TOP10+1 ország adóstatisztikája a népesség, bónuszok, adóbevételek tükrében

Day 2,472, 05:36 Published in Hungary Hungary by Mandalaa


A tizenegy legnagyobb népességű ország populációjának, bónuszainak, alkalmazott adókulcsainak, illetve adóbevételeinek adataiból indulunk ki, és az egyes látható jelenségekből kísérelünk meg bizonyos következtetéseket levonni.


A legnépesebb országok sorába tartozunk töretlenül:

Jelenleg a 7. helyre elegendő magyar állampolgárral rendelkezünk, szám szerint 3 883 fő él ehazánkban. Nincs mit tagadni, fogyatkozunk. De nem csak nálunk, tulajdonképpen mindenhol degresszió figyelhető meg. Jó néhány ország 10 ezer feletti lélekszámmal büszkélkedhetett, mostanra a legnagyobb népességű ország sem éri el a 8 ezret.

A bónuszok terén a házipar visszahozásával megváltozott a bónusz területek aránya és száma, illetve a kereskedelmi útvonal szabály enyhítésével a 10%-os bónusz lehetősége is bevezetésre került.

A mai viszonyok között a következőképpen néz ki a TOP11 bónuszhelyzete:

Ami a leginkább számít az átlagpolgár életében az a fegyverbónusz. Mint látható négy ország is rendelkezik a maximummal. Ételbónuszból hat ország maximalizálta magát, házbónusz terén csak a lengyelek. Lengyelország az egyetlen olyan ország, aki minden bónuszból elérte a plafont.
eHazánk a szokásos, alacsony szintű átlagbónuszaival rendelkezik ukrajnai gyarmatterületek tartós elvesztése óta. Tulajdonképpen azóta – érzésem szerint - nem igazán találjuk a helyünket, legalábbis kétkattosként ezt érzékelem.


Az adópolitika terén nincs nagy meglepetés a korábbi gyakorlatoz mérten:

Az ábrán látható elemek:
Worktax: nem lehet iparáganként változtatni a mértékét, mindegyikre ugyanaz vonatkozik, ezért nincs külön-külön felsorolva
VAT_FOOD: étel áfa
VAT_WEAPON: fegyver áfa
VAT-HOUSE: ház áfa
∑_adóterhelés: a worktax + étel áfa + fegyver áfa. A ház áfáját nem vettem figyelembe, mert luxuscikknek gondolom, ami nélkül elélhetünk egyelőre.
∑_adóbevétel: 2466-2471 napok összesített saját adóbevételei

A szerbek szedték be a legtöbb adót úgy, hogy az adóterhelésük a második legnagyobb az étel áfája miatt, a többi érték nem kirívó, sőt átlagos. Az amerikaiak adóterhelése a legnagyobb, mégis csak a fele adóbevételt tudták elérni. A lengyelek birtokolják a második legnagyobb adóbevételt azzal a kellemes ténnyel a cégezők számára, hogy a maximális bónuszok mellett igazán adóparadicsomnak számítanak az alkalmazott adókulcsok figyelembevételével.

Ezen a ponton egy kicsit menjünk tovább, és az összkép szélesítése érdekében következzen egy táblázat:

Amivel a táblázat több az a népesség, és az 1 főre jutó adóbevétel.
Érdekes az, hogy habár kevesebb a lengyelek adóbevétele a szerbekénél, mégis az 1 főre eső adóbevételük magasabb a kisebb adóterhelés mellett is. Ennek számos olyan oka lehet, amellyel kapcsolatban nincs további adatunk. Érzésem szerint egy sokkal élénkebb, aktívabb gazdaságról lehet szó a lengyelek esetében. Elég régóta stabilan őrzik a bónuszaikat, így szövetségi szinten a századcégek gazdasági központjává vált, illetve úgy általában is egy vonzó gazdasági centrum lett az igencsak vonzó alacsony adóterhelés mellett.

USA-ról említettem már, hogy legmagasabb adóterhelés mellett feleakkora adóbevételt értek el a szerbek mellett. Ha a táblázatot megvizslatjuk, akkor már láthatjuk azt is, hogy jóval kevesebben vannak. Az, hogy ilyen adóterhelés mellett is a 4. helyre futotta az 1 főre jutó adóbevétel sorában az amerikaiaknak, az jelezheti azt is, hogy egy jelentős inaktív lakosságréteg alakult ki a kontinensen.

Mi a 8. helyen állunk az 1 főre jutó adóbevételek sorában. Kb. 2500 élő karakterünk lehet, és a cégezés veszteséges nálunk is. Ha nem adózna a menedzseri munka, akkor szerintem nagyon minimális lenne az állam bevétele ehazánkban.


Bizonyára még több érdekességet is fel lehetne fedezni, azonban nekem ennyi tellett most az erőmből. Igazából statisztikai csemegének szántam az írást azzal a nem titkolt hátsó szándékkal, hogy újabb 25 kommentre is szert tehessek. Kérlek, segítsetek ebben.


Tisztelettel:
Mandalaa
Mandala Ferdis