29. [KM2] WELCOME TO UKRAINE

Day 2,659, 16:08 Published in Lithuania Lithuania by ZIGMANTAS SIERAKAUSKAS


Sveiki, eLietuvos gyventojai. Su džiaugsmu pristatau jums straipsnį apie Ukrainos valstybę. Ši mintis gimė, vakarais bendraujant su eUkrainos MoFA Mr.Artem Mihaylov. Projektas turėjo būti didesnės apimties ir planavome daugiau renginių pateikti mūsų evisuomenėms, bet deja dėl mano RL užimtumo kol kas gimė tik šis straipsnis. Artem eUkrainos spaudoje išleido straipsnį apie Lietuvą. Taigi jūsų dėmesiui Ukraina.





Ukraina-nepriklausoma rytų Europos valstybė. Yra didžiausia Europos valstybė, kurios visa teritorija yra Europoje. Plotas - 603 628 kvadratiniai kilometrai. Sostinė- Kijevas.



Oficiali kalba - ukrainiečių. Istoriškai susiklostė, kad šiaurinėje, vakarinėje ir centrinėje Ukrainos dalyse dominuoja ukrainiečių kalba. Tuo tarpu rytinėje dalyje ir Krymo pusiasalyje didžioji dalis gyventojų kalba rusų kalba. Krymo pusiasalyje vietiniai gyventojai taip pat vartoja krymo - totorių kalbą.

Ukrainos kaimynai yra Rusija, Baltarusija, Lenkija, Slovakija, Vengrija, Moldova. Pietinė Ukrainos sieną yra plaunama Juodosios ir Azovo jūrų. Didžiausia Ukrainos upė - Dnepras, dalija Ukrainos teritoriją į Kairiakrantę ir Dešiniakrantę Ukrainą.



Vakarinę šalies dalį kerta antra pagal dydi upė - Pietinis Bugas.



Šalies pietvakariuose stūkso kalnai - Ukrainos Karpatai. Čia taip pat yra pati aukščiausia Ukrainos vieta - GOVORLA kalnas (2061m. virš jūros lygio)



Pietinėje Krymo pakrantėje į dangų stiebiasi Krymo kalnai.



Ukrainos “Širdis” yra senasis Kijevas. Turistai iš viso pasaulio aplanko jį, dėl to, kad galėtų pasigrožėti auksiniais “Киево-Печерской лавры” kupolais ir aplankyti daugybę senovinių cerkvių ir vienuolynų.



Neišdildomą įspūdį lankytojams palieką Kijeve esantis monumentas “TĖVYNĖ-MOTINA”.



Turtinga Zaporožės kazokų istorija pristatoma “Хортица” saloje Zaporožėje.



Taip pat turistus traukia ir pats europietiškiausias Ukrainos miestas - Lvovas. Lvovo srityje yra net trys nuostabios pilys - “Олеский”, “Золочевский”, “Подгорецкий”.



Poltavoje šalies svečiai būtinai turi aplankyti didingąjį “Крестовоздвиженский” soborą - klasikinės Ukrainos baroko pavyzdį.



Į Ukrainos sudėtį įeiną Krymo autonominė respublika. Krymo autonominės respublikos sostinė - Simferopolis. Pietinę ir vakarinę pusiasalio dalis skalauja Juodoji jūra, o rytinius krantus plauna Azovo jūra. Nuo žemyninės ukrainos dalies pusiasalis yra atskirtas Perekopo sąsmauka.

********************************************************************************************************************

Ukrainos kultūra

Sunkiame Ukrainos istorijos kelyje (Mongolų-Totorių jungas XIII a., Lenkų-Lietuvių ekspansija XIV—XVI a., priklausomybė nuo Rusijos ir Austrijos imperijų XIX—ХХ a.) tautinėje tradicijoje, kultūra atliko labai svarbų vaidmenį. Tai įvyko XVI a, kai bajorų-feodalų didikai priėmė krikščionybę ir lenkų kultūrą, ir XVIII a pabaigoje, kai kazokų valdantieji buvo rusifikuoti, Ukrainos visuomenė vystėsi didžiaja dalimi be visaverčio nacionalinio kultūrinio elito.

Tikrieji kultūros kūrėjai ir skleidėjai išliko plačios visuomenės masės — valstiečiai, kazokai, amatininkai. Ukrainos kultūra ilgą laiką istoriškai vystėsi, kaip liaudies kultūra. Joje didelę dalį užėmė folkloras, liaudies tradicijos, kurios suteikė jai įpatingą žavesį ir spalvingumą. Įpatingai ryškiai tai pasireiškė mene — liaudies mintyse (народных думах), dainose, šokiuose, amatų mene. Būtent tradicijų išsaugojimo dėka, kurių šaknys siekia dar Kijevo rusijos laikus, tapo galimas ukrainiečių kultūros pakilimas XVI—XVII a, ir kultūrinis atgimimas XIX amžiuje.

Tuo pačiu metu jaučiamos ir neigiamos tokio Ukrainos nacionalinės kultūros vystimosi pasekmės. Ilgą laiką daugybė talentingų žmonių, kurie gimė ir augo Ukrainoje, po to palikdavo ją, surišdavo savo tolimesnį gyvenimą ir kūrybą su Rusijos, Lenkijos ir kitų šalių kultūromis. Be to, progresas gamtos mokslų srityje buvo išreikštas silpniau, nei humanitariniuose moksluose.

Tačiau, esama ir senovinė švietimo sistema, kuri pasiekė savo piką kazokų laikais ir praktiškai užtikrino visuomenė raštingumą, senąsias knygų rašymo tradicijas, orentavimasi į lyderiaujančias to meto Europos valstybes, iš dalies rėmėsi Bizantijos tradicinę kultūra, Ukrainos-Rusios vaidmuo, kaip krikščionybės centras rytų slavų pasaulyje, ir taip pat, kaip mokslo centras ir aukštojo mokslo, bei išvystytos kolegijų sistemos dėka, “Острожской” ir “Киево-Могилянской” akademijos; Mecenatai ir valstybės parama kultūrai šalia iškilių valstybininkų - Konstontino Ostrogiškio, Petro Konaševičiaus-Sagaidačnio, Ivano Mozepos ir kitų. Visa tai leido pakelti Ukrainos kultūrą į pasaulinį lygį, sukurti eilę klasikinių šedevrų knygų rašymo srityje, architektūroje, literatūroje, pasiekti reikšmingų pasiekimų moksle.

Garsus Ukrainos kultūros mokslininkas Ivanas Ogijenko pažymėdavo, kad ukrainos kultūrai nuo pat pradžių buvo būdingas atvirumas pasauliui, ksenofobijos nebuvimas ir humanizmas. Kalbant apie Ukrainos Kultūros humanizmo esmę, reikia paminėti ir tai, kad pati vertybių kultūros sistema jos aktyvaus vystymosi periodu (XVII—XIX века) buvo gana specifinė. Gausius tokių teiginių įrodymus galima rasti Григория Сковороды, Феофана Прокоповича, Пантелеймона Кулиша, Тараса Шевченко darbuose. Savo filosofiniuose kūrinniuose jie sprendė žmogiškosios egzistencijos prasmės klausimą.

Ukrainos visuomenė išgyveno ilgą ir audringą istoriją. Gyventi jai teko sankryžoje, per kurią perėjo daugybė valstybių ir genčių. Beveik kiekvina iš jų siekė užvaldyti Ukrainą. Tokiomis sunkiomis sąlygomis teko ginti savo laisvę nuo priešų, teko būti ir pavergtiems. Šita kova ukrainiečiuose užaugino stiprią charakterio sąvybę - laisvės meilę. Būtent laisvės meilė atvedė prie to, kad jau XVI a. pabaigoje Ukrainoje vystėsi pati pirmoji tuo metu demokratija. “Запорожская Сечь” tapo stipriu demokratijos ir laisvės bastionu ne tik Ukrainoje, bet ir kaimyninėse valstybėse. Todėl ir visa liaudies kūryba kupina laisvės idėjomis persisunkusiais charakteriais. Ne kartą prarasdami laisvę, nepriklausomybę, ukrainiečiai ilgėjosi jos, ir šitą ilgesį ir kovą už laisvę platino visuose savo kūriniuose - bekraštėje jūroje už širdies griebiančių dainų, legendų, dailėje, siuviniuose, keramikoje, audime ir t.t.


*******************************************************************************************************************

Ukrainiečių virtuvė

Kiekviena tauta didžiuojasi savo kulinarinais sugebėjimais. Ukrainiečiai taip pat ne išimtis. Ukrainos virtuvė savita, skani ir įvairi. O tokie šedevrai, kaip barščiai, koldūnai, spurgos išsikovojo savo vietą po saulę ne tik Ukrainoje, bet ir už jos ribų.

TOP-5 žinomiausių patiekalų

1. Barščiai
(Tai tikriausiai pats žinomiausiais ukrainos virtuvės patiekalas)

Garsieji raudonieji barščiai yra daugelio buvosios NVS šalių nacionalinėse virtuvėse. Mūsų platumose jis atsirado dar iki kristaus, todėl ir šio patiekalo gimtine laikoma Ukraina. Etnografų dėka, kuriems pavyko surasti rašytinių šaltinių, sužinome apie pirmąjį barščių paminėjimą, datuojamame XV šimtmečiu. Daugelis ukrainiečių ir pasaulio lingvistų įsitikine, kad šio patiekalo pavadinimas kilo nuo “борщовник” augalo pavadinimo. Ukrainos teritorijoje “борщовник” auga nuo amžių amžinųjų, kaip ir burokėlis, kartu jie ir tapo pagrindiniais barščių ingredientais. Laimei, sugebėjimais gaminti šį patiekalą Ukrainos šeimininkėms lygių nėra.



2. Koldūnai

Nacionalinis Ukrainos patiekalas, kurį garsino savo kūriniuose pats Nikolajus Vasiljevičius Gogolis. Daugelis slaviškų valstybių prisiskiria koldūnus savo šalims. Tarp kitko lyginti ukrainietiškus koldūnus su rusiškais tas pats kas lyginti juos su italų ravijoliais. Daugelis šeimininkių gali pasigirti savo nuosavais koldūnų receptais. Nors atrodo jokių didelių skirtumų receptuose nėra. Pagrindinis “cinkelis” gaminant kopldūnus yra tešla, tikruose Poltavos koldūnuose tešla turi būti "pilvota", bet tuo pat metu ir švelni, kaip pūkinė pagalvė. Įdaras gali būti kuo įvairiausias: sūrio, bulvių, vaisinis, grybų ar mėsos. Prie koldūnų būtinai patiekiami spirgučiai ir grietinė. Tarp kitko, senovėje šiuo patiekalu ne tik svečius vaišino - merginos angelo Andriaus dieną burdavo iš koldūnų. O jei susapnavote koldūnus – tai ženklas kad dalyvausite didelėje šventėje, o gal net ir vestuvėse.



3. Šaltiena

Tai populiarus senoviškas patiekalas, be kurio neapsieidavo nei vienas stalo užsėdimas. "Teisingos" šaltienos gaminimas – užsiėmimas ne iš lengvųju. Ir jei paprastos namų šeiminikės gamino šaltieną iš mėsos likučių, tai aristokratės šaltieną gamino ne vieną valandą, gamindavo buljoną ir suteikdavo šaltienai labiau patrauklią išvaizdą. Ukrainoje šaltiena gaminama iš kiaulienos ir jautienos kojų ir blauzdų. Ant stalo patiekalas būtinai patiekiamas su krienais arba garstyčiom.



4. Balandėliai

Šis artimųjų rytų ir Europos patiekalas labai patiko ir ukrainiečiams. Kur pirmiausiai pasirodė balandėliai istorija nutyli. Bet yra kelios jų atsiradimo legendos. jeigu prisimintumėm turkišką sаrmą (susuktas į vynuogės lapą (paveiksle), tai būtent Turkiją galima laikyti balandėlių tėvyne. Tik Ukrainoje vynuogės lapus pakeitė kopūstų lapais, o vietoje avienos pradėjo naudoti labiau įprastą ukrainiečiams veršieną arba kiaulieną. Pagal kitą legendą, XIX a. patiekalas buvo pasiskolintas iš prancūzų. Prie populiaraus pas juos patiekalo iš keptų ant grilo balandžių, lengvai pabūrė kulinarai ir gavosi visiškai kitas patiekalas – kopūstų lapai, prikimšti mėsos faršo, tai yra - balandėliai.



5. Lašiniai

Ukrainietiški lašiniai – tikras delikatesas daugeliui užsienio svečių. Juos maistui naudoja keliais būdais: šviežius, sūdytus, troškintus, virtus, rūkytus arba keptus. Jeigu lašiniuose yra daugiau mėsos sluoksnių – tai ji vadinama “подчеревина”, sūdyti lašiniai – visiems puikiai žinoma šoninė, o keptuvėje pakepinti lašinių gabaliukai – spirgučiais, sunku įsivaizduoti ukrainietišką virtuvę be lašinių.



****************************************************************************************************************

Populiariausi Ukrainos miestai ir kurortai

1. Odesa

Odesa - nuostabus kurortinis miestas prie juoduosios jūros. Daugybė pliažų, šilta jūra, jaukios kavinukės ir restoranai ištisus metus vilioja čia turistus iš viso pasaulio.



2. Kijevas

Kijevas yra ne tik kultūrinis ir mokslinis centras, bet ir šiuolaikiškai dinamiškai besivystantis Europietiškas miestas. Kalvos virš Dnepro, žalios kaštonų alėjos ir didingos cerkvės suteikia miestui nepakartojamą vaizdą.



3. Lvovas

Lvovas yra senovinė Galicijos kunigaikštystės, sostinė, pasitinkanti turistus su savo viduražimių grožiu. Mieste yra gausybė nuostabių parkų, šventyklų ir kitų viduramžių istorija persisunkusiu pastatų, kurie kas met traukia tūkstančius turistų aplankyti šį miestą.



********************************************************************************************************************

Slidinėjimo kurortai

1. Буковель

Буковель - pagrindinis Ukrainos slidinėjimo kurortas, yra 920 metrų aukštyje. Trys pramogų parkai ir dirbtinio sniego išpylimo sistema padarė Буковель populiariu tarp slidininkų ir snieglentininkų. Draugiškas klimatas ir išvystyta turizmo sistema laikomi neginčijamais kurorto privalumais.



2. Драгобрат

Драгобрат — pats aukščiausias Ukrainos slidinėjimo kurortas. Yra slenyje tarp dviejų kalnų, kurorte galima slidinėti nuo lapkričio iki gegužės. Didelis atstumas nuo autostradų ir kitų gyvenviečių traukia į šį kurortą ramaus poilsio mėgėjus.



3.Славское

Славское — kurortas iš visų pusių apsuptas kalnų. Daugybė slidinėjimo trasų slidininkams ir snieglentininkams, išvystyta turizmo infrastruktūra ir gamtos grožis leido kurortui užsitarnauti populiarumą visuose visuomenės sluoksniuose.



******************************************************************************************************************

Gydymosi kurortai

1.Бердянск

Бердянск — valstybinės reikšmės gydomasis kurortas. Draugiškas klimatas, smėlio papludymiai, didelė druskos koncentracija ore, mineralinės versmės ir purvo vonios daro polisį čia ne tik maloniu bet ir naudingu sveikatai.



2. Моршин



Моршин — balneologinis kurortas. Vietinės mineralinės versmės ir gydomasis purvas pavertė jį į tikrą sveikatingumo centrą. Poilsis čia patiks tiems, kas nori pasirūpinti savo sveikatą ir pasimęgauti tyla ir ramybe.


3. Трускавец

Трускавец — 100 km. nuo Lvovo. 14 mineralinių versmių su skirtingu druskų kiekiu ir kalnų ozokeritas iškovojo kurortui populiarumą tarp turistų, kurie nori pagerinti savo sveikatos būklę. Kadangi kurortas yra švarioje klimato zonoje, tai jis labai populiarus tarp ekoturizmo mėgėjų.





********************************************************************************************************************


Štai ir viskas apie Ukrainą. Už pateiktą medžiagą straipsniui dėkoju eUkrainos MoFA Mr.Artem Mihaylov

Pagarbiai,
KM ministras Zigmantas