За нашата писменост!

Day 2,742, 13:35 Published in Bulgaria Bulgaria by Vikx V8

Здравейте драги българи,днес е 24 май,ден на културата и писмеността ни!
Въпреки хубавия празник ние трябва в чест на предците ни и просветителите да разкрием всичко за нашата писменост,това естествено всеки ден се доказва и доказва,сега по случай празника ще напиша тази статия,приятно четене. 🙂
Малко са народите успели да създадат своя собствена азбука, която да отговаря перфектно на особеностите на езика им. Макар гърци и римляни да са известни като разпространители на култура, те са получили писменост от финикийци и етруски. Дедите ни от друга страна са изобретили глаголицата, която е уникална и е била изключително подходяща за отразяването на древната българска реч.
Както много добре знаем - не съществува азбука, която да се е появила спонтанно, без никакво развитие,затова трябва да разгледаме как се е появила нашата писменост във вида й сега.Процесът на оформяне е отнемал стотици години, аке не и хилядолетия. Първите знаци са били идеограми, или просто казано - знакът не е имал определена звукова стойност, а просто е символизирал даден обект, или някакво действие. С течение на времето обаче е станало нужно да се дадат по-подробни послания.Тогава на знакът е била предавана определена звукова стойност. Ако символът е представлявал колело,или пък камък то му се е предавала стойност КО и КА.На символ представляващ нож се е давала стойност НО....Поради това, че езикът еволюира и се появяват нови, близки по звучене думи, се е наложило писмеността да се осъвършенства още повече. Сричковата система бива изоставена, намаля се значително броят на знаците и всеки от тях получава строго определен звук – А, Б, В... това дава началото на азбуката, такава каквато я познаваме днес... Както се убеждавате напълно естествено е развитието на глаголицата да е траело толкова дълго време.
Легенда :

Табл. 1
БНП - Балканска Неолитна Писменост
ЛА - Линеарен А
ЛБ - Линеарен Б
ГЛ - Глаголица



В Таблица 1 виждаме сравнение на знаци от неолитна Тракия с линеарните писмености на остров Крит и с няколко глаголически букви. Забелязват се десет съответствия между свещената българска азбука и най-старата писменост на света. Бъдещи археологически проучвания ще покажат дали съществувт повече паралели, дотогава трябва да изчакаме търпеливо. Едно обаче е ясно, нито Св.Йероним, нито Етикус, или която и да е историческа личност не може да бъде наречен създател на глаголицата, защото творческият процес е започнал още през пето и четвърто хилядолетие преди Христа.
По-късно, през Бронзовата Епоха броят на протоглаголическите букви нараства. В този период се оформят и линеарните писмености, които са известни предимно от документите запазени в егейската област, обитавана в древността от дедите ни.
Руните на предците ни имат общ произход с Линеарен А и Линеарен Б. Същото важи и за глаголицата, понеже както вече бе отбелязано нейните корени се крият в неолитна Тракия. Направим ли сравнение между свещената азбука на дедите ни линеарните писмености установяваме, че са на лице тридесет и пет успоредици (Таблица 2).
Табл.2 - Легенда :
ГЛ - Глаголица
зв - звукова стойност на глаголическата буква
ЛА - Линеарен А
ЛБ - Линеарен Б
Гр - Гръцка азбука
Ев - Еврейска азбука
Кп- Копстска азбука
См - Самаританска азбука



Това разбира се не е всичко, оказва се, че не само формата, но дори и звуковата стойност е същата в двадесет и три случая ( Таблица 3). Съдейки по това, че между глаголицата от IX- ти век и Линеарен А от XVIII- ти век има повече от две хиляди и шестотин години, то броят на идентичните по форма и звук знаци е забележително висок понеже с времето настъпват стилови промени в буквите, а и самата реч се променя. Това е един неизбежен процес. Голямото количество фонетични успоредици между старата ни азбука, Линеарен А и Линеарен Б показва убедително каква невероятна сила и консервативност притежава българския език.

Легенда : Табл.3
ГЛ - Глаголица
зс - звукова стойност
ЛА - Линеарен А
ЛБ - Линеарен Б

http://www.eurochicago.com/wp-content/uploads/2013/05/Glag-zvuk.jpg

Причисляването на глаголицата към семейството на линеарните писмености може да се струва пресилено на някои, но самите факти показват убедително, че свещената азбука на дедите ни има най-много прилики с Линеарен А и Линеарен Б. Гръцката, еврейската, коптската и самаританската азбука имат съвсем малко общи знаци с глаголицата* ( виж Табл. 3). Да не забравяме и друга изключително важна подробност. Съществува трета линеарна писменост, която се е употребявала на остров Кипър от времето когато Линеарен А процъфтява на остров Крит. Сравним ли обаче кипърският Линеарен С с критския Линеарен А ще видим, че има само дванадесетина общи знака ( Таблица 4).

Легенда : Табл. 4
ЛС- Линеарен С
зв - звукова стойност на линеарния знак
ЛА - Линеарен А




Как тогава да пренебрегнем глаголицата показваща много повече прилики както с Линеарен А, така и с Линеарен Б? От статистическа гледна точка глаголицата принадлежи на същата група както и двете писмености на Крит. За тях трябва да направим едно уточнение. Според А. Еванс те са основата за протофиникийските букви, които от своя страна стават вдъхновение за много други азбуки, т.е. Линеарен А и Линеарен Б, произхождащи от неолитната тракийска писменост не са отмрели, а са се развили в много варианти, обслужващи различни тракийски диалекти, а и други езици. Дори и някои кирилически букви б, ж, ш, щ, ч, ю, я... имат прототипи сред сътворените от древните трако-пеласги знаци.
Това беше от мен за днес,благодаря Ви за вниманието,честит празник и ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!