Titov-bunker-atomsko-skloniste

Day 2,965, 08:00 Published in Serbia Serbia by Karlo Silni

Bosanskohercegovačka planina Zlatar u blizini grada Konjica decenijama je čuvala najveću vojnu tajnu bivše nam zajedničke socijalističke domovine.

U ovom šumskom ambijentu je prije 33 godine izgrađeno atomsko sklonište, objekat nazvan D-0 ARK, koji je bio glavno komandno mjesto bivše JNA, piše sarajevski portal "Klix".

Za projekat su, osim radnika koji su birani prema najstrožijim kriterijumima (a koji su, uzgred, morali da potpišu Ugovor u ćutnji), znala samo četiri komandanta po službenoj dužnosti.

Objekat je u narodu poznat kao "Titov bunker".

Izgled zavara

Pogled na spoljnu stranu bunkera vas nesumnjivo zavara: vidite tri obične kuće okružene prirodom.

No, te kuće su više od 50 godina skrivale kolosalni vojni objekat, koji je bio treći po značaju u bivšoj SFRJ.

Prvi je, svakako, podzemni aerodrom Željava kod Bihaća, a drugi ratna luka Lora kod Splita. Izgradnja objekta trajala je 26 godina, od 1953. do 1979. godine, a koštala je 4,6 milijardi dolara.

Struktura "Titovog bunkera"

"Titov bunker" se sastoji iz tri dijela.

Prvi je vidljiv i zove se maskirni dio, a sastoji se iz tri objekta: nadzorne rezidencije, objekta za uže obezbjeđenje bivšeg predsjednika SFRJ, te objekta koji je predviđen za osoblje za tehničku podršku.

Kad prođete kroz hodnik prve kuće, otvara se troje metalnih vrata debljine 1,20 metara, iza kojih se nalazi tunel dužine 202 metra koji vas vodi do srca atomskog skloništa - na dubini od 280 metara.

Tuneli povezuju maskirni dio sa trećim dijelom objekta - atomskim skloništem, koje može izdržati nuklearni udar jačine 20 kilotona.

Zidovi tunela su izrađeni ručno, materijal je - drvo. Cijeli objekat je osvjetljen sa 6.000 neonskih sijalica.

Treći dio objekta ima oblik potkovice: to je zaštićeni dio, jer se u njemu nalaze sistemi za zaštitu, protivpožarni sistem, sistem za zaštitu od nuklearnog udara, klima itd. Podijeljen je na 12 blokova.

Najznačajniji su blokovi 6 (komunikacije), 8 (Titov blok), 9 (pluća objekta - klima), 10 (cisterne za naftu) i 11 (voda).

Idealni uslovi za polugodišnji boravak

U slučaju opasnosti od nuklearnog udara bunker je mogao da primi 350 osoba iz najvišeg vojnog i političkog vrha bivše SFRJ.

Oni su u bunkeru mogli da provedu šest mjeseci bez ikakvog kontakta sa vanjskim svijetom, jer se u njemu nalazi sve što je potrebno za normalan život u tom vremenskom intervalu.

Bunker zauzima prostor od 6.854 kvadratnih metara, ima više od 100 spavaćih soba sa udobnim ležajevima, dvije velike konferencijske sale, pet operativnih centara s direktnim telefonskim vezama sa predsjedništvima saveznih republika, kablovskom televizijom, dvije kuhinje, pet velikih toaleta, kripto-centar, bolnicu sa operacionom salom...

Objekat sadrži i veći broj prostorija sa ukupno 21 sistemom za održavanje. U njemu se nalaze dva rezervoara sa 50 tona nafte, bazen sa 170 kubnih metara vode, voda za piće i ona tehnička, iz prirodnog bunara koji se nalazi u planini. Svaki sistem ima alternativu, u slučaju da prvi zakaže.

Titova rezidencija u bunkeru je elitno opremljena. Sastoji se od pet prostorija: soba za sekretaricu i stranke vodi u Titovu kancelariju, koja je povezana sa spavaćom sobom, a iz nje se ulazi u sobu prve dame bivše Jugoslavije, Jovanke Broz, dok je posljednja soba za odmor.

Temperatura u bunkeru iznosi između 21 i 23 stepena Celzijusa, a vlažnost vazduha je između 60 i 70 odsto, što se može ocijeniti idealnim uslovima za život.

Iz objekta postoji izlaz za slučaj nužde, koji nije ucrtan na mapi bunkera - on vodi na brdo iznad objekta visine 170 metara, kojim možete doći do relejnog čvorišta na planini Zlatar.

Evo i linka sa youtube-a ali ne zaboravite da ostavite komentar u clanku:https://www.youtube.com/watch?v=nVFqlqdly98
Ponovo sam ovo napisao zato sto je clanak bio izbrisan od strane ne eRepublik tima.