Egy exobolygó légköre / Felfedezték a Pluto 5. holdját!

Day 1,696, 13:26 Published in Hungary Hungary by Malwin Hun


Kedves Olvasóim!

Először is elnézést kérek a kitérésekért és kimaradásért. Igyekszem most behozni a lemaradást és ebben a számban 2 űrhírrel ismertetlek meg titeket.

Egy exobolygó légköre

A kutatók kifejlesztettek egy olyan módszert, mellyel tanulmányozni tudják azoknak a Naprendszeren kívüli (exo-) bolygóknak a légkörét is, amelyek nem haladnak át felőlünk nézve a csillaguk előtt. Ezt a módszert az egyik első felfedezett exobolygónak, a τ Boötis b-nek köszönhetjük. (Ez a bolygó egy forró jupiter, tehát olyan gázóriás, amely közelebb kering a csillagához még a Merkúrnál is, ami köztudottan naprendszerünk legbelső bolygója.)
Ezt a bolygót nem láthatjuk a csillaga előtt átvonulni, ezért eddig a hagyományos módszerrel nem tudtunk semmit megállapítani a légköréről. (Ennek a módszernek az volt a lényege, hogy miközben a bolygó áthalad a csillaga előtt, annak fénye áthalad a légkörön, és ezáltal színképelemzés segítségével megállapítható volt a bolygó légkörének összetétele.)
Most viszont sikerült érzékelni a csillagé mellett a bolygó „saját” fényét is, és így már lehetőség nyílt az elemzésre. Ebből megállapíthatták a tömegét is az eddigieknél pontosabban (hatszorosa a Jupiterének), valamint kiderült, hogy a légköre tartalmaz például szénmonoxidot. De a legérdekesebb az, hogy a kiderült, a bolygó légkörének hőmérséklete felfelé haladva csökken, ami teljesen ellentétes az eddigi, tranzitos forró jupiterek esetében tapasztalt, magassággal együtt növekvő hőmérséklettel.
Ennek alapján is látszik, hogy lesz még bőven tennivalója „következő” óriásteleszkópnak, az E-ELT-nek is.
Van még mit felfedezni…

Felfedezték a Pluto 5. holdját!

A Hubble teleszkóp legújabb felvételeit elemezve a kutatók felfedezték a Pluto törpebolygó legújabb, immár 5. holdját. (Nagyon fantáziadús elnevezése egyelőre P5.)
Az eddigi holdak: Charon (kb. 1040 km átmérőjű), Nix és Hydra (32 és 113 km közöttiek), valamint az egy éve felfedezett P4 (13 és 34 km közötti átmérőjű).
A P5 átmérőjét 9 és 24 km közé teszik a kutatók.
A kisméretű holdak egyre gyarapodó száma alapján azt a következtetést vonták le, hogy a Pluto egy korábbi, másik, kellően nagy Kuiper-objektummal való ütközése során keletkezhettek.

Források:
http://hirek.csillagaszat.hu/exobolygok/20120710-exobolygo-fler.html
http://www.nasa.gov/topics/universe/features/exoplanet-atmosphere.html
http://index.hu/tudomany/urkutatas/2012/07/12/meg_egy_holdja_van_a_plutonak/
http://mno.hu/tudomany/kozmikus-katasztrofaban-szulethettek-1091436

És most jöjjön a lazítás:

Az a fránya péntek:


Baglyok:


Na most ki figyel kit?


Nyári jó tanács:


Az igazi buszarc:


Azért van mire büszkének lenni... Átlag péniszméretek Európában:


És végül egy kis agyzsibbasztás:


Ha tetszett, akkor vote-ot, sub-ot, shout-ot nagyon megköszönök! 😃