[Посланическа] еГрузия III

Day 2,928, 12:04 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev


Този път ще започна посланическата си хроника от Грузия с думи, приписвани на Шота Руставели. Избрах този цитат, защото смятам, че е актуален за състоянието на еОбществото ни:

Всеки се мисли за стратег, наблюдавайки битката отстрани.

Тук е мястото да разкажа за това кой е Шота Руставели. Наричат го бащата на литературния грузински език. Нещо като Иван Вазов, но за Грузия. Написал е един от най-големите грузински и световни епоси - „Витязът в тигрова кожа”. Смята се, че е бил изключително образован държавник, завършил университет в Гърция. Знаел е няколко езика и е бил ковчежник на Грузия около 12 век, когато управлява царица Тамара. Шота Руставели подпомага възстановяването на грузинския манастир „Св. Кръст“, който и до днес е в центъра на Йерусалим. Безнадеждно влюбен в царицата, преследван от политическите си опоненти и накрая обезглавен – това е съдбата на патриарха на грузинската литература.

В следващите редове ще ви представя навия парламент на Грузия и основните политико-военни новини от земята на вълците. Онези, които прочетат тази статия до край, ще разберат и кой е Галактион Tабидзе.




Като гледам грузинския парламент ми идва да извикам като Георгий Леонидзе: Какво очакваш ти от мене, време?...

Изборите в страната бяха скучни, липсваха нови политически идеи и платформи. Гласуваха под 150 играчи и тежестта на всеки глас бе висока. За втори път тази година една от най-силните грузински партии претърпя пълен крах – Обединената грузинска партия. Вотът бе спечелен от Националният фронт на Грузия. Моето мнение е, че това е лоша новина за нашата външна политика. Още повече, че в момента страната е с парламентарно управление. Ето и снимка на резултатите:



Най-прясната политическа, а и военна новина от Грузия е, че страната се присъедини към съюз с Тайланд. Алиансът е кръстен Tripod и се представлява от mrle1982. За да разберете сериозността на тази новина е достатъчно да прочетете хартата на съюза и да видите снимката, смятана за символ на организацията. 😉

В последните десетина дни Грузия извърши военна операция в Близкия изток. Не знам колко от вас видяха въздушния им удар над Израел. Премерена атака, която позволи на грузинците да участват в собствена битка по време на рождения ден на играта. В момента между Грузия и Израел има подписан НАП, който определя кои региони ще бъдат задържани от грузинската армия и кои ще бъдат върнати на Държавата Израел. Продължителността на договора ще бъде 90 дни. Предвижда се Грузия да плаща наем от 25 000 сс на месец за три области и да връща всички данъци и такси. Докато трае този договор всяко нападение над Израел ще се смята за нападение и над Грузия. Пълният текст на споразумението може да видите тук.

И една тревожна новина: 😉








И жалката мечта за слава!
Признавам, че е смешна тя
като поклона - многоглавия,
миг делничен от вечността!

Епохи други нямат право
да бъдат с моята на ти!
Дошла е тя за друга слава -
чрез нея идното шепти!…


Това страхотно стихотворение, преведено по забележителен начин от Нино Николов, принадлежи на грузинския поет и учен Галактион Tабидзе. Стои близо да нашите революционни поети между двете световни войни. Свидетел е на Октомврийската революция и е ревностен защитник на победилата в Грузия съветска власт. 😉 Принадлежи към кръга на символистите в грузинската литература и отпечатва едни от най-паметните си произведения в изданията „Сините рогове“ и „Светилник“. Както повелява традицията в тази част на света следват депресия, алкохолизъм, клиника за душевно болни и самоубийство. Ето защо за финал на тази статия избрах стихотворението му „Поезията преди всичко“:

Поезията само слагам преди вас,
приятели, пред мен, пред времето е тя,
пред първата любов, пред първата трева,😉
преди снега и преди всичко на света.

Сега душите ни по-светли са от сняг.
Нахлува в моите прозорци утринта.
Поезията изпреварила е пак
деня, Светицховели, всичко на света.

Какво, и да е скъп на обич моя град,
един венец от него чакам след смъртта.
Живот и смърт. За да прошепна още млад:
поезията преди всичко на света!