Zgodba tvojega suženjstva! (PRVI ČLANEK) [RL]

Day 2,297, 09:15 Published in Slovenia Slovenia by KuhanKrompir


Pozdravljeni in dobrodošli v prvem članku Krompirjevih novic. Sem v glavnem neznan igralec ampak upam, da vas to ne bo odvrnilo od branja tega članka. Ker sem relativno nov v eRep svetu in ne vem ravno veliko o tem svetu, sem se odločil, da napišem članek, ki temelji na dogajanju v resničnem življenju. Članek temelji na zelo dobrem posnetku, ki je zagotovo vreden ogleda (KLIKNI). Za tiste, ki pa raje berete kot gledate video, pa je moj članek 🙂

Med ljudmi in živalmi je bilo že od nekdaj veliko podobnosti, vendar je tekom evolucije prišlo do ogromne in zelo pomembne razlike: ljudje smo se začeli bati smrti. Ampak kaj sploh to pomeni? Ko se začnemo bati smrti, poškodb ali zapora, postanemo obvladljivi in s tem bolj dragoceni, kot kateri drugi vir na tem planetu!

Temu primerno se je razvila tudi naša družba: iz racionalnega pogleda je sestavljena iz nekakšnih 'farm', kjer si 'kmetovalci' (=ljudje z oblastjo,denarjem…) lastijo 'človeško živino' (😛ovprečne osebe). Nekateri ljudje mislijo, da gre za dobronamernost, saj jim 'kmet' nudi zdravstveno oskrbo, dom, določeno svobodo… Ampak vse to stori samo zato, da bo večji pridelek oz. njegov dobiček (konec koncev gre v našem svetu vedno za dobiček ali oblast).

Skozi zgodovino so bile 4 večje faze 'človeškega kmetijstva'. Prva je bila v starem Egiptu, kjer je bila neposredna in brutalna človeška prisila. Nadzor je bil sicer dober, vendar je bila produktivnost slaba zaradi nezmožnosti podrejanja človeškega uma.
V drugi fazi, fazi starega Rima, so sužnji dobili nekaj svoboščin, kar je povečalo produktivnost. S tem je rimski imperij zelo obogatel, vendar se je zaradi velikih stroškov vojn ter ogromnih inflacij sesul.
Temu je sledil fevdalni model. Kmetje niso bili v neposredni lasti in so lahko obdelovali zemljo, dokler so lahko plačevali dajatve zemljiškim gospodom. Vendar je tudi ta model relativno hitro razpadel.
S tem je nastal današnji kapitalistični model. Zaradi razvoja in presežka hrane, so se ljudje začeli množično naseljevati v mesta. To so hitro izrabili takratni 'človeški farmarji' , ki so pustili ljudem, da si sami izberejo poklic, kar je dvignilo njihovo motivacijo ter s tem produktivnost. Niso več uporabljali neposredne lasti ljudi, ampak so po 'mafijskem modelu' začeli pobirati davke samo ob koncu nekega dogovorjenega obdobja. Svoji 'živini' so pustili določene svoboščine in s tem povečali produktivnost in lasten dobiček.

Kot prejšnji modeli ima tudi ta nekaj slabosti. Največja je ta, da se ob naraščajoči svobodi in bogastvu 'živine' , le ta začne spraševati zakaj je sploh potreben 'kmet'? Ampak tudi to se da obvladovati s tridelnim postopkom. Najprej je potrebno začeti pri mladih: potrebno je razširiti izobraževalni sistem ter že mladim posredno vcepiti pripadnost 'kmetu'.
V drugem delu naščuvaš svojo 'živino' drugo proti drugi. Eno stran nato podkupiš, da postane odvisna od tebe. Tvoja stran nato začne zatirati drugo in iluzija svobode se ohrani brez pretiranih vložkov.
Temu sledi še zadnji del, v katerem izumiš nenehno zunanjo grožnjo (vdor tuje države, bolezni...). Šibka 'živina' nato seveda podpre 'kmeta' in pri njemu išče zaščito.

Vendar pa se tudi ta sistem bliža koncu in sicer iz podobnih razlogov kot pri starorimskem modelu. Zaradi ekonomske svobode pride namreč do večje produktivnosti, kar pa pomeni tudi večje število 'kmetov' z zajedavci (npr. tajkuni). Večje bogastvo pa privlači tudi več lopovov in političnih parazitov, katerih pohlep uniči ekonomsko svobodo. Ravno zato ni neke trajne in alternativne rešitve za pravo svobodno in mirno družbo, ampak bomo očitno vedno podvrženi neki nadoblasti.



To bi bilo zaenkrat vse z moje strani. Zelo rad bi slišal kaj vi menite o tem. Se strinjate z zapisanim ali pa se vam morda zdi vse skupaj absurd? Kakšne bi bile rešitve?

Lep pozdrav, KuhanKrompir

P.S. Vote, sub & shout ! 🙂