Драги мулти, нејачниче и двокликташу

Day 5,391, 09:04 Published in Serbia Serbia by Kheshig
ПРЕПОРУКА: ако си битан налог, натоварен чоколадицама или можеш зарадити 2000 златника месечно за чоколадице фармом, ако се твој глас "далеко чује", можеш слободно да прескочиш чланак.

Поштовани суграђани и суграђанке,
У последњих неколико дана смо сведоци превирања у еСрбији који изазвани пучем, односно диктатуром. Серија чланака, објава и коментара у огромном броју су преплавили медијски простор. Иако је је много тога написано, мало тога је било конструктивно и у сврху помирења. Саопштења „оборене“ владе су дочекана на нож, ништа мање или више од саопштења новопеченог диктатора. То је можда и најбољи показатељ да диктатура није успела, а можда ни хтела, да доведе до смирења ситуације у нашем друштву. Као последица тога, Србија је за неколико дана спала са 24 регије на 15, док се кампање против нејаких непријатеља губе са великом разликом.
Као један од „изговора“ што је у дело спроведена одлука да се иде силом а не на изборе је чувена фраза, понављана од стране опозиције од настанка еСрбије до данас – мултији. Већ отрцана фраза се, доласком на власт, замењује тезом да се власт добија на изборима „вољом народа“. Тако да, да ли сте мулти или гласач, зависи од политичке позиције особе која вас категорише.


Тврдило се да оборену власт „држи“ и до 120 мулти налога који, парафразирам „не доприносе ни економски, ни војно, нити учествују у дијалогу“. Верујем да су многи играчи могли да се пронађу у овом опису мулти налога. Многи су они који се логују једном или два пута дневно, одраде у фирмама и испуцају у кампањи дана или дневном наређењу, не трошећи нити превише времена нити новац на игру. Ако немају пакете и не испуцају до 20 хиљада ПП у епику, не могу ни допринети војно имајући у виду малу регенерацију енергије; самим тим спорије напредују и у војном и у економском смислу. Насупрот „мултијима“ јаки играчи или проводе доста времена у игри или троше новац на свој налог, или оба. Често се последњих дана могло чути ниподоштавање играча са слабијим налогом од стране "елите", налажост често из самог врха диктаторске касте.

Може се рећи да су људи који проводе доста времена у игри/троше свој новац на њу, одлучили да је глас играча који нема жељу или средстава да „доприносе“ мање вредан од њиховог. Погледајте играче са највише штете у рату за диктатуру (који је вођен паралелно са АС-ом на Тајланд, где је највећи део људи и пуцао); сви редом су јаки налози, у који је уложено много труда и новца и који су се добрано испуцали како би дошли на власт. Неки су приметили да највећи део тих играча је игнорисао ратове у претходном периоду и да су се највероватније „чували“ за спровођење диктатуре.



Није демократија идеална, нити је власт у којој сам и сам учествовао идеална; идеално не постоји. Али између диктатуре и демократије, у овој игри је јасно који механизам испољава жеље већег дела заједнице. Кажем већег, не јачег, и у томе је кључна разлика између демократије и диктатуре. Мултији, налажост, постоје, али свакако нису изум или привилегија једне стране. Њих ће увек бити, под тихим "благословом" (прећуткивањем) админа и нажалост то морамо да прихватимо.


Предстојећи конгресни избори су на први поглед безначајни; диктатор поставља и гласа самостално за законе и конгрес постоји само на папиру. Али изађите. Покажите да желите да се ваш глас чује, иако војно не можете парирати људима који проводе много времена/троше новац на игру. Ставите до знања да, иако можда немате налог који преокреће рунде и ратове, представљате део заједнице и да желите да се ваш глас чује. Само један савет пред гласање; баците поглед на састав пучистичке „владе“ која сматра да ваш глас не вреди и погледајте којој конгресној партији припадају и запитајте се да ли они диктатуром бране ваше интересе или не.

С поштовањем,
Кешиг