Алтернатива - мишљења: Speak to the hand

Day 2,636, 06:09 Published in Serbia Serbia by steppenwolf.



Поштовани публикуме,


желео бих овим путем пре свега да честитам новоизабраном Председнику еСрбије, елмињу, на убедљивој победи коју је остварио на изборима одржаним 5. februara. И ако углавном имамо различита мишљења о већини политичких питања (о којима смо разговарали), уверен сам да ће свој посао обављати коректно, и сходно томе верујем да смо добили доброг председника.


Оно што је углавном недоумица ових дана по доласку нове гарнитуре власти после пар месеци континуитета који је имао блок окупљен око СЗР-а, јесте однос који ће Србија имати према неколицини земаља а са којима је претходно била у неком чудном “само лези и прави се мртав односу”. Од стране тадашње опозиције а садашње власти посебно су критиковани односи према Хрватској, САД и Пољској, па су сходно томе очи јавности сада највише уперене у МСП сектор и њихове потезе према овим земљама.


Наравно, као наш сусед у центру пажње је однос према Хрватској. Очигледно је постојање уговора о ненападању јер рат ма колико то смешно звучало тренутно не одговара никоме на Балкану. У ситуацији, када је Србији довољно да задржи Босну, Албанију и део Италије, нови фронт на Балкану могао би само да отежа лак посао држања комплет ресурса, а вишак ДМГ-а да усмери у помоћ савезницима. Председник Хрватске у свом уводном обраћању, није ни поменуо евентуални рат са Србијом, већ позива своје конгресмене да евентуалним истрчавањем не направе проблем својој држави. Што се тиче односа према УСА и Пољској ту подржавам став државе, да се према њима задржи непријатељски однос, како нам се игрица не би претворила у Фармвил.


Друга ствар која ће бити у фокусу пажње јавности је однос у Конгресу. На изборима 25. је било прилично изједначено, па сада имамо ситуацију да глас председника одлучује о томе који ће закон бити прихваћен а који одбијен. Тензије су неминовност, а из прве руке сам могао да се уверим да зарад политичких поена блокаде у конгресу може да изазове и сама власт, како би се ето показала као жртва осионе опозиције. Сматрам да без обзира на политичке разлике, Србија мора да функционише, и да је за то неопходан неки минимум разговора и компромиса између две стране, како не би дошли у ситуацију да се утркујемо ко ће пре поднети закон, а ко гласати не а ко да… Ипак, грађани су ти који ће на крају донети јасан суд. Поздрављам идеју да се кроз Службени гласник објашњавају поступци и предложени закони (ако сам добро разумео из представљања), на тај начин ће рад државе бити транспарентнији, и подложнији критици (доброј и лошој).


Такође, сада када ћемо имати мање више стабилне ресурсе, одлично би било када би држава организовала кампању повратка наших људи из емиграције у матицу. На тај начин добили би и више средстава од пореза (вратили би се углавном фирмаши, мада бих ја да сам на месту државе звао све), добили би и на дмг-у, а и држава би имала бољи маркетинг у смислу да брине о својим грађанима који се не налазе у својој матици. Као што неке земље имају своје амбасадоре у важнијим земљама, тако би и ми могли да имамо амбасадоре у својим колонијама, па би по један играч добио задужење да комуницира са Тајландом, УАЕ-ом, Белгијом, Кубом, Јапаном, Новим Зеландом, и где нас већ све има.

На крају, искористићу ову прилику да кажем нешто и о Црној Гори. Наш сусед је покорен већ дуже време и зависи од добре воље Хрвата да ли ће добити Конгрес или не. Прошлог месеца успешно су слетели у Аустрију, а овог месеца ће пробати сличан лет. Замолио бих вас све да када дође тренутак помогнемо нашим другарима да се ослободе, и да и овог месеца добију Конгрес. Величина великих земаља се огледа углавном у томе колико су спремни да помогну малим.

Што се тиче еАлтернативе, осим оваквих текстова имамо и квиз на зиду странке, кладионицу (Жиле узећу ти паре 😁, а спремамо још неколико изненађења у наредним данима. Зато уčланите се и не пропустите ништа.


До следећег читања,

speak to the hand