[PPG] Škola Šaha-Osnovna pravila šaha

Day 3,113, 01:21 Published in Bosnia and Herzegovina Croatia by nemanja pavlovic II


Hola a todos o7

Zašto španski pozdrav,zato što pogani Real uze pehar sinoć :/ neda se onom Atletiku...Al dobro,treba i jednim i drugima odati poštovanje za borbu i požrtvovanost.
A da se vratim na ono zbog čega pišem,nastavljamo sa školom šaha.Nakon malo veće pauze slijedi 3. lekcija,a to su osnovna pravila šaha. 😃






Da biste uspješno igrali šah, morame poznavati i pravila igre. U ovom dijelu škole data su sva važnija pravila koja se tiču početnika.

Kada znamo kojim po kojim poljima se mogu kretati figure sada ćemo se upoznati s osnovnim pravilima igre, a za potpuno poznavanje pravila koriste se službena pravila FIDE.

Kralj



Ukoliko je kralj napadnut a ne može se ukloniti s table figuru koja ga napada, niti se kralj može skloniti od napada na neko slobodno polje, koje nije pod udarom protivničkih figura – kralj je u matu. Znači, igramo tako da matiramo protivničkog kralja a istovremeno pazimo da naš kralj ne završi u matu.

Uklanjanje figure s table

Ukoliko je figura pod udarom protivničke figure, ona može biti uklonjena s table. Obično se kaže uzeti ili pojesti figuru. Tako je na dijagramu 1. crni skakač pod udarom bijelog topa. Ukoliko je bijeli na potezu može ukloniti crnog skakača s table (pojesti ga, uzeti ga) i na to mjesto postaviti svog topa (dijagram 2.), nakon čega je crni kralj je ujedno i matiran.

1) 2)

Šah

Kralj je u šahu kada je napadnut od suparničke figure. Kada je kralj u šahu on ga mora otkloniti. Dati šah znači napasti protivničkog kralja. Šah se može otkloniti na tri načina:

a) igranjem kralja na polje koje nije pod udarom suparničke figure

b) uzimanjem protivničke figure koja daje šah.

c) prekrivanjem

Ukoliko se ne može primijeniti niti jedan od ova tri načina, onda je šah-mat .

1) 2) 3)

U gornjim pozicijama crni kralj je pod šahom.

Mat

Partiju je dobio igrač koji matira protivničkog kralja. Mat je kada je kralj pod šahom a nema slobodnih polja niti može s table skloniti figuru koja ga drži pod šahom, ne može ni prekriti šah i postaviti figuru između kralja i figure koja mu je dala šah.

1) 2) 3)

U gornjim pozicijama crni kralj je matiran.

Vrijednost figura

U praksi se računa u vrijednostima pješaka. Tako lovac i skakač vrijede kao tri pješaka, iako je preciznije reći da lovac, kao nešto jača figura od skakača, vrijedi oko tri i pol pješaka. Top se računa kao pet pješaka, a dama kao devet do deset pješaka.

Svaka figura ima svoje specifičnosti pa je taj način računanja vrijednosti figura samo orijentacioni.

Lovac pokriva isti broj polja kao i top, ali može djelovati samo na jednoj bolji polja dok top može na svim poljima.

Skakač pokriva manji broj polja od lovca, ali on je jedina figura koja na svom putu može preskakati svoje i protivničke figure pa je time njegovo djelovanje moćnije od kralja koji također pokriva osam polja kao i skakač.

Dobro je već na početku znati da u šahu sve zavisi od pozicije na tabli. Jako je malo univerzalnih pravila u šahu.

Rohada(Rokada)

To je potez kralja i bilo kojeg topa iste boje na istom redu, koji se računa kao jedan potez kralja, a izvodi se na sljedeći način: kralj se premješta sa svog početnog polja za dva polja prema topu, nakon čega se taj top premješta na polje koje je kralj upravo prešao.

1) 2)

Postoji mala i velika rohada. Na dijagramima gore je bijeli napravio malu i veliku rohadu.
Pravo na rohadu je izgubljeno:
a. ako je kralj već bio pomjeran, ili
b. sa topom koji je već bio pomjeran
Rohada je privremeno spriječena:
c. ako je početno polje kralja, ili polje koje mora prijeći, ili polje koje će zauzeti, napadnuto jednom ili više protivnikovih figura.
d. ako se između kralja i topa sa kojim bi rohada bila izvršena, nalazi bilo koja figura.

Promocija pješaka

Kad pješak stigne na najudaljeniji red od svoje početne pozicije, on mora biti zamijenjen kao dio istog poteza novom damom, topom, lovcem ili skakačem iste boje. Igračev izbor figure nije ograničen samo na figure koje su bile prethodno osvojene. Ova zamjena pješaka drugom figurom naziva se “promocija” a djelovanje nove figure započinje odmah.

1) 2)

Na dijagramu 1. bijeli ima pješaka na pretposljednjem redu. Na dijagramu 2. igra svog pješaka na posljednji, osmi red i postavlja damu (može bilo koju figuru osim pješaka i kralja).

To je ujedno i mat crnom kralju.

En passant

1) 2) 3)

Ako pješak igra za dva polja sa svog osnovnog položaja i postavi se uz protivničkog pješaka, protivnik ga može skinut s table (uzeti).

Na dijagramu 1. su označena polja udara koja omogućavaju uklanjanje pješaka , u slučaju pomjeranja za dva polja. Na dijagramu 2. bijeli je pomjerio pješaka za dva polja.

Na dijagramu 3. crni je zauzeo dijagonalno polje svog udara i uklonio bijelog pješaka s table.

En passant moramo izvesti odmah u sljedećem potezu inače više nemamo opciju uzeti tu figuru en passant. U notaciji se en passant bilježi ep.





Gotovi smo sa trećom lekcijom,naredna će biti nekada 😉 Kao i prošli put,tačan odgovor na pitanje donosi skromnih 100cc ko prvi odgovori tačno 😃
Današnje pitanje glasi:


Larry Christiansen je velemajstor iz koje države?



Malo guglajte i podržite ovu školu sa donacijama 😃 Samo pare,a za ostalo ćemo lako 😉


Predhodni članci škole šaha:

[PPG] Škola Šaha-Šahovska ploča i figure
[PPG] Škola Šaha-Pravila kretanja figura




Glavni i odgovorni urednik,