[Polska codzienna] Żołnierzom Wyklętym cześć i chwała!

Day 3,024, 13:00 Published in Poland Poland by ZdzislawKozka

Cześć i chwała bohaterom!

Było ich kilku,a ruszyli na stado wilków! Nigdy się nie poddali,za co pamięć o nich pogrzebali. Dzisiaj mamy Narodowy Dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Polaku, jeśli masz dziecko powiedz mu więcej o nich, jeśli mało wiesz na ten temat dowiedz się więcej, jeśli masz blisko pomnik ku ich pamięci pójdź i zapal im lampkę!




Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Dopóki są w naszej pamięci,dopóty będą żywi mimo śmierci!

Dowiedz się więcej: http://podziemiezbrojne.blox.pl/html

P.S: Aby nie usunięto artykułu niedługo wybory na cp


Historia Żołnierzy Wyklętych zaczerpnięta z http://www.wykleci.ipn.gov.pl/