Светло бъдеще за България

Day 1,576, 08:23 Published in Bulgaria Bulgaria by Nane Vutov
В тази статия няма да прочетете никакви предложения за това каква според мене трябва да бъде политиката на България. Това, което ще прочетете в нея, е прогноза за това каква всъщност ще бъде политиката на България. А повод за заглавието е това, че скоро ни предстои нещо много забавно, нещо което предполагам ще се хареса на всички.

Непосредственото бъдеще

Непосредственото бъдеще е в общи линии ясно. По-опитните играчи може да пропуснат този раздел, ако желаят.

Най-напред едно пояснение за новите играчи, които все още не са се ориентирали в правилата на играта. Ефективността на икономиката на държавите се определя от това с какви ресурси разполага територията на страната. Никоя държава не разполага с всички възможни ресурси на собствената си територия. За да се снабдим с необходимите ресурси има два начина – да завладеем чужда територия, притежаваща липсващ ни ресурс, или приятелска държава да ни отстъпи срещу заплащане под аренда част от територията си. Първият вариант е несигурен и само временно решение – историята показва, че всички държави (освен няколко съвсем слаби) рано или късно си възвръщат отнетите територии. Затова България в момента предпочита втория вариант, а приятелската държава, от която вземаме под аренда в момента две, а бъдеще три области в Русия.

Един много важен компонент на тази игра е сключването на т.н. споразумения за взаимна защита между държавите (английската абревиатура е MPP и означава mutual protection pact). Това означава, че ако да речем има такова споразумение между България и Румъния, а Турция реши да ни нападне, тогава Румъния автоматично се включва във войната на страната на България. В момента България е член на голяма военно-политическа групировка, наречена TEDEN, която включва страните от съюзите EDEN и Terra, както и още няколко неприсъединили се страни. Страните от тази групировка имат по между си сключени споразумения за взаимна защита. От една страна това е добре, но от друга то създава проблеми, когато една държава реши да преотстъпи своя област на друга.

Единственият директен начин България да вземе област от Русия е България да обяви война на Русия и да завземе областта. Но тъй като Русия има споразумения за взаимна защита с повечето страни от TEDEN, то ако нападнем Русия, автоматично губим за около месец подкрепата на тези страни, а това би ни поставило в трудно положение, ако вражеска държава реши да ни нападне. Разбира се всеки би знаел, че войната между България и Русия не е истинска, но просто така са измислени правилата в тази игра.

За да се преодолее този проблем наскоро бе уговорено посредничеството на Литва. Литва е държава, която не е член на групировката TEDEN. Това значи, че Литва няма да загуби нищо от една тренировъчна война с Русия. И така планът е Литва да завладее от Русия областите, които ни трябват, след което ние завладяваме тези области от Литва. Никой да не се чуди, защо в момента на картата Москва е част от Литва. Просто това е нужно, за да може Литва да стигне до областите, които трябва да станат български.

Впрочем съвсем скоро Литва ще бъде обявена за естествен враг на България. Който има да изпълнява мисия за естествен враг, да не пропуска възможността, защото не се знае кога пак ще имаме естествен враг.



Малко по-далечното бъдеще

В момента България отвсякъде е заобиколена или от държави, членки на групировката TEDEN и с които не можем да воюваме, или от държави, които са твърде силни, за да бъдат завладяни трайно (да – Македония е една от силните държави). Това ни постава в трудно положение, тъй като просто няма какво да правим в играта – можем просто да воюваме за другите и да печелим техните битки. От тук произлиза и цялата тази истерия спрямо Турция, както и огромният брой антитурски публикации в нашата преса. В момента дипломацията ни се опитва да попречи на Турция да стане член на съюза EDEN, но дори това да се осъществи Турция вече е дефакто член на TEDEN.

Този въпрос няма да бъде обсъждан тук подробно, тъй като той вече бе обсъждан в предходната публикация на вестника. Бих искал обаче да обърна вниманието на нещо друго, което в общи линии се пренебрегва. В момента положението на Турция е далеч по-лошо от това на България. Ние поне си имаме македонците и сърбите, та да си се сбиваме от време на време за взаимно забавление. Турците обаче в момента нямат нито един съсед, с който могат да воюват. Те често изтъкват колко самотвеждено се включват в битките на съюза EDEN, но истината е просто това, че те нямат други битки, в които биха могли да участват.

Това не е ситуация, която те биха могли да издържат дълго време и нервността им напоследък все по-често проличава. Не рядко у нас се говори как с оставането ни в EDEN политиците са спечелили единствено още един месец размотаване и празни разговори. Но нека погледнем ситуацията от гледна точка на Турция. Единственият им шанс да си имат враг беше България да излезе от EDEN. После би било напълно безразлично кой кого ще нападне, защото и ние отдавна им се зъбим, а и те доста яд са ни насъбрали, тъй че всеки би се надпреварвал да нападне пръв. Спечелването от България на една такава война, в която Турция би била подкрепена от повечето държави от EDEN, би било много трудно, а може би и невъзможно. Тази турска мечта аха-аха и да се осъществи.

Да, ама не. Въпреки униженията и провокациите гадните и страхливи българи се уплашиха да напуснат съюза. Не стига, че моткахме турците толкова месеци, ами и сега бъдещето им си остава съвсем безперспективно. Турците са в истинска безизходица.

Предстои ни игра на нерви – губи този, чиито нерви не издържат и нападне пръв противника. В тази игра Турция е в значително по-неизгодна позиция, тъй като:

1. С влизането си в EDEN, те не печелят нищо друго, освен скучна игра (освен ако България не напусне EDEN, което засега не се случва).
2. Българската преса непрекъснато ги дразни. Давай все така, брате журналисте!
3. Дипломатите ни при преговорите продължават да ги връткат. На нас ни изглежда, че турците и еденското HQ ни връткат, ама всъщност и нашата врътканица си я бива. Ха-ха!

Сега пък си припомнете, че една от руските области, които България предстои да придобие, е Волга. Особеност на Волга е това, че има обща граница с иранската област Мазандаран, която в момента е завладяна от Турция. Иранците обаче от време на време вдигат въстания, в които понякога се случва да успеят да се освободят. Въпрос на време е иранците отново да успеят да освободят Мазандаран. Веднъж това да стане, падането на Турция ще бъде предрешено, защото:

1. Ние можем да нападнем и с лекота ще завладеем Мазандаран (в тази война иранците няма да са против да ги завладеем).
2. Турците съвсем се вбесяват и ни обявяват война, при което ще загубят почти всички споразумения за взаимна защита, които имат. В една такава война България ще бъде победител, и нашите хора добре ще могат да се накефят. Иран пък ще получи независимостта, ще ни бъде благодарен и може би ще ни отстъпи безплатно свои области, срещу което ние ще им осигуряваме единствено защита.
3. Но да допуснем, че турците са твърдоглави и решат да наблегнат на дипломацията. Това е по-лошият вариант за нас. Ще се моткаме взаимно още известно време след което минаваме към точка 4.
4. Иранците пак вдигат въстание, този път в областта Северозападен Иран. Освобождават се, а ние пак ги завладяваме. Това ще прекъсне връзката между столицата на Турция и завладените чужди ресурси в Иран и Арабия. При това положение вече няма да има абсолютно никакъв начин турците да се сдържат да не ни нападнат, така че читателят може да прочете от точка 2 какво ще им се случи.

Е разбира се има вариант те, имайки подкрепата на ръководството на EDEN, да се наложат да им отстъпим Северозападен Иран. Но дори ситуацията да бъде такава, пак нашите дипломати ще могат да използват завладяната област като лост, за да я разменим срещу други, по-полезни за нас области. Лично аз обаче не мисля, че ще им стигнат нервите за такива неща.