[LTS ŽK] Būti už ar prieš, o gal ant ar po? - štai kur klausimas...

Day 2,837, 15:41 Published in Lithuania Lithuania by Margiriso7

Sveiki ir vėl.

Po ilgos pertraukos grįžta LTS žurnalistikos klubas. Apie klubo atsinaujinimą ir atsijauninimą ir nuo šiol kasdienius straipsnius nei žadėsiu, nei tuščiažodžiausiu. Tokiais sunkiais visiems laikais, reikia didžiuotis kiekvienu straipsnių.


Tad, šį kartą intervių. Daugeliui eLietuvoje yra žinoma, kad mūsų valstybės valdymo forma yra diktatūra. Nutarėme pakalbinti du žinomus visuomenėje veikėjus, tai Ipsiart ir Lariox, kurių pozicijos diktatūros klausimu yra visiškai skirtingos. Straipsnio tikslas, žinoma, šviesti, štai dvi nuomonės - susidarykite savąją, diskutuokite, tikiuosi dviejų frontų komentaruose. Sėkmės.

Pranešu, kad LTS partija, valdybos balsavimu, pritarė diktatūros įvedimui šalyje.




1. Jūs buvote diktatūros idėjos pradininkas, tiesa? Paaiškinkite, kodėl manote, kad diktatūra šiuo metu yra labiau priimtina nei demokratija?

Ipsiart

Nežinau ar man pirmajam kilo mintis apie diktatūrą ir nežinau ar pirmas apie tai pradėjau kalbėti, bet prieš porą savaičių iki pirmosios diktatūros įvedimo Lietuvoje aš iškėliau mintį, kad Lietuvai reikia įsivesti diktatūrą tačiau dėl to būtinas bendras daugumos tautos sutarimas. Gaila, tačiau tuomet pritrūko motyvacijos padirbėti sukuriant tokį dokumentą, tačiau jau vėliau toks dokumentas buvo parengtas. Kadangi tikslas buvo sudaryti visų (arba bent jau daugumos aktyviųjų žaidėjų) susitarimą dėl pučų ir revoliucijų, dėl to kaip valdoma šalis, kokias teises ir pareigas turi diktatorius, kaip priimami sprendimai, perduodama valdžia, suteikiama pilietybė.

Todėl pasakysiu paprastai – nors pagal žaidimo mechaniką tai yra diktatūra, aš to net nelaikyčiau diktatūra, nes realiai Lietuvą valdo net ne vienas žmogus ar karinis būrys. Valdo aktyviausi žaidėjai, atstovaujantys aktyviausius MU, tardamiesi tarpusavyje dėl sprendimų priėmimo. Skirtumas tik tas, kad teoriškai jie nėra išrinkti kokiuose nors rinkimuose. Bet praktiškai, tuo pačiu metu jie yra ir įvairių eLT politinių partijų aktyvistai. Tai jei ir nebūtų galima šio mechanizmo vadinti demokratija, pavadinčiau jį demokratijos ir aristokratijos mišiniu.

Kodėl diktatūra šiuo metu labiau priimtina? Dėl kelių priežasčių, kurias galima dalinti į dvi sąlygines dalis. Viena iš jų – priežastys, susijusios su žaidimo mechanika. Visų pirma, diktatūra yra papildoma apsauga nuo potencialaus MTO bandymo iš šalies – nepamirškime, kad mūsų likę apie 600 ir kokiam nors stipriam, nuotykių ištroškusiam užsienio MU, pirmiausia – iš kaimynų lenkų pusės mes galime atrodyti kaip iššūkis, kurį galima išbandyti blaškant nuobodulį nuo reguliariai keliamų ir laimimų RW? Juk visi mes linkę ieškot iššūkių ir nuotykių, kai nuobodu, tiesa? Taigi, įvesti diktatūrą jos neturinčioje šalyje kainuos 200 tūkstančių + pinigai co, jei to prireiktų. Tuo tarpu įvesti savo diktatūrą ją turinčioje šalyje kainuos 200 tūkstančių – revoliucijai, siekiant nuversti diktatorių + CO, tada – dar 200 tūkstančių + CO organizuoti pučą. Bet čia svarbiausiu faktoriumi yra net ne pinigai, bet laikas. Pradėjus MTO pučo būdu, užpultiesiems tėra 3 valandos susiorganizuoti ir kreiptis į sąjungininkus. Tuo tarpu tie, kas turės iš pradžių nuversti vieną diktatorių, kad įvestų savo, sugaiš kelias dienas per kurias galima įspėti visus sąjungininkus ir neutralias šalis – o tai daug labiau sumažina pučo sėkmės tikimybę. Antras argumentas – diktatorius gali suteikti Lietuvos pilietybę patikimiems žaidėjams, perleisdamas diktatoriaus titulą. Kadangi jau kelis mėnesius esame ištrinti, jokios kitos alternatyvos suteikti pilietybę mes tiesiog neturime. Tuo tarpu tai gali būti labai svarbu, jei vyktų koks nors Plato turnyras kur svarbi būtų kovotojo pilietybė, arba eLT pritrūktų aktyvių žmonių kandidatuoti į CP.

Kita dalis priežasčių susijusi su praktine situacija. Aš pats save visada laikiau ir tebelaikau demokratu ir tikiu bendruomenės interesų ir valios viršenybe prieš vieno žmogaus interesus. Kas yra demokratija? Tai valdymo forma, kada tauta valdo valstybę tiesiogiai arba per atstovus. Žvilgtelkime į situaciją – visos partijos, kurios renka atstovus yra praktiškai (ap)mirusios. Kada jūs paskutinį kartą matėte jų siūlomas idėjas, diskusijas ar nuomonę politiniais ar kitokiais klausimais? Aš asmeniškai – labai seniai. Netgi daugelis kandidatų į CP nebe sugeba parašyti savo kandidatavimo straipsnio, pristatyti komandos, idėjų ateinančiam mėnesiui, ką jau kalbėti apie atsiskaitymą už savo veiklą... Seimo nebeturime pagal žaidimo mechaniką. Tačiau jei partijoms būtų svarbu išlaikyti įtaką sprendimų priėmime, manau jos seniai būtų sukūrusios kokį atskirą chatą, kuriame diskutuotų, tartųsi ir priimtų sprendimus dėl eLT ateities. Ar taip yra? Ne. Tai atviras klausimas - ar partijos šiuo metu yra pajėgiausios užtikrinti tautos interesų atstovavimą ir rūpintis eLT ateitimi? Atsakymą suraskite patys.

Bet gal pati tauta gali valdyti Lietuvą tiesiogiai, o ne per atstovus? Pažiūrėkime patys. Ar tauta domisi kas vyksta – ar reikalauja iš kandidatų ir valdžios atsiskaityti už tai kas vyksta? Ar nuolat kelia diskusijai klausimus savo straipsniuose politinių debatų ar karinių analizių skyreliuose? Jei žiniasklaidoje pasirodo straipsniai – apie ką jie yra daugiausia? Jei žmonės nesidomi kas vyksta eLT ir tarptautinėje arenoje – kuo paremti bus jų priimami sprendimai? Emocijomis? „girdėjau, kad“, „kaip balsuos dauguma kitų“, ...? Ko verti tokie sprendimai? Supraskime, kad demokratija nėra vien teisė spręsti (balsuoti). Normaliems sprendimams būtinas ir noras dalyvauti ir domėtis kas vyksta, ir pilnas informacijos žinojimas, kad sprendimas būtų argumentuotas ir pasvertas. RL gyvenime teisę spręsti irgi turi tie, kurie bendrauja su ateiviais ar su Anapiliu, šneka apie „pasaulinį žydomasonų sąmokslą“ arba savo balsą parduoda tiems, kas brangiau sumokės ar duos išgerti, bet ar mes tikrai džiaugiamės kad jie turi tokią teisę ir visada aktyviai dalyvauja rinkimuose? Tai – demokratija. Bet ar tai yra tokia demokratija, kurios norime?

Man demokratija vis dėlto siejama ne tik su teise spręsti, bet ir su pareiga būti aktyviu piliečiu, domėtis, dalyvauti, įsitraukti. Būtent tokią sistemą siūlo ir lietuviškasis diktatūros modelis. Nesvarbu kokiam MU ar partijai priklausai, nesvarbu kiek galingas tavo acc, kiek turi medalių , kokia tavo patirtis – jei dalyvausi, daug ko išmoksi dirbdamas, svarbiausia – įsitrauk, padėk, prisidėk. Tuo įgauni teisę dalyvauti bet kokių sprendimų priėmime ir tavo balsas bus girdimas ir gerbiamas.


2. Buvo manančių, tarp jų ir aš, kad diktatūra gali labai stipriai pakenkti ir taip silpnam mūsų bendruomenės aktyvumui, koks jūsų požiūris, ar gali diktatūra turėti didelės įtakos lietuvių aktyvumui žaidime?


Aš manau, kad tai gali turėti įtaką. Tačiau viskas priklauso ne nuo to, kokia bus valdymo forma, o nuo to, kaip piliečiai bus informuojami ir įtraukiami. Ar atsiras žmogus, idėja, ar koks įvykis, kuris vėl įkvėps, suvienys ir motyvuos žmones aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime. Tai gali įvykti tiek diktatūroje, tiek ir demokratijoje – abiejuose moduliuose piliečiai turi vienodas galimybes dalyvauti, viskas priklausys tik nuo CP noro/galimybės informuoti tautą. Kol kas tikrai nematau, kad jam tokio noro trūktų.


3. Kokia įsivaizduojate eLietuvos partijų ir Seimo padėti ateityje?


Partijos turi atsinaujinti. Esminė mūsų problema tikrai ne tame, kad šiuo metu neturime Seimo. Esminė problema – kiek mes pasirengę demokratijai, jei išsivaduotume iš okupacijos ir galėtume turėti Seimą. Ir ne iš 8, bet visų 40 žmonių? Kaip žinia, į Seimą pakliūva 5 stipriausios partijos, deja šiuo metu bent poroje iš jų PP gali tapti iš esmės bet kas, nes aktyvių žmonių beveik nerasta. Partijos dabar susiduria su visa eile aktualių klausimų. Ar sugebės partijos išrinkti tuos PP, kurie sudarys tinkamų, aktyvių kandidatų sąrašą? Ar atsiras pakankamai žmonių užimti tas Seimo narių vietas visose partijose? Ar partijos grįš į žiniasklaidos areną ne vien tam, kad padalintų tankų, bet pasiūlytų mintis, planus diskusijoms, išsakytų savo nuomonę? Štai kas yra svarbu. Jei partijos įveiks šiuos iššūkius, tai prisidės prie eLT atgimimo. Jei ne – teks spręsti jų atgaivinimo problemą, nes partijos yra integrali žaidimo mechanikos politinio modulio dalimi.


4. Kokia, jūsų nuomone, dabar yra eLietuvos padėtis epasaulio politinėje arenoje įvedus diktatūra? Kaip į tai sureagavo kitos evalstybės?


Manau, kad jos šiam įvykiui neskyrė ypatingo dėmesio, nes didžioji dauguma pasaulio valstybių yra įsivedę diktatūras, o dauguma šiuo metu neturinčių diktatūros jos neturi tik todėl, kad neseniai sukėlė revoliucijas piliečių determination bonuso perkrovimui.




1.eLietuva yra valdoma diktatoriaus. Kokia jūsų nuomonė apie šį sprendimą, kodėl buvo nuspręsta įsteigti diktatūrą?


Lariox

Na, matote, aš esu visiškas demokratas, todėl man jokios diktatūros nėra priimtinos iš principo. Dabartinis eLT mainstreamas palaiko diktatūros idėją dėl labai pragmatiškų ir iš pirmo žvilgsnio atrodytų - logiškų priežasčių: 1) paprastesnis šalies valdymas; 2) geresnė apsauga nuo PTO. Mano giliu įsitikinimu argumentas Nr. 2 yra paprasčiausias atmazas, nes PTO pavojaus eLT seniai nėra ir nebus dar ilgai, nepaisant to, kad autoritarai visą laiką ją pateikdavo kaip vieną iš griežtos rankos politikos privalumų (kalbu apie senesnes diktatūrines struktūras - Skydinę, LK ir pan.). Argumentas Nr. 1 yra visiškai teisigas - valdymas turint diktatūrą yra paprastesnis, nes sprendimų priėmimas sukoncentruojamas vienose rankose. Rankose žmogaus, kuris turi jėgos, struktūrų pasitikėjimą (t.y. autoritarinio lyderio - nuo žodžio "autoritetas"). Tačiau yra vienas BET. Supaprastėja šalies valdymas kam? Diktatoriui, jo aplinkai ir jį remiančioms (pirmiausia - karinėms) struktūroms. Visiems likusiems (80-90 % gyvų ir leisgyvių žaidėjų) šalies valdymas ne tai, kad tampa sudėtingesnis, bet jie yra apskritai nuo to valdymo atribojami. Šitas momentas, manau, labai neigiamai atsiliepia mūsų visuomenei. Realiai mes atimam politinį modulį iš didžiosios dalies žaidėjų. Be politinio modulio eRepublikas tėra lieva Tra****o kopija ir aš esu įsitikinęs, kad tokia valdymo forma labai stipriai prisideda prie populiacijos mažėjimo. Žymiai labiau negu okupacija.


2. Ar toks sprendimas gali atnešti valstybei daugiau naudos, o gal priešingai - žalos, kaip jūs manote?


Iš esmės kaip ir atsakiau į šį klausimą - diktatūra yra kelias į nuobodulį ir galų gale - išmirimą. Galėčiau pasidžiaugti nebent dėl to, kad mūsų dabartinio diktatoriaus pasirinktas valdymas yra labai nuosaikus. T.y. diktatoriumi jis eina būti tik su sąlyga, kad yra išrenkamas CP. Čia yra labai teigiamas dalykas, nes vieno žmogaus balsas bent jau kažką lemia ir domėjimasis politika įgauna prasmę. Taip pat labai svarbu yra tautos informavimas, kuris šios kadencijos metu kol kas yra tikrai labai geras. Tokia diktatūra (jei pavyktų išlaikyti kokybę) yra gal net geriau, negu blogas prezidentavimas.


Tačiau diktatūra su žmogaus veidu lieka diktatūra: (http://s22.postimg.cc/6wd5s7l35/Bzi_Ml_Vl_IEAA_k0g.jpg). Pati diktatūros esmė mano giliu įsitikinimu yra žudanti saviraišką, iniciatyvą, pavojinga, žalinga ir visokia kitokia, ji prie gero niekada neprives. Jei ir yra kažkokių pragmatinių pliusų, jie niekada nenusvers pagrindinio minuso - diktatūra naikina bendruomenę. Tokia yra mano nuomonė. Reiktų pasakyti, kad su šia nuomone aš nesu daugumoje nei Lietuvoje, nei pasaulyje - didžioji dauguma erep šalių turi diktatūras. Bet tos, kurios diktatūros neturi yra gyviausios. Pvz. Rusija, kurios pilietis aš šiuo metu esu, skirtingai negu Lietuva turi politinį modulį ir dar toli gražu nėra išmirusi, nors accountų skaičium Lietuvą lenkia labai nedaug. Tiesą pasakius, net ir pačios Lietuvos reikalais pradėjau domėtis tik žlugus diktatūrai. Šalis su diktatūra man asmeniškai neegzistuoja. O ar ji žalinga ar naudinga tautai - na, ką čia svarstyt, laikas parodys.


3. Kokia įsivaizduojate eLietuvos partijų ir Seimo padėti ateityje?


Kai Lietuvos aktyvas - tai 5 žmonės, netikiu, kad partijos turi bent jau kažkokią ateitį. Šiai dienai drąsiai galima konstatuoti, kad jos jau yra mirusios. Ar padėtis gėrės? Na, kol kas ji tik blogėjo, tai manau blogės ir toliau. Paskutiniu metu mačiau kažkokią LTS reklamą. Jei tai tęsis ilgiau, galbūt tai padės LTS išsiveržti į TOP1, bet iš esmės tai nieko neturėtų pakeisti nei pačiai LTS kaip partijai, nei Lietuvos politiniam gyvenimui. Teigiamas tik pats tas faktas, kad kažkas vyksta ir kažkas dėl kažko stengiasi. Aišku, čia nepadeda nei ta pati diktatūra, nei Plato nuosekliai vykdomas erepubliko farmvilizavimas, nei Seimo nebuvimas. Kalbant apie patį seimą, tai jis jokios ateities artimiausiu laikotarpiu neturi apskritai - tą 100% užtikrina diktatūra ir ištrynimas.