[Scat] Kitekintő – A TETAS felbomlása

Day 2,505, 10:05 Published in Hungary Hungary by Scat

Már több, mint három héttel ezelőtt felbomlott a TETAS. Talán most néhányotok azon gondolkodik, hogy akkor meg már minek is írok erről? Nos, az ok annyi, hogy ennek az eseménynek szerepe lehet a nemsokára létrejövő szövetségek létrehozásakor.
Illetőleg szeretném megnyerni a külügyi pályázatot is, szóval ez egy ilyen kettő az egyben dolog.



Olvasd el a korábbi cikkemet is, ha még nem tetted meg!
[Scat] eNosztalgia – eMagyarország első eltörlése




Cikkeket, témákat, amiket érdemes lenne lefordítani vagy összefoglalni, továbbra is ajánlhattok. Barátnak is nyugodtan lehet jelölni, hogy a shoutomnak hála ne maradj le a legújabb lapszámról.

Megjegyzés: a cikkben található dőlt betűs sorok, mondatok, az én megjegyzéseim a dologhoz, vagyis az eredetiben nem szerepel(nek). Csak a félreértések elkerülése végett jegyzem ezt meg. Egyébként ez az összes cikkemre vonatkozik. Ha nem fordításról van szó, akkor pedig amolyan "kitérő magyarázatnak" számítanak.

==========================================================================================

Először is tisztázzuk, hogy mi is volt a TETAS - korábbi nevén, Dél-amerikai paktum.


Ez egy, a Dél-amerikai országok között létrejövő, kölcsönös segítségnyújtási egyezmény volt. Ne tévesszen meg senkit a név, nem MPP-kről volt szó, hanem egyezményről! Másrészt az egyetlen ország, aki kimaradt ebből, az ePeru volt.

Az egyezmény főbb pontjai, összefoglalva a következők voltak:

• Az aláíró országok nem támadhatták meg egymást.
• Amennyiben az aláíró országok közül valamelyiket megtámadta volna az eredeti területén egy olyan, amely nem tagja a TETAS-nak, akkor a tagországoknak kötelező volt részt venniük a védelemben. (Két csoportot hoztak létre, ha az elsőbe tartozót érte támadás, kötelező volt segíteni, míg ha egy másodikba tarozót, akkor csak az volt a kikötés, hogy tilos a támadó oldalán harcolni)
• A védekező állammal köthettek MPP-t a tagországok, de ez csak opcionális volt.
• Az aláíró országok bérelhettek egymástól régiókat, megkötések nélkül. A TETAS csak akkor szólt közbe, ha azt valamelyik fél kérvényezte.

A TETAS-nak köszönhetően vált elérhetővé, hogy eArgentína stabilan 10/10-es országgá válhatott. A házipart később vezették be. Illetőleg emiatt tudott eChile gond nélkül kalandozni Európa szerte, hiszen a hátországot nem fenyegették az argentinok.
Vagy például az eIndiába telepített LETO országok védelmét sem lehetett volna megoldani e nélkül, hiszen így eArgentína tudta azt vállani.
Természetesen a TETAS-nak az volt a legfőbb célja, hogy eArgentína és eChile szórakozhasson, és biztos infrastruktúrát építhessen ki magának. Valljuk be, ez rettenetesen jól is sikerült.
Annyira jól, hogy néhány hónappal ezelőtt felvetült az az elképzelés, hogy az egymás kölcsönös megvédésére vonatkozó pontot, kiterjesztenék a gyarmatokra is. El lehet képzelni, ez mivel járt volna.


A TETAS logója

Ám kisvártatva bekerült négy új ország a játékba. Ez miért is fontos? Mert eArgentínával lett határos az egyik, név szerint eNigéria. Az afrikai országból pedig négy nyersanyagot is be tudott szerezni, amik könnyebben tarthatóak is, hiszen nem három-négy másik államból kell megszerezni – több felkelés indítható úgy -, hanem csak egyből, ahol egyszerre egy felkelés folyhat.
Viszont ennek ellenére is maradtak olyan bónuszok, amik csak TETAS tagtól szerezhetőek be, például a gyümölcs és a gumi.
eArgentína ezeket mindig eBolíviától bérelte, ám a legutolsó alkalommal félresiklottak a dolgok.

Az argentinok a kettő plusz régióból – gyümölcs, gumi – származó adóbevételeket visszautalta volna a bolíviai kormánynak, ám az utóbbi ezen felül még 25.000 cc-t is szeretett volna kapni.
Az argentin kormány ezt elfogadhatatlannak tartotta, ezért felajánlotta, hogy a két régió elfoglalása után, állampolgárságot ad azon bolíviaiaknak, akik kérik, ezáltal eleve nagyobb termeléshez jutottak volna, mint hazájuk eredeti régiói által. eBolívia ezt sem fogadta el.

Az argentin kongresszus, megunván a huzavonát, NE-t adott eBolíviára, ami azért került elutasításra, mert rendkívüli TETAS gyűlést hívtak össze. Azonban ott sem sikerült dűlőre jutni, ezért aztán másodszorra már elfogadták az NE javaslatot.

Az argentinok a bolíviaiak helyett a peruiakat szerették volna bejuttatni a szerződő tagok közé, ám egy, a fenti esetet követő gyűlés után, 3:2 arányban kitiltották eArgentínát a TETAS-ból.

Mivel a TETAS eredeti célja igazából az volt, hogy eChile és eArgentína ne fenyegesse egymás hátországát, hogy más hadjáratokra koncentrálhassanak, ezért várható volt, hogy az argentinok eltávolításával értelmét veszíti az egész.

Nem is kellett sokat várni, az argentin külügy bejelentése után egy héttel, a chilei külügy is kiadott egy cikket, melyben kijelenti, hogy távozik a TETAS-ból, néhány napra rá pedig eBrazília közölt hasonlót a külügyi közlönyében.

A TETAS kvázi megszűnt, ami azt jelenti, hogy az új szövetségek létrehozásakor már nem kell figyelembe venni, hogy a Dél-amerikai országok kölcsönösen segítik egymást, ezzel nagyobb mozgásteret adva az új formációk létrehozásához.
Bár hozzátartozik az igazsághoz, hogy eArgentína és eGörögország paktumot kötött, hogy lehetőleg egy szövetsgébe kerüljenek majd, de ha mégsem, akkor sem támadják meg egymást.



Források:
[MoFA] [ES/EN] Pacto Sudamericano
El fin de TETAS - actualizado [EN summary]
[MoFA Argentina] Salida de TETAS / Exit of TETAS [ES/EN/PT]
[EN/ES] Salida Oficial de TETAS



Ha érdemesnek tartod a terjesztésre

Shout sablon:

[Scat] Kitekintő – A TETAS felbomlása
erepublik.com/en/article/2451665









Érdekesség:


Az átlagember olyan beszélgetéseket is megtervez a fejében, amelyek nagy valószínűséggel sosem fognak megtörténni.

==========================================================================================