Hiperprodukcija i porezi - Hitne promene!

Day 1,883, 11:32 Published in Serbia Serbia by Partizanovac.


Svi znamo da eSrbija ima problem. Ekonomska situacija je nezadovoljavajuća a naši ekonomisti ne umeju da se izbore sa krizom koja već neko vreme drma zemlju. Naravno, nisu oni za sve krivi, ima dosta i u modulu igre koji opet zavisi od spodobnosti admina.



U cilju edukacije igrača, podsticanja eVlade i kongresa da dođe do kvalitetnog i trajnog rešenja, današnji članak smo posvetili porezima (Taxes).

Svaka e-država ima tri vrste poreza koji su skloni promenama, zavisno od ekonomske politike vlade te zemlje. Veličina aktuelnih poreza se može videti na stranici ekonomije e-države:


** Porezi eSrbije - eRep dan 1881
Broj aktivnih igrača oko 14.000; broj održanih regija 41, bonusi 10/10.


Pa da objasnimo osnovne pojmove:

income tax

Vrsta poreza definisana od strane državne administracije. Predstavlja porez na platu koju dobija svaki zaposleni u kompaniji u kojoj radi. Porez ide u državnu blagajnu.

Primer:
Income porez drzave je 5%. Ako zaposleni igrač primi minimalnu platu 5 RSD od strane poslodavaoca, onda bi posle završetka rada dobio 4.75 RSD.

eSrbija ima taj porez trenutno 10%, a prosečna plata nam je 15 RSD. Radnik dobija neto platu 13,5 RSD. Država dobija 1,5 RSD od svakog građana!

import tax
Porez na uvezenu robu - carina.

To je porez na proizvode (oružje i hranu) koji se prodaju na našem marketu od strane proizvođača iz inostranstva koji nema naše državljanstvo. Može se nazvati i “carina”. Porez ide u državnu kasu.

Primer:
Ako igrač sa državljanstvom eHrvatske odluči da proda 1 Q7 tenk na tržištu eSrbije po ceni od 10 RSD, onda bi posle poreza (-2% import tax i -3% VAT) njegova zarada bila 9,5 RSD (-5% ukupnih poreza).

VAT
VAT (Value Added Tax) = PDV (Porez na Dodatu Vrednost)

To je porez koji se plaća svaki put kada je nešto kupljeno na marketu i donosi najveći priliv novca u državne kase (znate onih Đelićevih 18😵. VAT nije dodat za RAW materijale (sirovine).



Kao stranka Pokret Civila, odlučili smo da se dotaknemo baš teme o import porezu.

Kao što mnogi od vas znaju, velika većina edržava u eRepubliku odavno je povećala svoj import porez na 99%. Kada je u pitanju oružje, u eSrbiji je taj porez od svega 2% i VAT 3% - najmanji u eRepu!

Primer poreza nekih od e-država:

** Poljski porezi
Broj aktivnih igrača oko 11.000; Broj održanih regija 43; bonusi 10/10



** Mađarski porezi
Broj aktivnih igrača oko 5100; broj održanih regija 15; bonusi 2/10 !


eSrbija u trenutnom stanju proizvodi ogromne količine sirovina, hrane i oružja jer držimo sve regije koje su potrebne za 100% bonus u proizvodnji. Držimo sve resurse, imamo gomilu igrača sa najvišom kvalitetom fabrika, fabrika raw-a, kao i najveći broj igrača u eRepu. Mi smo živi primer hiperprodukcije u eRepu.

Članovi stranke Pokret Civila smatraju da je nedopustivo da u trenutnoj situaciji imamo mali import tax na oružje. Potrebno ga je podići na maksimum.

Ali šta nam donosi mali import tax?

Kao prvo, eSrbija je zemlja hiperprodukcije. To znači da proizvodi velike količine sirovina i gotovih produkata. Upravo zbog velike ponude na marketu, cena proizvoda se stalno smanjuje! Ako na našu hiperprodukciju dodamo još trgovce iz inostranstva koji su direktno privučeni niskim import tax-om, dobijamo još veću konkurenciju pa je naše tržište još više ugroženo, a cene nastavljaju da padaju.

Šta nam donosi visok import tax?

Zaštiti naš market od stranih konkurenata! Visok import tax direktno povećava cennu proizvoda pa je on na našem tržištu nekonkurentan. Domaći proizvođači su zaštićeni, cena proizvoda raste, rastu i plate.

Šta ministarstvo ekonomije očekuje sa malim porezom?

Očekuju da će sa malim porezom privući proizvođače iz drugih e-država i tako dobiti nešto novca od poreza koji ide za državni budžet. Ali očigledno nisu imali u vidu da bi sa tim malim porezom mogli naknadno sami sebi naštetiti (defacto i našem tržištu), iz prostog razloga jer se cena proizvoda smanjuje - što donosi još manji prihod od import poreza i VAT poreza.

Kada i kome se IMPORT TAX isplati i kako ga regulisati?

Ne isplati se državi koja ima mnogo regija da ima mali import tax.

Državi koja ima hiperprodukciju se nikako ne isplati imati mali import tax.

Državi koja ima vrlo malo regija isplati se regulisati IMPORT tax, tako da se isplati i ulagacima.

U državi koja ima malo regija cena proizvedenog oružja raste! Njima odgovara da smawe import tax i olakšaju narodu te smanje monopol nad proizvodima. U državi koja ima 10/10 regija, cena oružja pada! Iz tog razloga je korišćenje 100% bonusa dobro za prodaju oružja u zemljama sa 0% bonusa, jer tamo su cene veće!

Kada se sve to uzme u obzir, može se regulisati “povoljni” import TAX. Ili zatvoriti sopstveno tržište od stranih proizvođjača.

Da još dodamo:
Smatramo da imamo dovoljno domaćih proizvođača koji mogu da snabdeju čitavo tržište eSrbije. Uvoznici nam nisu potrebni. Za eSrbiju bi bilo uvek dobro imati vrlo visok import tax jer u igri postoji samo 1 proizvod koji je isplativ, a to su Q7 tenkovi. Igra nema više isplativih proizvoda kao što je to nekada bilo u V1, tako da nema nekog proizvoda koji našoj državi toliko treba da bi ovaj porez bio mali.

Zaključak:
Pitanje je samo: da li otvoriti tržište za strance ili ga zatvoriti?
Zašto bi neko iz e-država sa 100% bonusom prodavao državi sa takođe 100% bonusom, a koja usput ima i hiperprodukciju?
eRepublik nema milion različitih resursa i proizvoda da bi morali otvarati eBerzu, nego samo jedan (hranu ne brojim jer je stvar igrača da se sam obezbedi posle adminove promene u zdravlju).



Stranka Pokret Civila je definitivno za to da se import tax na oružje poveća na maximum!

Pre neki dan je član Pokreta eCivila i kongremsen u parlamentu eSrbije Lahak Manik stavio na glasanje zakon o povećanju poreza na uvoz. Iako smo za to da se porez maksimalno poveća, za početak je predloženo povećanje na 50%.

Predlog je, zbog očiglednog nerazumevanja principa funkcionisanja poreza na eRepu od strane ostalih kongresmena, odbijen.

Dobio je poruku od predstavnika ministarstva ekonomije.




Ova prepiska odlično pokazuje u kakvom je stanju naš parlament, pokazuje kako neki smatraju da imaju monopol nad odlukama i predlozima zakona. Direktno uslovljava prava kongresmena da predloži zakon za koji on (kongresmen) i njegov poslanički klub smatraju da je ispravan. Zato što vlada eSrbije smatra da je iznad parlamenta i da su kongresmeni u službi vlade! To je ipak tema na koju se valja osvrnuti drugom prilikom. Međutim, posle ove prepiske eBora ispred ministrstva ekonomije predlaže sledeći zakon:


Dakle, šta imamo ovde:

Import tax na hranu je smanjen, a VAT (PDV) je povećan. Upravo se vraćamo na objašnjenje sa početka članka: kod zemalja sa hiperprodukcijom korisno je povećati import tax. Međutim, naši ekonomisti ne misle tako. Ono što će dobiti je nešto više novca u državnoj kasi na štetu naših poljoprivrednika koji će morati da se bore sa surovom konkurencijom.

Povećan je i porez na plate, sve (opet) u cilju punjenja državne kase.

Da ne budemo nepravedni, dana 1881. predložen je set zakona od kojih su mnogi dobri:

povećanje import tax-a na WRM i FRW kao i povećanje minimalne plate sa 5 na 10 RSD. Za te zakone se naravno glasalo pozitivno jer mislimo da će stabilizovati tržište rada i berzu sirovina u eSrbiji.

Pozivamo sve koji imaju drugacije misljenje ili neke nove predloge, da se oglase, obrazlože svoje ideje kako bismo zajednickim radom pomogli ekonomiji eSrbije.



Učlani se!

Kontaktirajte nas!

Dođite na chat!

Ekipa koja je pomogla oko clanka:
Pecanova,N3mesis, MIXsrb1, Lahak Manik and theillusionist