Meteor Oroszország felett (megkésve, de visszatértem)

Day 1,935, 14:35 Published in Hungary Hungary by Malwin Hun


Kedves Olvasóim!

Elnézést a kihagyásért, de eléggé fárasztó időszakot élek át... Most egy múlt havi eseményről számolnék be. Egész pontosan az oroszországi meteorról ejtenék néhány szót.
Február 15-én reggel egy – becslések szerint – 15-17 m átmérőjú meteor szelte át kb. 64.000 km/órás sebességgel az eget az oroszországi Cseljabinszk felett.



A robbanás ereje a számítások szerint több mint 500 kilotonna volt. (Összehasonlításképp: a Hirosimára 1945-ben ledobott amerikai atombomba 15 kilotonna robbanóerejű volt!) A robbanás által létrejött lökéshullám eredményeképpen berobbanó ablakok több mint 1.200 embert sebesítettek meg. (Az erejét jól mutatja, hogy még 200 km távolságban is törtek be ablakok!) A szétrobbanó meteor egyik darabja egy cinkgyárra zuhant, melynek egy jókora szakaszon beszakadt a teteje és kidőlt az egyik fala is.



A város közekében fekvő tó jegén hat méter átmérőjű krátert ütött feltehetően a meteor egyik darabja:



A becsült kár több mint 1 milliárd rubel (kb. 7 milliárd forint). Peter G. Brown, a University of Western Ontario kutatója az Alaszkáig utazó hanghullámok alapján hétezer tonnásnak becsülte a meteorit nagyságát, amikor az a légkörbe csapódott.



Az égitest 91-92 kilométeres magasságban kezdett izzani, majd az első nagyobb felvillanást 41 kilométer magasan produkálta. A legnagyobb, szétrobbanáshoz kötődő villanások 31 és 26 kilométer magasan történtek.
A légkörbe lépés előtt átlagos földsúroló kisbolygóra emlékeztető volt a meteor pályája. Napközelben 0,77 CsE-re, nagyjából a Vénusz távolságában járt, pályájának legtávolabbi pontja pedig a fő kisbolygóövben, 2,3 CsE távolságban volt. Pályahajlása 3,6 foknak, a pálya excentricitása 0,5-nek, a keringési idő pedig 1,9 évnek adódott.



És most egy kis szokásos agyzsibbasztás: