Prljave igre

Day 1,426, 06:31 Published in Croatia Croatia by Rockyrd

Donesena je konačna odluka i glasači su odlučili s natpolovičnom većinom glasova kako pristaju na uvođenje Republike Kosovo u igru kao dio eSrbije. Pobjeda na izborima postignuta je tijesnom većinom, a odluka je, tijekom nedefiniranog vremenskog trajanja, prevagnula čas na jednu, čas na drugu stranu.

Demokracija na djelu

Zvuči previše smiješno ova konstatacija, jer to nema veze s demokratskom voljom igrača. Ovdje je jedini autoritet admin i sve njegove odluke bespogovorno se izvršavaju. Bar do sada. Pitanje je što je to nagnalo admine da odluče odluku prepustiti igračima prema čijem mišljenju će se oni navodno ravnati.

Stvar je u tome da su potrošeni hrvatsko-srpski, mađarsko-rumunjski, grčki-turski i ostali ratovi najčešće zavađenih susjednih zemalja, izazivajući nacionalne osjećaje kod igrača, ponekad i one najniže, koji pritom nisu pitali za cijenu obrane svojih nacionalnih suvereniteta ili poneke omiljene pokrajine.

Stoga je potrebno novo žarište koje će probuditi nove osjećaje i dati pozitivan impuls razvoju igrice, a negativan u odnosima između igrača. Pritom se računa i na nove financijske prihode. Izbor je jednostavan, a donesena je odluka o Republici Kosovo, svojevrsnom Gordijskom čvoru u jugoistočnoj Europi kojeg ne uspijevaju razriješiti ni RL političari. Možda je veći problem ove regije Bosna i Hercegovina i rješavanje njenog statusa, ali to je ipak priznata država u međunarodnim okvirima.

Najlakše je izmanipulirati osjećajima Srba koji inzistiraju na povijesnom pravu na Kosovo, iako odavno nemaju nikakve političke ili ekonomske vlasti u toj bivšoj jugoslavenskoj pokrajini. Srbi su, dakle, pogodna meta za stvaranje novog žarišta, jer su i najbrojniji u erepubliku, te se svaka pogrešna odluka admina može odraziti na sigurnost pa i budućnost igrice ukoliko proizvedu nezadovoljstvo kod najbrojnije populacije.

Bilo bi previše jednostavno samo uvesti Kosovo, jer bi time pogazili svoja pravila o izričitom nemiješanju politike u igricu. Koliko su banova i FP-ova dodijelili eSrbima zbog njihovih članaka „Kosovo je Srbija“. Baš me zanima hoće li se ispričati tim igračima i dodijeliti im pokoji gold za duševne boli.

Odluka se, naime, morala donijeti u skladu s demokratskom tradicijom, tj. navodnom voljom svih građana. To je i svojevrsni presedan, jer nikada se igrači nisu pitali za izmjene, čak se inzistiralo i na neuspješnim promjenama dok nije postala upitna egzistencija igrice (primjer V2) ili se uveo Tajvan koji je u gorem statusu od Kosova.

Od same odluke zanimljiviji je referendum koji se stalno vrtio oko 50 posto, te je još više podgrijavao tenzije i pozivao glasače jedne i druge strane da se što više priključe. Ruku na srce, da je bilo 70 posto na srpskoj strani ili obrnuto, suprotna strana bi odmah odustala i prozivala za namještanje izbora, što ste mogli vidjeti prvenstveno u Srbiji, koji su se odmah pojadali u RL novinama. Time su postigli željeni učinak admina i prozveli mini baby-boom.

Uz očekivane reakcije u Srbiji tu je izazivanje sukoba među dosadašnjim saveznicima i, možemo slobodno reći, stvaranje mogućeg novog svjetskog poretka.

Naime, za Kosovo kao dio eSrbije glasovali su njihovi protivnici eRumunji, dok su primjerice dosadašnji saveznici eTurci ili eEstonci glasovali za neovisno Kosovo.

Nema prijateljstva u politici

Kroz mnoge članke provodi se teza kako su Rumunji dali podrušku eSrbiji zbog RL prijateljstva, ali to nije ni blizu istini iako ne želim umanjiti prijateljske veze između građana Srbije i Rumunjske. Politika je nešto sasvim drugo i tu nema prijateljstava, a nekakve povijesne i vjerske sličnosti velike države koriste kako bi ostvarile korist za sebe.

Mnogo veći razlog zašto Rumunji ne žele priznati Kosovo su njihove regije Transilvanija i Bukovina koje su im pripale nakon 1. Svjetskog rata i na koje Mađarska polaže povijesno, pa i etničko pravo. Kako bi umanjili efekt etničkog prava s tih područja protjerano je gotovo milijun Mađara.

Tu su i ostale države EU (5 država koje do sada nisu priznale neovisnost Kosova).

Grke veže neraskidivo prijateljstvo sa Srbima, ali stvarni je razlog drugi prirode. Nakon balkanskih ratova tadašnja turska regija Makedonija podijeljena je između Srbije, Bugarske i Grčke. Bugari i Srbi svojatali su slavensku većinu kojom je naseljana ta regija, a Grcima se pojavio problem nekoliko stotina tisuća Slavena koje nisu željeli u svojoj „povijesnoj regiji“, stoga su ih protjerali. Tu je i uzrok problema zašto ne žele priznati Makedoniju pod tim imenom, jer bi se mogla postaviti mnoga pitanja. Što se tiče Kosova, prepredeni Grci tu igraju pomalo dvostruku igru, jer s jedne strane ne žele priznati Kosovo, a s druge strane priznaju kosovsku putovnicu. Njima su veći problem Makedonci od Albanaca.

Cipar je slična priča koji se brine za status sjevernog Cipra nad kojim nema ovlasti već 30 godina i u kojem žive pripadnici turskog naroda.

Republiku Kosovo nije priznala ni Slovačka, a razlog je identičan rumunjskom. Dijelovi mađarskih regija i mađarska nacionalna manjina. Ako već možemo pričati o prijateljstvu Rumunjske i Srbije ili Grčke i Srbije, kod Slovaka sigurno nije o tome riječ, već čisto pragmatični razlozi kao i u gore navedenim primjerima. Slovaci su više vezani uz Hrvate, po vjeri i povijesti, a u toj državi je oko 30000 osoba s prezimenom Horvat (mađarski Hrvat), te je prvo prezime po brojnosti.

Posljednja država u EU koja ne priznaje Kosovo je Španjolska. Oni isto imaju veze sa Srbima kao i Eskimi, ali su prepoznali zajednički interes zbog Katalonije i Baskije.

Zavadi pa vladaj

Stara otrcana fraza uvijek uspijeva i admini na svoj način produbljuju RL sukobe kako bi igra postala zanimljivija, jer su se svi očito uspavali i nema više onih dobrih starih neprijateljstava između zavađenih naroda, mržnje i vrijeđanja osjećaja drugih. Kad god se pokušate pomiriti s protivnikom ili pronaći zajednički jezik, admin je tu kako bi to pokvario. Nažalost, slična je situacija i u RL, u vanjskoj, unutarnjoj politici i ekonomiji, gdje političari preko medija izazivaju umjetne sukobe. Bez sukoba, kriza i potresa nema ni zarade ili osobnih probitaka.


S poštovanjem,
Rockyrd