Modern Iliász

Day 2,781, 11:46 Published in Hungary Hungary by montaigne

IRL, szóval lehet riportolni

Na szóval, egy kedves hölgyismerősöm megkeresett, hogy segítsek, mert 15 éves lánya a suliban furcsa nyári szorgalmi feladatot kapott: "Hogyan tudnád modern körülmények között értelmezni az Iliász és Odüsszeiát?" Mivel a régi kapcsolat révén a hölgy elkötelezettje voltam, ezért azonnal billentyűzetet ragadtam.


A klasszikus Iliász és Odüsszeia kritikája:

A történetnek két könyvre való bontása teljesen nyilvánvaló ókori marketing fogás (a.k.a. piggy backing). Az író az Odüsszeiával egyszerűen csak még egy bőrt húzott le az amúgy is barokkos részletességgel tálalt trójai ostromról. Mindazonáltal a Szép Helenével [ügyeletes jó nővel a Keira Knightleytől [no tits] Kate Uptonig [XL tits] terjedő skálán mindenki képzelje maga elé az ízlésének leginkább megfelelőt] és Akhilleusszal (a.k.a. antikolt Supermannal) kapcsolatos teaserek már az írásbeliség hajnalán is meglepően jól működtek, így valóban széles néptömegeket lehetett becsalogatni az amphiteátrumokba, ugyanakkor Patroklosz [az ókori Batman Robinja, vagy Don Quijote Sancho Panzája] szerepeltetésével a másság felé történő nyitást is megvalósította. A papírusz használattal és az írnokok bérköltségével járó kiadói költségek csökkentése céljából a két könyv tartalma, a lényegi információ megőrzése mellett az alább vezérelvek szerint sűríthető:

Előzmény: A spártai zászló alatt egyesült görög seregek egy mondvacsinált casus bellit követően nagy erőkkel felvonultak Trója alá. A sorok között a modern változatban kiderülhet, hogy nő van a dologban – ez mai mentalitás szerint is teljes mértékben vállalható. Ha kell casus belli, akkor lesz casus belli.

A cselekmény főszála: Az ostrom irreálisan hosszan, 10 évig elhúzódott (ebből 51 napot már-már kínos részletességgel mutat be a szerző), ugyanakkor ennek ellenére sincs hitelt érdemlően feltárva a Felek éveken át tartó küzdelmének finanszírozási, közegészségügyi és logisztikai háttere, ezért a történet részleteivel kapcsolatos háttérinformációkat kellő fenntartással kellene kezelnünk (ugyanis alapelveink értelmében egyáltalán nem közlünk másodkézből származó kétes hitelű álinformációkat). A háború sorsát vélelmezhetően eldöntő falovas hadicsel annyira gyermeteg, hogy nehéz elhinni, hogy ezt évezredeken át bevették az olvasók, ezért e helyett a tárgyilagosság megőrzése céljából mindössze “máig tisztázatlan körülmények között”-et kellene írni.

Végkifejlet: A csatanyerést követő vérfürdőt az erősen korhatáros jelleg miatt teljes mértékben kihagyhatjuk, esetleg utalást tehetünk rá, hogy “ezt követően súlyos atrocitások következtek, melyek során a bosszúszomjas görögök a védtelen civil lakosságot sem kímélték”.

A második könyvet felölelő Odüsszeia műfajilag egyfajta romantikus kelet-mediterán Bedekker, mindazonáltal nehéz elhinni, hogy olvasóink annyira tájékozatlanok lennének, hogy a tényszerűen a messinai szorost képező Szkülla és Kharübdisz-t ráfűznék a Trója és Ithaka közötti útvonalra (elég csak egy pillantást vetni a térképre, ami Homérosz esetében kissé nehéz lehetett, mivel mindkét szemére vak volt). Ráadásul jellegénél fogva nem is illeszkedik az akciódús Iliászhoz és vélhetőleg a két mű olvasóközönsége is erősen eltérő. Ezért a második könyvet úgy, ahogy van kivághatjuk a kukába, de a tárgyilagosság megőrzése céljából az Iliász mögé beszúrhatunk maximum két oldalt, melyben kifejtjük, hogy Odüsszeusz útban hazafele nagyon durván eltévedt (azért kell szinte csak ővele foglalkoznunk, mert a szereplők köre a cselekmény végére erősen leszűkül), feleségét több ízben, gyakorlatilag minden útba ejtett szigeten megcsalta (Kirké csak egy volt a sok alkalmi partner közül), majd hazaérkezését követően az egyenlő bánásmód jegyében a felesége körül legyeskedő férfiakat rangra és korra való tekintet nélkül olyan súlyosan bántalmazta, hogy azt egyikük sem élte túl – megjegyzendő, az önbíráskodásnak ezen módja a kor szokásaiba többé-kevésbé beleillett (ekkor jogállamiságról még nem beszélhetünk, ugyanis Athéni Szolón születésére is még kb 600 évet kellett várni), így nincs semmi akadálya annak, hogy Odüsszeuszt továbbra is a történet egyik pozitív szereplőjének, sőt egy ókori humanistának tekintsük.

Szerintetek hölgyismerősöm örülni fog?

Erep buziknak: üsd vagy védd Tróját, ahogy jól esik!

[monti] Modern Iliász
http://www.erepublik.com/hu/article/2535194
unalomúzés céljából v+s