Kell e fizetnünk a kormánytagokat?

Day 2,557, 23:06 Published in Hungary Belgium by Kyrell

Sokan mondják, hogy ha két magyar hajótöröttként egy lakatlan szigetre vetődik kb 2 perc múlva vesznek össze. Kicsit így van ez az Erepublikon is. Phoneix cikkében arra kérdezett rá, hogy vajon kié is az a pénz, ami az állami közlönyök kapcsán az államkasszába érkezik. Kissé sértődötten úgy foglalt állást írása végén, hogy ne nem kapja meg a pénzt, akkor nem ír állami közlönybe.

Ezt követően Imre Norbert gazdasági Miniszter válaszolt kifejtette, hogy az endorse pénzek ugyanolyan bevételek, mint az adók, az államkasszában van a helyük.

Zárásul olyan szépet írt, hogy ezt kénytelen vagyok szó szerint idézni: „Természetesen a kormány ezúton is köszöni a már beküldött és a jövőben esetlegesen küldendő jutalmakat. A cikkek írói biztosan még inkább megbecsülve érzik majd magukat, látva, hogy mennyit “kerestek” a munkájukkal a kormánynak, még ha azt a pénzt valójában nem kapják meg.”

Nos, azt kell, hogy mondjam ez a felelős hozzáállás. Tudomásul kell venni, hogy a kormányzati szerep a játék azon önkéntes része, amely közvetlenül nem jár díjazással.

Bár a mindenkori kormányzati szereplők között szép számmal voltak azok, akik bizonyos mértékben elkezdték társadalmasítani a közvagyont - és persze magukon kezdték ezt – mégis azt kell, hogy ezek az esetek inkább megvetésre méltó emberek szánalmas gyakorlatai voltak, nem pedig maga a rendszer.

Nem gondolom azt, hogy nem érdemelnek hálát azok, akik a kormányzatnak dolgoznak. Közöttük is vannak szép számmal olyanok, akik egyik párthoz sem kötődnek, csak teszik a dolgukat, mert nekik a politikai modul ez a része is örömet okoz a játékban. És persze vannak olyanok is, akik más okokból dolgoznak éppen a kormányzatnak, mert így szerezhetnek ismertséget, vagy mert ilyen ambícióik vannak.

Ugyanakkor az a kérdés is jogos lehet, hogy miért van az, hogy ha a képviselők kapnak goldot a bejutásukért, akkor a kormánytagok miért nem kapnak pénzt? Nyilván ez is bánthat sokakat és talán még joggal is.

De ugyanígy számos kérdést vet fel a kormánytagok esetleges díjazásának kérdése is. Vajon ki dönti el, hogy mennyit kapjanak? A kormány maga? Esetleg a kongresszus?Népszavazás? Lehet e differenciálni? És arról ki dönt? Hogy számszerűsíthető, hogy mennyi munkát végez mondjuk a szocmin dolgozója és mennyit a HM-é? Mi van ha valaki több helyen is besegít? Külön díjaznánk az éjszakai munkavégzést?

Persze adja magát a megoldás, akkor a cikkek díjait adjuk a minisztériumi dolgozóknak. De ez is csak látszólagosan jó megoldás. Az kapja a pénzt, aki írta a cikket, vagy kapjon minden dolgozó? Kerüljön a pénz egy kormányzati kalapba és onnan osszák szét (megint felmerül hogy ki és miként), vagy minisztériumonként menjen? Esetleg csak az kap, aki cikket ír, az egyszerű melós proletár meg le van ejtve? És persze ezzel megjelenek újra a korrupciós faktor. Nehéz ügy. Én úgy gondolom, maradjon a régi rendszer, az állami bevételt a kormányzat költse szociális kiadásokra, vagy éppen háborús költségekre, Akinek meg nem tetszik az majd ír jó kis cikkeket és sok pénzt kap érte.

És a végére a kötelező csajos kép: