Почивај у миру Ђедо

Day 4,729, 14:32 Published in Serbia Serbia by Free Area


Митрополит црногорско-приморски Амфилохије (Радовић), који се упокојио у петак 30. октобра 2020. у Клиничком центру у Подгорици, рођен је на Божић 7. јануара 1938. године у Барама Радовића у Доњој Морачи. Световно име било му је Ристо.

Будући митрополит основну школу завршио је у манастиру Морачи, а Богословију Св. Саве у Раковици у Београду. Дипломирао је на Богословском факултету у Београду 1962. године. Упоредо са Богословским факултетом, студирао је класичну филологију на Философском факултету у Београду.

После завршеног факултета, постдипломске студије наставља у Берну и Риму, где је магистрирао на Источном понтификалном институту (1965). Одатле одлази у Православну цркву Грчке, где борави седам година и прима свештенички чин. У том периоду, у Атини је одбранио докторат о Св. Григорију Палами, који је привукао пажњу ондашње европске теолошке јавности. После годину дана проведених на Светој Гори, одлази за професора на Православни институт Св. Сергија у Паризу, а од 1976. године постаје доцент, па редовни професор на Богословском факултету Св. Јована Богослова у Београду (касније Православног богословског факултета Универзитета у Београду), на катедри за Православну педагогију са методиком наставе. У два мандата био је и декан факултета. Докторат Московске духовне академије примио је 2003. године, Института теологије Белоруског државног универзитета у Минску 2008. године, Православног теолошког института Св. Сергија у Паризу 2012. и Санкт-петербуршке духовне академије 2014. године.

Одлуком Националног комитета друштвених награда Руске Федерације 2001. године одликован је и Орденом Ломоносова, који му је уручен на свечаности у Кремљу. За почасног члана Словенске академије књижевности и уметности изабран је 2015. године.

Говорио је грчки, руски, италијански, немачки и француски језик, а у научном раду користио је старогрчки, латински и црквенословенски.

Свети архијерејски сабор Српске православне цркве изабрао га је маја 1985. године за Епископа банатског.



Одлуком Светог архијерејског сабора СПЦ епископ банатски Амфилохије децембра 1990. године изабран је за мтрополита црногорско-приморског са седиштем на Цетињу. Свечано устоличење извршио је Патријарх српски Павле са епископима 30. децембра 1990. године у Цетињском манастиру.

Митрополит Амфилохије је био носилац древних титула: Егзарх Свештеног трона пећког, као и Архиепископ цетињски.

Митрополит Амфилохије је био члан Светог архијерејског синода СПЦ у више сазива. Био је заменик оболелог патријарха Павла од краја 2007. године до његове смрти, као и местобљуститељ Патријарашког трона од упокојења патријарха Павла, 16. новембра 2009. до избора новог патријарха Иринеја 22. јануара 2010. године.



Администрирао је Епархијом рашко-призренском од маја 2010. године до устоличења епископа рашко-призренског и косовско-метохијског Теодосија, крајем децембра исте године, као и Епархијом буеносаиреском и јужно-централноамеричком од њеног оснивања у мају 2011. до данас.

После дугогодишњег противљења комунистичке власти, митрополит Амфилохије је устоличен у Цетињски трон у врло тешко време по Митрополију црногорско-приморску и уопште православље у Црној Гори. Већина цркава и манастира била је запуштена, а Митрополија је имала мали број свештеника.

Амфилохије је од самог устоличења кренуо у свеукупну обнову, као и подизање нових православних цркава и манастира у Црној Гори. За последњих 20 година санирано је, реконструисано и изграђено 652 црквена здања. Из дана у дан повећавао се и број свештеника и монаха.

По доласку на Цетињску катедру, митрополит Амфилохије, покреће питање обнове рада Богословије, укинуте од стране комуниста 1945. године. Најстарија, и по мишљењу многих најбоља просветна институција у историји Црне Горе обновила је рад у септембру 1992. г, и убрзо постала расадник свештеничког кадра и један од темеља духовног препорода ових простора, а и шире.

Убрзо по доласку у Црну Гору, митрополит Амфилохије је на Цетињу основао Издавачко-информативну установу “Светигора” у оквиру које функционише Радио Светигора, као и Светигора–прес, информативна агенција, која о извештава о свему ономе што се дешава у Митрополији.

Митрополит Амфилохије се поред теологије и философије бавио и есејистиком, преводилаштвом и поезијом. Објавио је десетине дела. Био је члан Удружења књижевника Србије и Удружења књижевника Црне Горе, и добитник многих књижевних награда.

Упокојио се 30. октобра 2020. године, у Клиничком центру у Подгорици.

Почивај у миру Ђедо.