ábrák? Vagy inkább maguk azok az emberek, gondolataik, tudásuk, tapasztalataik, amelyek összekeverednek átadók és átvevők, tapasztaltak és tudást keresők, ismeretekben és múlt gazdagságában éppen posteriori mivoltuk miatt a priori egyenlőtlenek találka helye?

Mit ad az egyetem? Tudást. Felkészíthet-e 20 év elmélet a gyakorlatra? Nem. “Az élet gyakorlatában ügyességre nem taníthat semmiféle iskola; annak iskolája csak maga az élet.” (Eötvös Lóránd)

Mit adhatnak az előadók? Tudást, ismereteket - még inkább: mintákat. Akár arra, hogy “igen, én is efféleképpen” akár arra, hogy “nem, én inkább valahogy másképp”. A mintát lehet követni és elvetni, a szerepet lehet játszani és távolítani. Lehetséges egy gondolatmenetet felvenni, tovább vinni, és megismervén annak korlátait: kilépni, általa új utat választani.

Mi a tudás? Láttuk, hallottuk, ott voltunk, megéltük, így történt, ez sikerült, az elbukott, ez zsákutca, az további utakra visz… mindaz, amit megéltünk itt, kitanulmányoztunk, kipróbáltunk, egy szóval: amink van. Mert a mögött, hogy rengeteg nagy az erőnk, pénzt költünk, van millió medálunk - nincs semmi, csak egy adatbázis. Ha nincs ott valaki, aki a történtekből profitálni képes lehet, aki absztrahál és dedukál, akinek van hangja a semmitmondó adathalmazon felül. Metafizikai kérdés, adhat-e egyáltalán bármit egyik játékos a másiknak, amit az magától “fel ne találna”? Adhatja azt a tapasztalást, amit jobb elkerülni, és leírását annak az általa ismert helyzetnek, amelyet más még nem, de a jövőben talán többször is átélhet.

Mire jó a tudás?
Evidens, mégsem triviális - mondta egykor egy erdész arra, hogy miért bukott meg a matek szigorlaton egy őrült szakestély után. Az eRepublikon a tudás ad értelmet a létezésnek, éppen úgy, ahogyan megfigyelhető, amint a létezés bizonyos játékosoknál meg is határozza a tudatot. Zuzu Petals-i minőségben érdekes például olyanokkal beszélgetni, akiknek az adott témában nincs számottevő tudásuk - meggyőzésük szinte lehetetlen, miközben éppen talán magunkból csinálunk bolondot.

Tanulmányaink lehetnek enciklopédikusak, szabályok, ismérvek, ha tetszik: dogmák - és lehetnek szaktanulmányok, amelyeknek a mindennapi (virtuális) élet gyakorlatiasságában vehetjük hasznát. Előadhatjuk, milyen szövetségi rendszerek vannak és voltak, mely nemzetek milyen stratégiát követtek és várhatóan merrefelé haladnak - és előadhatjuk azt, hogy ezekre miképpen lehet felkészülni, reagálni, milyen diplomáciai eszközökkel élhet egy elnök, vagy akár egy nagykövet - konkrétan.

Az eRepublik egyetemek múltja sokszínű, érdekes és jó szándékú (olykor külföldi) előadók jobb/gyengébb előadásaikat chaten, ezeket később cikkben megjelentett logokban publikálták. A fogyatkozó chates érdeklődés, a halványuló kedv, az ellaposodó, unalmassá váló eRepublik mint keretrendszer, az egészre ráunó és talán eRepublikból is kiábránduló szervezők - ez mind közrejátszott abban, hogy hosszas vegetálás után az állami egyetemi rendszer kimúljon. Ha pedig nincs szükség állami szintű oktatásra, akkor magára az oktatás intézményére sincs szükség - hiszen egyrészt tucatjával léptek ki a sokat látott játékosok, másrészt akit érdekel valami, az “rákérdez” vagy utánaolvas önszorgalomból. Látható, milyen eredményre vezet ez.

Mi a jelen?
A semmi. Pár cikk, alattuk viták. Avagy már cikkek sincsenek.
Vannak leplezetlen bevonzások, ezeket pártok, századok, karizmatikus vezetők irányítják, jobbára a megmaradás, semmint a tudás átadásának érdekében. Elhal a mentori rendszer, ismertebb játékosok körül kialakulnak csoportok, ideig-óráig. Kifakul a tudástár, helyette beragadt vitatémák örökzöld ismétlődése figyelhető meg - már, aki egyáltalán érdekesnek találja ezt megfigyelni. Mert, valljuk be: lapos, unalmas, semmilyen.

Mi lehet egy egyetem célja?
Maga köré gyűjteni azokat, akik több ismeretet szeretnének és készek elfogadni, hogy egyszer majd nekik is szerepük lesz abban: hogyan alakul ez az egész virtuális “dolog”. Nekünk ez a célunk. Felfedni hallgatólagos tudást, és átadni olyannak, akiben ez többé válhat. Mérő László és még többen is ezt mondják: az egész több a részek összegénél - anélkül, hogy a Gestaltpszichológiába belekontárkodnánk: a Kárpát Egyetem előadói ezt vallják. Az egyetem célja, hogy a hallgatókban a tudás több legyen, mint a megkapott tudások összege. Igyekszünk majd ugyanazt a nyelvet beszélni, ugyanazt a jelrendszert használni,

Kikből áll a hallgatóság, kiket céloz meg ez a kezdeményezés?
Mindenkit, aki kész a konstruktív párbeszédre, elfogadni olyan ismereteket, amelyeknek híján van, és bárkit, aki ebből profitálhat. Vita helyett és ideológiai, értelmezésbeli harcok helyett nyitott, több oldalú információcserében részt venni hajlandó játékosokat, akiket az előadók taníthat, akiktől akár maguk is tanulhatnak - akiket nem nevelni akarunk és kell, hanem ismeretekkel gazdagítani.

A való világban az egyetemek megítélése változó és olykor viszonylagos. Magyarország felősoktatása hosszú ideje szenved, hatalmi harcok, politika, lobbik, pénzügyi prostituálódás és túlélésért elkövetett kisebb-nagyobb aljasságok hálójában vergődve. Bizonyos vagyok benne: sokan láttuk/látjuk ezt valamilyen szinten, akár a katedra egyik-másik oldalán, akár igazgatási szinten, akár szülőként, testvérként közvetve.
Óhatatlan és elkerülhetetlen módon hozzuk ezeket a tapasztalatainkat magunkkal - az előadó és vezető kollégák nevében megígérhetem, hogy igyekszünk távol tartani magunkat a külső behatásoktól. Nem támogat sem állami alap, sem párt, sem egyház - sem IRL, sem eRepublikon. Az egyetlen közös kapcsolódási pont a Kárpát Dandár, állandó előadóink e századból kerülnek ki, szimpatikus és tapasztalt vendégelőadókat ugyanakkor több helyről hívunk, országhatáron túlról, más századokból.



A Kárpát Egyetem alapító előadói:
KisJ0zsi
Az öreg, aki, ha nem írsz, nem válaszol.

Joz76
RL találkozók kedvence, századának fontos szervezője, a valaha volt civilek századának egyik utolsó megmaradt matuzsáleme.

Haszontalan Pkrusi
“Egy közösségnek megtartó erővel kell rendelkeznie, hogy egy közös célért képesek legyenek küzdeni a való életben és a játékban is egyaránt". Ez a mondat már egy jó ideje megtalálható a Kárpát Dandár század leírásában, és az egyetem előadásain belül szeretném ezt kifejteni, és megosztani Veletek eddigi tapasztalataimat.

Istencsaszar
Egy régi játékos, aki sokat látott és észrevett a nemzetközi politikában, széleskörű ismeretekkel bír és racionálisan igyekszik megközelíteni a témát

Defender of Ascalon
Középkorú, közepes erejű, közepesen aktív, átlagos karakter, akit sok minden érdekel, és aki jó eséllyel már járt ott, ahová legtöbb játszótársa még csak ezután indul el.

A Kárpát Egyetem felépítése a hagyományos tanszékek rendszeréhez hasonló, itt megtekinthető: http://tinyurl.com/jns3ppq

Módszertanunk: előadni (tanítani) nem középiskolás fokon.
Ahelyett, hogy szimplán ledarálnánk és visszakérdeznék, anyagot közreadnánk és feladatot feladnánk - előadunk. Nincs zárthelyi, felmérő, sem féléves vizsga, sem gyakorlati jegy, sem kollokvium, sem szigorlat, sem államvizsga. Az átadott tudás vagy hasznos, vagy nem - azt majd az adott helyzetekben a hallgató által adott reakciók mutatják meg.

Az egyetemi előadásokról

- Hetente egyszer, adott napon, adott időpontban cikk a Dandár újságjában

- Ezután este 8-tól (CET) kérdések-válaszok, vezeti az aktuális előadó

- A következő lehetséges témákat az előadás végén “feldobjuk”, a hallgatók választhatnak

- Előre reklámozzuk a nagyobb részvétel érdekében, shoutok, igény szerint hallgatói körlevél

- Kulturált kritikán túl nem toleráljuk a trollkodást, értelmetlen vitát, sértegetést

- Nem adunk teret ideológiák terjesztésére, sem ingame, sem outgame

- Az előadás-cikkek endorse-bevétele az előadót illeti, ezzel jelezhetik a hallgatók, hogy mennyire elégedettek (vagy sem) az illetővel (sic!)


Köszönöm a figyelmet, kérdésekre válaszolok/unk; első, jövőheti témánk a következők közül választható:

1 - RL-ingame viszonylatok
(előadó: Haszontalan Pkrusi)

2 - Nemzetközi helyzetek, szövetségek története, jövője a játék jelenét ismerve
(előadó: Istencsaszar)

3 - Ezek voltunk - ezek lettünk (és főképp: így) - a játékról magáról
(előadó: KisJ0zsi)