Neuspjeh EREPUBLIK klonova

Day 1,762, 12:11 Published in Croatia Croatia by Rockyrd

Svijet u kojem živimo prepun je kopiranja tuđih ideja i pokušaja da se nekakav uspješan projekt pokrene pod drugim imenom. Nekad je kopiranje i plagiranje bilo puno teže, ali danas, uz nekoliko klikova mišem možete ukrasti programe, knjige, slike, filmove i ostale stvari u koje su neki drugi uložili stotine sati znoja i truda.

Osim toga, uz tolike silne projekte i mnoštvo informacija kojima smo svakodnevno bombardirani teško je uopće biti originalan u bilo čemu.

Uspon EREPUBLIK-a

Tako je EREPUBLIK postigao relativan uspjeh i popularnost, iako nema ništa u njemu toliko originalno, pa je doživio i nekoliko manje-više neuspješnih kopija koje nisu uspjele privući dovoljan broj poklonika da bi zaživjele.

No, u čemu je tajna uspjeha ove igrice, jer kao što je poznato, uspjeh ćete prepoznati po tome što vas nastoje kopirati, a čim je veći broj kopija, znači da ste pogodili ispravan recept koji drugi pokušavaju iskoristiti u nadi da će ostvariti nekakvu dobit ili iz nekih drugih interesa.

Iako ovo sigurno nije najpoznatija niti najbolja online igrica, mišljenja sam da kao ni jedna do sada nije doživjela toliki broj besplatnih reklama u novinama i ponekim TV emisijama. Ipak, ovo se odnosi samo na Hrvatsku, Srbiju i još poneku zemlju u regiji, ali i ovaj regionalni uspjeh je sasvim sigurno zadovoljavajući za vlasnike igrice.

Dakle, uspjeh EREPUBLIK-a krije se u njegovim igračima, odnosno određenim netrpeljivostima između Hrvata i Srba, Mađara i Rumunja, Grka i Turaka i ostalih, te su je igrači samoinicijativno reklamirali u medijima nastojeći virtualno pokoriti svoje protivnike, pozivajući se na stara rivalstva, miješajući pritom RL frustracije ili čisto s motivom obrane obraza svoje nacije.

Sasvim sigurno da nisu Rumunji krenuli u osvajanje eMađarske, te da nisu Hrvati išli u osvajanje, reklo bi se više u dokolici, tek osnovane eSrbije, ovaj esvijet danas bi izgledao potpuno drugačije i vjerojatno sa znatno manjim brojem igrača, ako bi uopće postojao.

Stare tezije su danas splasnule, pa su vlasnici prisiljeni smišljati nove načine kako bi zadržali što veći broj igrača, prvenstveno onih koje svrbi kreditna kartica i koji su u više navrata spremni posegnuti za njom kako bi bili što jači ili pak, heroji svoje nacije. Poticati stare RL strasti vlasnici ne smiju, mada mislim da i oni žale za tim vremenima.

Dobar recept vrijedi kopirati

No, što je kopijama EREPUBLIK-a, poradi čega je i započet ovaj članak. Koliko je meni poznato, trenutno postoji najmanje 5 kopija EREPUBLIK-a, barem onih na koje sam se ja prijavio, u čijim esvjetovima možete vidjeti gotovo identične nick-ove, slične političke stranke, gotovo isti način igranja uz poneke izmjene, ali drugačije saveze u kojima se događa nezamisliv scenarij suradnje Hrvatske i Srbije.

Reklamirati druge igrice ovdje je zabranjeno, pa mi to nije ni namjera, ali glupo je ignorati njihovo postojanje. To je kao što su naši pretci izbjegavali govoriti o seksu i pravili se da ne postoji, iako su ga upražnjavali vjerojatno češće nego mi, koji smo njime okruženi na sve strane i često pričamo o njemu. Čini mi se da ga zbog svekolike virtualne dostupnosti i upražnjavamo sve manje u praksi (govorim u svoje ime, odnosno zadnjih mjesec dana, jer se žena nešto ljuti na mene, pa imam i vremena pisati ovakve članke).

Isto tako, neke klonove EREPUBLIK-a možemo slobodno spomenuti budući da su već neko vrijeme „pokojni“ kao što je prva, meni poznata, kopija EJA... ugašena već nekoliko mjeseci. Iskreno govoreći, meni je pred kraj bilo zabavno igrati EJA..., jer sam imao hrpu oružja i hrane, te sam zbog malog broja igrača često bio heroj bitke i predsjednik stranke sa samo jednim glasom, svojim naravno. Inače, u stranci sam uveo diktaturu, jer nije bilo oponenata kadra da mi se suprotstave.
[img][/img]
Ako se dobro sjećam, kratko vrijeme egzistirao je i VIRT..., čista kopija starog EREPUBLIK-a, koji se ugasio nakon kratkog vremena, pretpostavljam zbog mogućnosti podizanja tužbe za plagijat.
[img][/img]
Za sutra je najavljeno gašenje VPOP..., nakon 317 dana, te je ostavljena mogućnost da će se ponovno pokrenuti u neko neutvrđeno vrijeme. Ista se već gasila i ponovno započinjala, a mislim da su oni uporni mazohisti koji su igrali starije verzije ponajviše razočarani zbog neispunjenog obećanja o goldima za vjernost igrici. VPOP... je blizak starom EREPUBLIK-u, sa znatno manje opcija, a neko vrijeme niste mogli biti ni heroj bitke niti ste dobivali medalje. Tvorcima VPOP... očito nije dovoljno poznat ljudski ego koji voli biti obasipan medaljama, peharima i drugim stvarima koje mu stvaraju lažnu sliku da je bolji i vrjedniji od drugih ili jednostavno nisu htjeli ili smjeli biti previše slični EREPUBLIK-u.

Tu su još dvije-tri igrice slične EREPUBLIK-u koje neću spominjati, jer ipak predstavljaju za sada kakvu takvu konkurenciju. Najzanimljivija je jedna igrica koja traje već više od godinu dana, a prije dvadesetak dana pokrenula je drugu istovjetnu verziju iste igrice, pa imate primarnu i sekundarnu.

Naime, kreatori igrice obećali su da će ista biti besplatna za igrače, pa su se očito preračunali, ali u nastojanju da ostanu dosljedni sebi pokrenuli su drugu verziju igrice, s time što u ovoj drugoj možete kupovati golde putem kreditne kartice (interesantno što je postavljen zlatni standard i gold je najvrjedniji kao i ovdje, mogli su za standard staviti srebro, dijamante ili barem bosansku marku).

S kopijama ćemo teško u Europu, iako u njoj već jesmo

Budućnost klonova i kopija u pravilu nema veliku budućnost, jer se znatno manji broj igrača prijavljuje, poradi čega su najčešće osuđene na entuzijazam volontera i privatne donacije, a ako i pokušaju biti komercijalne uvijek im nad glavom vise potencijalne tužbe zbog plagiranja i kopiranja.

Međutim, samo kopiranje nije toliko loše, jer su stvaratelji klonova implementirali u više navrata neke nove ideje, koje je kasnije EREPUBLIK preuzeo, jer sasvim sigurno imaju i oni svoje „špijune“ koji prate druge igrice. Isto tako, zbog postojeće konkurencije i vlasnici EREPUBLIK-a prisiljeni su uvoditi inovacije, koje nisu uvijek prihvaćene, ali su dovoljne da održavaju zainteresiranost igrača.

Ipak, „tko prvi njegova djevojka“, pa će teško bilo koji klon privući nove igrače sa starim receptima i još očekivati da ostavljaju novce za virtualnu zabavu. Nema više teških riječi između Hrvata i Srba u novim igricama, a i ovdje je većini dosadilo konstantno prepucavanje, pa više ni brisanje nečije države ne podiže strasti niti budi nacionalni ponos kao nekada. Sada su igrice tamo gdje trebaju biti. Do neke nove alkemije koja će mobilizirati djecu i ozbiljne odrasle ljude da u novinama i TV emisijama pozivaju na ustanke i revolucije svojstvene nacionalnim pokretima XIX. stoljeća.

S poštovanjem,
Rockyrd


P.S. Imao sam problema s objavom članka koji je stalno pokazivao nekakvu grešku i nije se dao pustiti u "eter", ali kad sam maknuo originalne nazive već ugašenih klonova, članak je začudo objavljen.