FYROM! FYROM? FYROM...

Day 2,292, 09:28 Published in Hungary Hungary by Galvinus Hamptitus
Tisztelt Olvasók!

Macedónia névproblémája már régóta tart. Az Asteria elhozta Magyarország és Görögország szövetségét. Ez pedig azt jelenti, hogy nem határolódhatunk el a Görög-Macedón problémától sem. Ahhoz, hogy e kérdéskört tökéletesen megérthessük, elengedhetetlen Macedónia történelmének ismerete.


Az ókorban Macedónia területén trákok éltek, akiket a makedónok szorítottak északabbra. A területet a rómaiak Kr. e. 148-ban foglalták el, s Macedonia provincia részévé tették. A középkorban sokáig az Első Bolgár Birodalom része volt, majd a bizánciak kezére került. Az Oszmán-török Birodalom 1389-ben az első rigómezei csatát követően foglalta el Macedóniát. A török kort követően 1913-ban az első Balkán-háború során Szerbia szerezte meg. Ebből egyenesen következett, hogy tagja lett a Nagy Háborút követően megalakult Jugoszláviának (kezdetben Szerb-Horvát-Szlovén Királyság).


Az ország 1991 szeptemberében kiáltotta ki függetlenségét. Ennek, természetesen, voltak ellenzői is, akik féltek elhagyni a biztonságot nyújtó jugoszláv (belső és védett) piacokat. A frissen létrejövő állam a Macedón Köztársaság nevet vette fel, melyet Görögország már a kezdetektől fogva ellenzett. Ugyanakkor a név már korábban megszületett, hiszen a szocialista Jugoszlávián belül Macedónia Szocialista Népköztársaság néven szerepelt.


A görögök a független Macedón Köztársaság kikiáltásának pillanatától erős ellenállást fejtettek ki az új állam nevével és hivatalos zászlajával kapcsolatosan. Görögország megakadályozta mind az Egyesült Nemzetek Szervezeténél és az Európai Gazdasági Közösségnél is a Macedón Köztársaság elismerését. 1992-ben a legnagyobb görög pártok egyöntetűen kijelentették, hogy az új köztársaságnak nevében semmiképpen sem szerepelhet a Macedónia név.


Nézzük meg a görögök problémáit:
1. Történelmi problémák: A görög nem ismerik el azt a kontinuitás elméletet mely szerint a macedónok az ókori makedónok leszármazottjai. Úgy tartják, a macedónok szlávok, s így nem jogosultak a Macedónia elnevezés használatára. Ugyanakkor a kontinuitást rendszerint hangsúlyozzák a macedónok. Jól mutatja ezt a skopjei repülőtér átnevezése Nagy Sándor repülőtérre, valamint a Vergina nap használata. A radikálisabb görögök egészen odáig elmentek, hogy a „macedónokat” Tito kreálta a II. világháborút követően.


Macedónia zászlaja 1995-ig


A görög Makedónia tartomány zászlaja



2. Területi problémák: Már a görög polgárháború idején (1946-49) felmerült egy Egyesült Macedónia terv, melynek lényege, hogy Macedóniához csatolnák a Görögország és Bulgária macedónok lakta területeit. Ellenben, a független Macedónia többször is kijelentette, hogy nincs területi követelése Görögországgal szemben.


Megállapodás, igaz csak átmenetinek szánták, az 1993-as Jugoszlávia felbomlásának ügyében összehívott nemzetközi kongresszuson született meg. Ennek a végén az alábbi négy pontban foglalták össze a kompromisszumos megállapodást:
1. Mindaddig, amíg nem lehetséges a névprobléma lezárása a Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság elnevezés használatos.
2. E fent említett elnevezés nem az állam hivatalos neve, mivel az ENSZ, mint semleges fél, nem jogosult az állam nevének meghatározására. Az elnevezésben a Volt Jugoszláv kifejezés arra utal, hogy ez a terület korábban Jugoszlávia egyik tagköztársasága volt.
3. Az ENSZ berkein belül mindig a fenti elnevezés használata kötelező.
4. Az elnevezés nem a jelenlegi Jugoszláv Szövetségi Köztársaságra, hanem a már megszűnt Jugoszláv Szövetségi Népköztársaságra utal.

Kezdetben úgy tűnt, ez a megállapodás egy időre megnyugtatja a feleket, azonban a görögök továbbra is fenntartásokkal kezelték a helyzetet. Úgy vélték Macedónia területi követelésekkel léphet fel Görögországgal szemben, ez pedig egy elkerülhetetlen háború kirobbanásához is vezethet. Az újabb megállapodásra 1995-ben került sor. Macedónia megváltoztatta címerét és zászlaját. Ezen kívül a görögök biztosították északi szomszédjaikat, hogy csatlakozhatnak a nemzetközi szervezetekhez, de csak az ENSZ által meghatározott FYROM (the former Yugoslav Republic of Macedonia) elnevezést használhatják.


Macedónia címere


A megállapodást követően nyugvópontra jutott a névkérdés, amely a mai napig megoldatlan. Az elmúlt időszakban több ötlet is napvilágot látott, mint például a Felső Macedónia, Új-Macedónia, Szláv-Macedónia. Ezeket a görögök azonnal elutasították, számukra ugyanis csak olyan név felel meg, amelyben a Macedónia szó egyáltalában nem szerepel. Saját ötletekkel is előálltak: Skopje Köztársaság, Vardar Köztársaság. A macedónok azonban szintén visszautasították ezeket, mivel ők csak olyan nevet fogadnak el, amelyben szerepel a Macedónia szó.

Mint láthatjuk, a kérdés nehezen feloldható, olyannyira távol állnak a nézőpontok egymástól. Jelenleg, a legtöbb ország a Macedóniával fenntartott kétoldalú kapcsolataiban a Macedón Köztársaság elnevezést használja. Görögország ezt is elítéli, szerintük csak ugyanazon név használható a kétoldalú kapcsolatokban és a nemzetközi viszonylatokban is egyaránt. Legutoljára, 2013-ban, a görögök a Szláv-Albán Macedónia nevet ajánlották hivatalos elnevezésnek.

Zöl😛 Macedón Köztársaságot használ a bilaterális kapcsolatoknél
Piros: Valamennyi esetben a FYROM elnevezést használja
Kék: Hivatalos álláspontjuk nem ismert

Epilógus:

A fentiekben kísérletet tettem Macedónia névproblémájának kifejtésére, bemutatására. A kérdéskör sokrétű, így egy cikkben szinte lehetetlen annak részletes bemutatása. Elsősorban a legfontosabb problémákra, eseményekre fókuszáltam, mindazonáltal igyekeztem követhető maradni.


Azt nem tudhatom, hogy mikor ér véget e vita, s azt sem, hogy melyik fél követelései teljesülnek. Azt viszont biztosan kijelenthetem, még jó ideig fennálló problémával állunk szemben. Nehéz ugyanis megoldani egy olyan dilemmát, amelyet csak az érzelmek határoznak meg.

Számunkra egyetlen feladat maradt, amíg a görögök szövetségeseink, semmi esetre se hívjuk Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság államát Macedón Köztársaságnak.


Accipe quod tuum, alterique da suum.
Galvinus Hamptitus