Turėsime Seimą - galimybė ar problema?

Day 2,926, 14:19 Published in Lithuania Lithuania by iPSiArt
Sveiki, piliečiai,


1. Turėsim (gal?) Seimą

Po 10 mėnesių pertraukos vėl turėsime Seimą. Kai kam gal Seimas asocijuosis su medaliais, ar Seimo chate vykstančiais plepalais – kartais be ryšio, bet apie karą, kartais – į temą. Tačiau vargu ar kas paneigs, kad Seimo narių rankose yra ir svarbūs mygtukai, kuriais jie gali inicijuoti tam tikrų įstatymų leidimą.

Praėjo 10 mėnesių, per kuriuos turėjome pasiilgti tiek nuolatinio atsiradimo žemėlapyje, tiek ir galimybės ją savarankiškai valdyti. Kai kurie dar minėjo kad piliečių aktyvumui trukdo diktatūra. Ką gi, prieš beveik 3 savaites nebeliko ir šios kliūties. Demokratijos triumfas. Bet, ar pasirengėme valdyti savo valstybę?



Taigi, prisiminkime – pagal žaidimo mechaniką ką gali Seimo nariai?


Vėlgi, svarbu priminti, kad kiekvienas Seimo narys per savo kadenciją gali inicijuoti 2 įstatymų projektus. Ne daugiau.


Kokie yra įstatymų leidybos poreikiai Lietuvoje?

Vienas iš svarbiausių poreikių – atkurti iki okupacijos buvusius mokesčius. Pirmiausia eina kalba apie pridetinės vertės mokesčio (PVM, arba anglų kalba – VAT) pakoregavimus.

Prieš 10-11 mėnesių buvo pakoreguoti ir sumažinti PVM mokesčiai šioms prekėms:
1. Maisto;
2. Ginklų;
3. Namų;
4. Kelionės bilietų.

Atskiru įstatymu iki minimumo sumažintas Pajamų mokestis (Work Tax), kuris užtikrino turbūt didžiausią dalį biudžeto pajamų

Išvada – tam kad pakoreguoti/grąžinti mokesčius mums prireiks bent 5 atskirų įstatymų.

Bet ar tai viskas, ko reikia Lietuvai?

Greičiausiai ne, nes reikėtų turėti omeny, kad vien mokesčiais Seimo darbas nesibaigs. Kiti svarbūs įstaymai kuriuos tikrai gali prireikti inicijuoti:
1. „NE“ įstatymas (2);
2. Pinigų pervedimas į valstybines organizacijas (1)
3. Impeachmentas (1)
4. Minimalios mėnesinės algos keitimas (1)

Šie įstatymai nėra būtinybė, tačiau tokią galimybę privalome nusimatyti. NE įstatymus gali leisti ir prezidentas, tačiau kas atsitiktų, jei CP būtų mažai aktyvus, o NE išleidimas būtų svarbus net poros minučių klausimas? Kas būtų, jei prezidentą dėl neaktyvumo ar neadekvatumo reikėtų nušalinti, o būsimuose CP rinkimuose būtų tik 1 kandidatas, ir pašalinus jį, nebeliktų kam leisti įstatymų? Seimas privalo įvertinti ir nusimatyti įvairius scenarijus.

Taigi, išvada – per būsimą kadenciją Seimo nariams gali tekti inicijuoti bent 10 įstatymų, o tai reikštų, kad reikalingi 5 tikrai aktyvūs žmonės, kurie panaudos abu savo įstatymus, arba 10 Seimo narių, išleidžiantys po 1 įstatymą.


4. Kiek Seimo narių gali turėti eLietuva?

Atsižvelgiant į Erepublik Wiki išaiškinimus Seimo narių skaičius priklauso nuo regionų skaičiaus.

Įvertinkim pesimistinį, realistinį ir avantiūristinį scenarijus.
1. Pesimistinis scenarijus – Pralaimime puolimą Vitebskaja, baltarusiai lapkričio 25 pradeda puolimą ir iki lapkričio 26 d. 16:00 užima Dainavą. Turime 0 regionų ir 0 vietų Seime (kaip įprasta per šiuos 11 mėnesių).

2. Realistinis scenarijus – Pralaimime puolimą Vitebske, tačiau Dainavoje apsiginame, arba baltarusiai ją užima po lapkričio 26 d. 16:00. Turime 1 regioną ir 10 Seimo narių.

3. Avantiūristinis scenarijus – Laimime Vitebskaja, ir dėl įvairių priežasčių baltarusiai nesugeba jos išvaduoti iki lapkričio 26 d. 16:00. Turime 2 regionus ir 20 Seimo narių.


5. Kaip politinės partijos pasirengę rinkimams?

Truputis faktų įžangai:

Kaip žinia, Seimo rinkimuose dalyvauja 5 skaitlingiausių partijų atstovai.
Gaila,bet ko gero neįvardinsiu kiek procentų balsų minimaliai turi surinkti partija tam, kad turėtų bent 1 savo atstovą.

Įstatymų leidyba Seime –(išskyrus MPP ir NE skelbimą kam komandą duoda Prezidentas) neapsiriboja vien mygtukų nuspaudimu. Net ir tos įstatymų rūšys, kurios gali būti priimtos pagal žaidimo mechaniką, iš pradžių jų projektai turi būti svarstomi Erepublik.lt svetainėje, Seimo dalyje, susilaukti ten daugumos palaikymo ir tik tada perkelti į balsavimą pagal žaidimo mechaniką. O kur dar įstatymai dėl socialinių projektų, ministerijų, karo išlaidų, kuriems nepakanka vien mygtukų nuspaudimo…

Kaip atrodo 5 pagrindinių partijų pasirengimas Seimo rinkimams (partijos išdėstytos Erepublik reitingo tvarka). Kandidatų aktyvumas matuojamas pagal jų aktyvumą spaudsoje, skype chatuose arba mūšio lauke (kas rodo reguliarų prisijungimą prie žaidimo). Sutinku, kad vertinimas gali būti subjektyvus, pirmiausia dėl to, kad ne visi chatai yra prieinami, tačiau...

Kandidatų sąrašą galite matyti paspaudę ant partijos pavadinimo:

1. Lietuvių nacionalistų partija . 10 kandidatų, iš jų – 7 aktyvūs, 2 iš dallies aktyvūs, 1- mažai aktyvus.

2. Lietuvos moderatų sąjunga - 3 kandidatai, iš kurių 2 – iš dalies aktyvūs (mūšio lauke), 1 –neaktyvus.

3. Solidarumas – 3 kandidatai, iš kurių 2 – iš dalies aktyvūs, 1 – beveik neaktyvus.

4. Lietuvos Tėvynės Sąjunga – 9 kandidatai, iš kurių 7 aktyvūs, 2 – iš dalies aktyvūs.

5. Lietuvos laisvės Sąjunga – 3 kandidatai, iš kurių 1 – aktyvus, 1 – iš dallies aktyvus, 1 – neaktyvus.

Kad ir kaip gaila, tenka konstatuoti, kad šiandien tik 2 partijos iš 5 yra gyvybingos ir pasirengusios dalyvauti Seimo rinkimuose ir gavusios daug balsų, sugebėtų turėti pakankamai aktyvių ar iš dalies aktyvių Seimo narių.

Taiklus klausimas – ar tie, kas balsuos Seimo rinkimuose tradiciškai balsuos už partijų pavadinimus/ iš nostalgijos kažkam, ar vis dėlto atkreips bent menkutį dėmesį į kandidatų sąrašus ir pagalvos apie pačių kandidatų tinkamumą/pasirengimą?

Jei turėtume išrinkti tik 10 Seimo narių, gal nebūtų bėda, jei neaktyvios partijos susilauktų stipresnio palaikymo. Tačiau avantiūristinio scenarijaus variant, jei turint 20 vietų Seimą, pasyvi partija gautų tarkim 30 proc. rinkėjų balsų, teturėdama 3 kandidatus. Kas tada?



6. Apibendrinant...


Pačiu aktualiausiu klausimu, kad ir kaip gaila, yra klausimas ne kokio dydžio Seimą mes turėsime...

Žymiai aktualesni yra kiti klausimai.

Pirmasis - ar mes tikrai pasirengę šiandien turėti didesnį, nei minimalų (10 žmonių) Seimą, kurių dauguma tikrai bus aktyvūs?

Antrasis – kad ir kaip gaila, rinkimuose visada dalyvaus ne 1 ar 2, bet visos 5 stambiausios politinės partijos. Ką padaryti, kad visos 5 taptų aktyviomis tam, kad galimybe patekti į Seimą nepradėtų naudotis lavonai, botai, ir kt. šlamštas?

Trečiasis - jei aljansų situacija Erepublike staigiai pasikeistų, arba Plato po mėnesio surengtų turnyrą dėl bonusų paskirstymo, mūsų regionai taptų lenkams nebeįdomūs ir galėtume turėti 40 narių Seimą, mums tai būtų problema ar galimybė?

Problemos nėra neišsprendžiamos, kol yra motyvacija jas spręsti. Ar mums užteks jos?

Kokį turėsime Seimą poryt priklauso nuo Jūsų visų.