Negligálók

Day 2,682, 03:14 Published in Hungary Hungary by drWalther
Zsiger pasija Bobby Ewing írt.

Tulajdonképpen hajlandó volnék - többször elolvasva - karikatúrának felfogni a dolgot.
Így csak ennyi jutott eszembe:
Amikor oda jutok, hogy végre megtehetnék valamit mindabból, amiről addig csak írtam, szónokoltam, és szembesülök azzal, hogy tudásomat, képességemet, lehetőségeimet mégis meghaladja a dolog, a legeslegegyszerűbb stratégia a felelősség másra hárítása. Ha lehet, akkor igen offenzív módon ám.

Keress bűnbakot!
Ez, mondjuk, gyakran minden oldalon megjelenik.
Direkt minden oldalt, és nem jobb, vagy baloldalt írtam, pláne nem keletet és nyugatot, mert úgy hiszem, sokkal tagoltabb a politikai színtér.
Mindamellett, ha le akarnám mégis egyszerűsíteni, akkor azt mondanám, hogy épp a liberális irányultságot kellene legkevésbé okolni. Hiszen minden oldalnak - ha ragaszkodunk ehhez a tételhez - van többé-kevésbé liberális irányvonala. Ök azok, akik - ha nem is szívesen illetik magukat a liberális jelzővel - a mérsékelt vonalat képviselik egy-egy csoportosulásban, akik képesek és akarnak is kommunikációt az ellenoldal képviselőivel, nem ellenségnek, de olykor még, uram bocsá', partnernek is el tudják fogadni. Nem azért, mert egyetértenek velük, hanem, mert tudják, hogy mögöttük is állnak emberek. Párbeszédre törekednek, és hajlandók is kölcsönös(!) engedmények során közös nevezőre jutni, éppen a teljes nemzet érdekében. Ők a valódi nemzeti centrum, a politikai venn-diagram halmazainak metszete, metszetei.



Viszont a saját preferenciáimat a másik oldal képviselőin számon kérni igen furcsa gondolkodásmód. Véleményem lehet a másik fél tetteiről, a megfelelő helyen és formában hangot is adhatok neki.

Az indulatokat félretéve rájöhetnénk, hogy sokkal több dolog tart össze minket, mint amennyi szétválaszt!

Visszatérve: természetesen eszemben sincsen relativizálni bármely történelmi bűnök súlyát, mi több, magát a jelenséget is bűnnek vélem. Minden oldalon!

Csak egy példa:
Az 1997-ben Párizsban megjelent, hat szerző által jegyzett A kommunizmus fekete könyve levéltári kutatások és becslések alapján világviszonylatban mintegy 100 millióra teszi a kommunizmus áldozatainak számát. Háborúk, Gulag, Vörös Khmer-ek, stb.
A nácizmus és fasizmus áldozatainak számáról nagyon vegyes a kép, függően attól, ki mennyire relativizál. De tegyük fel, a kifejezetten népirtásszerű áldozatok száma nem éri el a tízmilliót, legyen mondjuk 7. Vegyünk pár százalékot a II. világháború 50 millió áldozatából, ha már ezen a téren a nácizmus és a fasizmus szerzett elévülhetetlen érdemeket.
A kommunisták itt-ott még bizony irtanak (l. Észak-Kórea), vagyis számolhatunk lassan kilencven évvel, hogy tombolnak. A másik szereplőink kaptak erre bő egy-másfél évtizedet. Most akkor melyik volt a másiknál kutyaütőbb, esetleg kedvesebb? Nehéz érveket hozni bármelyik mellett...