eLietuvos partijų politinės kryptys

Day 1,268, 08:16 Published in Lithuania Lithuania by Moriarttis

Sveiki, štai gyvenu erepublike jau kiek daugiau nei mėnesį, tad nusprendžiau susikurti laikraštį. Kiek pagalvojęs apie ką parašyti, pamasčiau, kad galiu parašyti apie eLietuvoje esančias partijas. Žinoma turbūt daug iš jūsų pagalvosite „Ką naujokas gali išmanyti apie eLietuvos partijas?“, taip gal aš ir nežinau jų istorijos ir t.t. bet nusprendžiau pasiimti dalyką apie kurį galėtų parašyti bet kuris naujokas, tai yra partijų politinės orientacijos, turbūt sakysite, kad jos erepublike mažai ką reiškia? Turbūt tai tiesa, bet visgi kažkodėl partijų vadovai pasirenka vienokias ar kitokias, reiškias vienokioms, ar kitokioms pažiūroms labiau prijaučia nei kitoms, tad pabandysiu atrasti tikslų tų partijų pasirinktų srovių apibūdinimą.

Pradėsiu nuo didžiausios ir šiuo metu daugiausiai seimo narių seime turinčios partijos, tai Solidarumo, jų politinė pakraipa yra Far-left, Anarchist, lietuviškas nepažodinis vertimas turbūt būtų, radikalūs kairieji anarchistai, arba anarchokomunistai. Tad jie turėtų būti tokie:
Anarcho-komunizmas tai viena iš anarchizmo krypčių, kuri siekia valstybės ir kapitalizmo sunaikinimo norint sukurti horizontalų savanoriškų asociacijų tinklą per kurį kiekvienas galėtų laisvai patenkinti savo norus. Anarcho - komunizmas pabrėžia svarbą sunaikinti socialinę hierarchiją ir klasių skirtumus kylančius iš nelygaus turto paskirstymo. Taip pat kapitalizmo ir pinigų panaikinimą, darbo produktų kolektyvizaciją ir dovanų ekonomikos įvedimą norint palengvinti prekių paskirstymą. Anarcho - komunistai taip pat yra samdomo darbo panaikinimo šalininkai ir verčiau rekomenduoja darbininkų savęs - valdymą norint pagerinti darbo sąlygas, padidinti efektyvumą ir paversti darbą maloniu.

Kita partija kurią aptarsiu yra Lietuvių Nacionalistų Partija, ji kardinaliai skiriasi nuo Solidarumo, nes yra Far-right Authoritarian lietuviškas vertimas būtų radikalūs dešinieji autoritarai. Keista tai, kad dvi didžiausios partijos (ir pagal narių skaičių ir pagal užimamas vietas seime) eLietuvoje yra tokios skirtingos ir abidvi radikalios, tai turbūt parodo, kad mūsų žaidėjai nenori rinktis vidurio kelio, o nori visko, arba nieko. Tad radikalūs dešinieji turėtų būti tokie: Autoritarizmas – diktatūrinė valstybės valdymo forma, kai aukščiausią valdžią turi vienas asmuo, kuris remiasi visišku valdinių paklusnumu. Svaribiausi autoritarizmo bruožai:
1. Nevyksta reguliarūs ir laisvi rinkimai;
2. Suvaržomos piliečiu politinės teisės;
3. Ribojama arba draudžiama politinių organizacijų ir partijų veikla;
4. Cenzūruojama spauda ir kitos visuomenės informavimo priemonės;
5. Valdymas remiasi kariuomene ir susiformuoja po karinių perversmų ar politinių krizių.

O tai, kad jie radikalūs dešinieji reiškia, kad jie yra už senų tradicijų, moralės normų, bei kultūrinių bruožų išsaugojimą. Bei, kad yra už segregaciją (žmonių skirstymą pagal rasę, tautą, lytinę orientaciją ir t.t.) ir už vienos, ar kitos socialinės grupės iškėlimą prieš kitą. Bei yra prieš socialistines ir komunistines idėjas, t.y. yra visom keturioms už kapitalizmą.

Trečioji partija kurią aprašysiu yra Linksma Partija, jie save vadina Centro Anarchistais. Tai, kad jie yra centristinė, reiškia viduriuką tarp kairiųjų ir dešiniųjų, o čia jau sunku pasakyti ką būtent tai reiškia, nes kas būtų tarp komunizmo ir kapitalizmo? Turbūt reikėtų sakyti dalinis socializmas, t.y. nemokama sveikatos apsauga, nemokamas mokslas ir t.t. bet palikta laisva rinka (čia jau iš mano galvos). Centristinių pažiūrų politikai taip pat dažnai yra už progresinių mokesčių įvedimą. Na, o anarchizmas yra toks - politinė filosofija ir pažiūrų visuma, teigianti, kad hierarchinės valdymo formos yra ne tik nereikalingos, bet ir žalingos. Vietoj autoritarinių politinių ir priverstinių ekonominių struktūrų, anarchistai siūlo socialinius santykius, paremtus laisvų asmenų savanoriškomis asociacijomis autonomiškose bendruomenėse, abipusę pagalbą ir savęs valdymą.

Ketvirta pagal dydį partija yra Rimta partija, ji yra Centro Totalitarinių pažiūrų, apie centristines pažiūras jau rašiau aprašydamas Linksmą partiją, tad dabar tik apie totalitarizmą. Totalitarinis valdymas tai politinė sistema, kurioje valstybė, valdoma vieno asmens, grupės ar klasės, nepripažįsta savo valdžios apribojimo ir siekia visiškos viešojo ir asmeninio gyvenimo kontrolės. Pagal totalitarizmo teoriją vyriausybė gali ir privalo kontroliuoti kiekvieno individo ir grupės kiekvieną veiksmą ir interesą. Vyriausybė turi ne tik absoliučią vykdomąją galią, bet ir neribotas galimybes ją taikyti. Viskas yra jos kompetencijoje.

Penkta partija (nors turi ir tiek pat narių kaip ir ketvirta) yra Lietuvos Laisvės Sąjunga. Jos politinės pažiūros yra Center – Left, Libertarian. Tai yra centro kairieji liberalai, centro kairė turbūt būtų artimesnė socializmui ir neitų iki komunizmo. O socializmas yra yra ideologija kurios pagrindinis dėmesys skiriamas teisingam gėrybių paskirstymui tarp visuomenės narių bei visuomeniniam arba valstybiniam gamybos priemonių valdymui. Na, o liberalizmas yra politinė teorija, pasisakanti už valstybės kontrolės apribojimą ir laisvą rinką. Turbūt sunku sugalvoti kaip galima suderinti laisvąją rinką ir teisingą gėrybių paskirstymą visiems, bet turbūt kažkas panašaus yra sukurta Skandinavijos šalyse, t.y. Norvegijoje ir Švedijoj (čia jau kalbant apie RL).

Šeštoji partija yra Lietuvos liberalų partija, ji yra Centro Liberalų partija (primena Zuoką ane?), kadangi ir apie liberalus ir apie centrizmą jau šnekėta, tai nemanau, kad yra kur plėstis. Juolab, kad partija nepatenka ir į pirmąjį penketuką.

Septinta partija yra Vieningos Lietuvos partija, jie sakosi yra Centro dešinieji, Autoritarai, apie autoritarizmą jau šnekėjau. O centro dešinė mano galva turėtų būti kažkas panašaus į koncervatorius realiame pasaulyje, t.y. dešinieji, be segregacijos, bei tam tikrų grupių iškėlimo virš kitų.

Na ir paskutinė partija yra Žvėries Diktatūra, ne veltui pavadinime yra žodis diktatūra, nes ji yra totalitarinė radikalios dešinės pakraipos partija. Apie visą tai jau rašiau ankščiau, tad daugiau ir neapsistosiu.

Visa info straipsniui kur nėra prierašo „mano galva, ar mano manymu“ yra traukta, iš lietuviškos ir angliškos wiki, tad jei ką domina, galėsit pasiskaityti daugiau, vien įvedę raktinius žodžius.


Jeigu kartais pasikeistų partijos reitingų lentelėse ar jų pakraipos, tai surašysiu partijų rodiklius tokius kokie jie yra straipsnio išleidimo momentu.

Solidarumas – Narių skaičius =223, Seimo narių skaičius = 13 Pakraipa -Far-left, Anarchist
Lietuvių Nacionalistų Partija – Narių skaičius = 135, Seimo narių skaičius = 10 Pakraipa Far-right, Authoritarian
Linksma Partija – Narių skaičius =92, Seimo narių skaičius = 2 Pakraipa - Center, Anarchist
Rimta partija – Narių skaičius = 91, Seimo narių skaičius = 0 Pakraipa - Center, Totalitarian
Lietuvos Laisvės Sąjunga – Narių skaičius = 91, Seimo narių skaičius = 9 Pakraipa - Center-left, Libertarian
Lietuvos liberalų partija – Narių skaičius = 85, Seimo narių skaičius = 3 Pakraipa - Center, Libertarian
Vieningos Lietuvos partija – Narių skaičius = 33, Seimo narių skaičius = 2 Pakraipa - Center-right, Authoritarian
Žveries diktatūra – Narių skaičius = 14, Seimo narių skaičius = 1 Pakraipa - Center-right, Totalitarian


Tai tiek šiandien, jeigu pamatysite kokių netikslumų prašau parašyti, visgi pirmas blynas, tai gali būt prisvilęs. O jei partijų prezidentai užkabins akim šį straipsnį, tai būtų labai įdomu sužinoti ką jie mano apie savo partijų apibūdinimus ir ar mano, kad eina tokia linkme.