[KM] Su lagaminu aplink pasaulį. Baltarusija

Day 2,641, 08:02 Published in Lithuania Lithuania by agentas 27


Sveiki eGyventojai,

KM pristato dar vieną projektą. Šį kartą tai - trumpi RL šalių aprašymai, supažindinsiantys su KM darbuotojo pasirinkta valstybe. Pristatymai bus ruošiami pasikvietus į pagalbą tos šalies gyventoją.
Kiekvieną pristatymą sudarys trumpas istorijos atpasakojimas bei lankytinų objektų aprašymas ir galbūt kiti dalykai, apie kuriuos užsimins sutikęs padėti tos šalies pilietis.


Baltarusijos himnas

Daugeliui iš mūsų Baltarusija asocijuojasi su A. Lukašenka. Tačiau ši šalis yra svarbi ir mūsų istorijai. Aš ir mano kolega yoskyyyyy noriu atskleisti, kokia Baltarusija iš tiesų buvo ir yra.

Baltarusijos istorija prasidėjo prieš 30-24 tūkst. metų. VII a. tose žemėse susiformavo baltų gentys (jotvingiai ir Dniepro baltai). Vis dėlto, greitai į Baltarusijos žemes įsiveržę slavai nukonkuravo baltų gentis.
862 m. pirmą kartą paminimas seniausias Baltarusijos miestas Polockas. Maždaug šiuo metu pradėjo kurtis pirmosios kunigaikštystės. Jos ilgą laiką buvo Kijevo Rusios (pačios svarbiausios Rusijos žemių) įtakoje. Po mongolų invazijos į Rytų Europą,1253 m. Mindaugas, vienydamas Lietuvą, prijungė ir dalį Baltarusijos žemių. Taip prasidėjo 600 metų trukusi bendrai Lietuvos ir Baltarusijos istorija.



Po Lietuvos ir Lenkijos unijos Ukrainos žemės buvo prijungtos prie Lenkijos ir LDK sudėtyje liko tik būsimos Baltarusijos žemės. Stiprėjo lenkų kalbos ir kultūros įtaka.

Po 1772, 1793 ir 1795 metų Abiejų Tautų Respublikos padalijimų, kai Rusija, Prūsija ir Austrija išsidalino visas šios valstybės žemes, daugelis baltarusiškų žemių buvo prijungtos prie Rusijos imperijos.



1918 m. kovo 25 d. Baltarusijos kongresas paskelbė nepriklausomą Baltarusijos Liaudies Respubliką. Tačiau ši Respublika egzistavo tik gerą pusmetį. 1920 m. pabaigoje J. Stalinas pradėjo Baltarusijos sovietizaciją. Po karo Baltarusija pradėjo atkūrimo procesą ir 1970 metais tapo vienu iš labiausiai išsivysčiusių TSRS ekonominių rajonų.

1991 m. rugpjūčio 25 d. Aukščiausioji Taryba paskelbė Baltarusijos TSR nepriklausomybę. Šalies pavadinimas buvo pakeistas į Baltarusijos Respubliką. 1994 m. liepos mėn. įvyko pirmieji prezidento rinkimai. Aleksandras Lukašenka, buvęs tarybinio ūkio direktorius ir Aukščiausios Tarybos deputatas, turėjęs kovotojo prieš korupciją reputaciją, šiuose rinkimuose gavo 80 proc. balsų.
Daug Vakarų valstybių politikų nesutaria dėl dabartinės Baltarusijos valdžios teisėtumo ir teigia, kad šioje šalyje įsitvirtinusi autokratija.


Panašus į Vytį, tiesa? Tai 1991 atsikūrusios Baltarusijos herbas, galiojęs iki 1995.

Šios vėliavos buvo oficialios Baltarusijos vėliavos 1991-1995 m. Dabar jos tapo pasipriešinimo A. Lukašenkos tironiškam režimui simboliu.



Tačiau Baltarusijoje taip pat yra ir problemų. Viena iš jų susijusi su rusų kalba.
Kai šias žemes okupavo Rusijos imperija, valstiečiai buvo rusinami. Kadangi rusų kalba buvo ta, kuria kalba valdžia, baltarusių kalba buvo palaikoma tik labai mažos dalies žmonių. Vėliau ši kalba buvo visiškai pašalinta iš vartojimo, ir tik po 1991 m. ji pradėjo busti iš letargo miego. Vis dėlto, nors Baltarusija dabar yra dvikalbė šalis, baltarusių kalbos populiarumas galėtų būti didesnis. Jaunimas, ypač 17-25 metų, ir stengiasi puoselėti savo protėvių kalbą.



Baltarusijoje yra ką pamatyti, ypač jei domitės Lietuvos istorija. Kai kurios pilys per LDK karus ir po jų sekusių įvykių buvo sunaikintos, kaip pavyzdžiui, Naugarduko pilis.


Vykstantys atstatymo darbai netrukus turėtų ir vėl pabudinti viduramžių dvasią...

Tačiau tai ne vienintelė pilis. Yra ir rekonstruotų. Pavyzdžiui, vienos iš tokių - Lydos ir Myriaus pilys. Jose dažnai rengiami folkloro festivaliai.


Lydos pilis

Minskas- Baltarusijos sostinė, turinti ne vieną turistų lankomą vietą. Viena iš labiausiai dominančių sostinės vietų - Minsko Trojeckaje priemestis

Strochitsy - kaimelis netoli Minsko. Jis populiarus dėl savo autentiškų trobų kolekcijos, taipogi bažnyčios ir malūno.
Ten būdamas pasijunti lyg viduramžiuose. Turistai čia atvažiuoja pamatyti istorinių vaidinimų bei švęsti pagoniškų švenčių.


Šv. Petro ir Povilo bažnyčia, Minsko ir Chizhovka arenos, nacionalinė biblioteka, kurios forma primena deimantą; “Pergalės” obeliskas, Raudonoji katedra- pastatai, kurios kiekvienas turistas galėtų įdėti į savo “privaloma pamatyti” sąrašą.


Švento Petro ir Povilo cerkvė

Nacionalinė biblioteka

Raudonoji katedra

Nesvarbu, ar keliaujame į tolimąją užjūrio šalį, ar po gimtinę, tokios kelionės mus praturtina. Todėl keliaukime ne tik skaitydami… Tai buvo viskas, ką norėjome papasakoti apie rytinę mūsų kaimynę. Iki kitų susitikimų

Agentas 27

P.S. Dėkoju yoskyyyyy už didelę pagalbą ruošiant straipsnį.