Общежитие за каубои в Австралия

Day 2,846, 07:40 Published in Bulgaria Bulgaria by Dr. R. Aleksiev


Архитектурната фирма Luigi Rosselli Architects от Сидни трябвало да направят постройка за временно настаняване на сезонните работници и каубои, които се грижат за стадата добитък в ранчо в Западна Австралия

Вкопана в земята и оградена със зигзагообразна стена от глина, сградата разполага с дванадесет самостоятелни стаи с отделни бани.


Архитектите твърдят, че дългата 230 м стена е най-дългата пръстена стена в района, затова я наричат Великата стена на Западна Австралия. Тя криволичи по ръба на пясъчна дюна и опасва всяка стая, разположени под ъгъл една спрямо друга.

Разположението и покривът от пясък и пръст, както и дебелата 4-5 см бетонна фасада, осигуряват естествено охлаждане и предпазване на помещенията от топлината на слънцето.

Дизайнът на жилищата е нов подход към традиционната архитектура в района, която се отдалечава от слънчевото греене чрез тънки метални козирки, които да охлаждат естествено земните формации.

Слоевете трамбована пръст са видими и в екстериора и в интериора на жилищата. Червеното оцветяване на пръстта идва от състава на местната глина, която е смесена с речен чакъл.

Формата на външната стена дава на всеки обитател лично пространство и прави сянка на съседните стаи. Всички стаи разполагат със собствена тераса с и обща градина.
Ивица трева минава покрай предната част на сградата и върху покрива, разграничавайки ги от останалия пейзаж.
Малък овален павилион на върха корпуса предоставя място за срещи и играе роля на параклис. Покривът от Corten-стомана и дебелите стени предпазват издигнатата постройка от прашните бури, а извитите прозорци гледат към тераса с изглед към ранчото.


Подобно стените, подовата плоча е от бетон и речен чакъл и създава усещане за единство с трамбованата пръст на хълма и околния пейзаж
Към оберлихта в най-високата част на покрива от вътрешната страна са устремени листове златист алуминий, а стените са облечени с тъмно дърво.



НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ДА СЕ АБОНИРАТЕ ! 🙂