Nelogična raspodjela regija

Day 2,436, 10:27 Published in Croatia Chile by sinposavski

Kao uvod u svoj novi članak (treći u mjesec dana) htio bih napisati zahvalu svima koji su mi pomogli u početcima u ovoj igri. Što objašnjenjem stvari koje ne razumijem, što savjetima, što materijalnim donacijama. Iako su me neki na početku upozorili da neću biti prihvaćen i da nema onih koji žele pomoći ja to uopće nisam tako doživio. Pomogli su mi ljudi raznih profila. Od D1 do D4, od eHSP-a do HDS-a. To očito pokazuje da će prihvaćen biti onaj tko želi raditi i onaj tko se želi truditi. Hvala Vam što ste to prepoznali u meni, ako ikada budem mogao pomoći svakako ću Vam to vratiti.


Sad dalje na članak. Kao što sam naslov kaže regije (po mom mišljenju) nisu dobro rasporođene u ovoj igrici. Kriteriji po kojima su one dodjeljivane mi uopće nisu jasni i to ću vam pokušati i prikazati kroz nekoliko slika i analiza. Samu nelogičnost sam uvidio samim temeljnim pregledom mape i korištinjem svojeg, rekao bih, solidnog poznavanja geografije.

Kao najveći problem ponovno bih istaknuo nejednake kriterije. Njih bismo mogli raspodjeliti u nekoliko skupina. Npr. 1. Broj stanovnika RL
2. Površina države RL
3. Broj geopolitičkih regija RL
4. Ako se odmičemo od RL, možemo uzeti broj estanovnika

Ubrzo ćete vidjeti kako većina država tj. broj regija u državama nikako ne odgovara nekim kriterijima.

Prvo ću analizirati našu eHrvatsku

eHrvatska se sastoji od 7 regija. Za eHrvatsku bismo mogli reći da bi zadovoljila kriterij geopolitičkih regija, jer bismo nešto slično ubrzo mogli gledati i u RL (ako našim političkim uhljebima i drugovima dođe iz stražnjice u glavu). Moramo reći kako bi bilo nepravedno da smo dobili 21 regiju kao broj županija, jer bi to svakako bilo previše, a 7 regija je apsolutno solidan broj za državu s nešto više od 4 milijuna stanovnika te s neprevelikom površinom.
Situaciju bih mogao nazvati solidnom i u naših susjeda Srba, BiH te Crne Gore.

Srbija ima 8 regija koji također zadovoljavaju neke osnovne geopolitičke uvjete, a najveći problem predstavlja Kosovo, koje postaje autonomno te će i admin s vremenom vjerojatno morati reagirati (bez obzira na održani referendum). BiH i Crna Gora mogu biti zadovoljne sa svoje 4, tj. 3 regije.

E sada neke države o kojima se svakako može raspravljati.
1. Njemačka
Njemačka je dobila 13 regija, tj. 3 manje od ukupno 16 Bundeslanda. Pogledom na kartu vidimo da su izostavljeni tzv. gradovi Bundeslandi: Berlin (spojen s Brandenburgom), Bremen i Hamburg. Admini su morali uzeti u obzir da je 13 regija povelik broj u ovoj igrici, ali to ćemo još nekako i prihvatiti.

2. Sve četiri nove države, pogotovo Nigerija
Nove države same po sebi imaju problem jako malog broja igrača te su po mnogim razmišljanjima bile potpuno nepotrebne. Ipak admini su ih odlučili „nagraditi“ povelikim brojem regija, a pogotovo Nigeriju koja ih ima 7.


3. Španjolska
Španjolska ima čak 17 regija. Admini su svaku geopolitičku cjelinu stavili kao regiju. Očito je da je samo na ovom području broj regija mogao biti smanjen.


Te po meni dva najveća problema:
4. Urugvaj
Nevjerojatna je nepravda nanesena eUrugvaju kojemu je dodijeljena samo jedna regija. Takva odluka nema osnove ni u jednoj od 4 početne pretpostavke. Admini su mogli jednostavno Urugvaj podijeliti na najjednostavnije odnose sjevera i juga ili Montevideo izdvojiti kao samostalnu regiju, ali nisu. To bi se svakako moralo promijeniti. Gruzija 5 regija = Urugvaj 1, Venezuela 8 = Urugvaj 1
Po meni totalno nepravedno.


5. SAD
Tu se ova nevjerojatna saga nastavlja. SAD s ukupno 50 regija. Da 50. 49 više od Urugvaja, 42 više od Rusije, 37 više od Njemačke. Ima li logike? Nikakve. Ako su već odlučili se striktno držati saveznih država, Hrvatska je trebala biti podjeljena na županije, Njemačka na sve Bundeslande, ali nisu. 50 regija je previše. SAD je gotovo nemoguće obrisati (samo napadom više od 6 država što je dugoročno neisplativo). Ne vidim smisao ovakve podjele.


Pregledom mape naći ćete još mnogo neravnomjernih podjela.

Nadam se da nije bilo predugo i predosadno. U idućem broju osvrnut ću se na podjelu resursa (probat ću uključit i nove resurse).

Dodajte me za prijatelja, pošaljite višak 😛