Presidendikandidaatide debatt

Day 835, 09:59 Published in Estonia Estonia by Margus Murakas

Homme on eRepubliku maailmas taas käes aeg, mil rahvas valib omale meelepärase presidendi. Et hääle andmist pisut lihtsustada ja kandidaatidest parem ülevaade anda, kogusin kokku küsimused, mis valijaid huvitasid ning edastasin need riigijuhiks pürgijatele.

Tänan väga kandidaate Michael Holdenit, Alberttit, Mikrouuni ja EstMXi, et nad olid vastutulelikud ning pigistasid oma kahtlemata kiiresse graafikusse ka veidi aega järgnevatele küsimustele vastata, kes rohkemal, kes vähemal määral. Tahaksin ka veel korra tänada kõiki, kes võtsid vaevaks küsimusi saata ning loomulikult ka neid, kes ei pidanud paljuks küsimuste kogumise artiklit top 5 hulka hääletada. Suur tänu läheb ka Enrii Lindebaumile ja lebotajale, kes andsid idee taolisel kujul debatt läbi viia.

Et kõik valijad antud artiklit ka näeks, siis ärge unustage seda hääletamast!

Aga pikemalt teie aega raiskamata sissejuhtatusele suunduks nüüd põnevama osa poole ehk siis kandidaatide vastused teie esitatud küsimustele.



Küsimus: Mida teeksite ehitajate tööpuuduse vähendamiseks? Kas ehitajad hakkavad mõistliku palgaga riigilt tööd saama?


Michael Holden: Ehitajate tööpuudus on mulle väga südamelähedane probleem ning treeningfirmade taasavamist võib näha, aga ma jään oma vaadetele ja põhikirjale truuks ning ei lase treeningfirmade palkadel erasektoriga konkureerivaks tõusta.


Albertti: Kõigepealt peaksime defineerima, mis on normaalne palk. Siin on kindlasti kaks aspekti, üks on töötaja- teine tööandja poolne. Eelneval ajal on korduvalt kritiseeritud riigi tegevust, kui riik on asunud pakkuma mingis sektoris töökohti, kuna tahes tahtmata asub riik sellisel juhul konkureerima erasektoriga. Esmase ja kõige kiiremaks vahendiks oleks ehk hoopis ehitussektori maksusüsteemi pehmendamine, et meelitada investoreid tegema vastavat investeeringut ehitussektorisse. Teine võimalus oleks alustada riikliku kaitse- või haiglasüstemide tootmist, seda sellisel juhul täies mahus ja suunitlusega, et müüa neid edasi liitlaspartneritele, samas võime siin sattuda olukorda, kus toodame suurte kuludega endale vastavaid süsteeme lattu ja jääme jänni nende realiseerimisega ja kindlasti ei saa mainimata jätta, selle projekti väga suurt stardikapitali vajadust ja tegelikult abisaajate väga vähest arvu.

Seega esmaseks vahendiks oleks maksude pehmendamine antud valdkonnas (majad).


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Kes seina ei ehita, see katust ei saa“
Raftermani hiljuti avaldatud artiklist sai välja lugeda, et osad eestlased on läinud välismaale, kuna eEestis ei ole võimalik ehitajatel korraliku palgaga tööd saada. Üks võimalus oleks muidugi luua riigifirma, kuid neid palku ei jõua riik kinni maksta. Mina ootaks veel ära uue mooduli saabumiseni, kus ametid muudetakse ning vaataks siis edasi.


EstMX: Lähtudes kommunismi põhimõtetest loome igasse valdkonda 10neid riiklike firmasid, mis hakkavad turust kõrgemat palka maksma, sammuti viime alla ka toodete hinnad, et rahvale jääks rohkem raha kätte.

Lähtudes aga loogikast ning majandusest, ei ole eriti mõtet luua riiklik(e)u firma(si)t.

Küsimus: Mida teie, kui eEesti kõige tähtsamaks isikuks pürgijad, teeksite selleks, et praegune stagnatsiooni aeg lõppeks, vanad, aga väärtuslikud mängjaid, ei lõpetaks mängimist, praegusel aktiivil oleks tahtmist edasi mängida ning uutel huvitav ja põnev eEestisse sisseelada? Mis oleks teie valitsuse tegevus selles suunas, et kõik saaksid öelda, eEestis on põnev ja lahe elada?


Michael Holden: Ma ei leia, et vanad ja väärtuslikud mängijad oleks huvi puudumise pärast hiljuti lahkunud. eEesti elu põnevamaks muutmiseks peavad valitsus, Riigikogu ja rahvas koos töötama ning sisepoliitiline heaolu ongi minu ametiaja prioriteediks.


Albertti: Ma julgeks öelda, et valitsus on selles suhtes alles kolmandal astmel enda tegevuse suhtes, eelkõige on meeldiva ja huvitava mängukeskkonna loomise taga teised mängijad ja seejärel erakonnad. Põnevusest ja lahedusest on inimestel erinevad arusaamad. Mõnele on oma firmaga tegelemine põnev ja lahe, teist jätab see hoopis külmaks. Meie riik on juba sisemiselt niivõrd lõhestunud, et ülimalt raske on seda taas ühendada ja üksmeelt selles suhtes luua, kuna meil lihtsalt on niivõrd tugev koalitsiooni- ja opositsioonipoliitika. Kohati on eEesti poliitika juba selline, et ei lähtuta enam eEesti huvidest vaid põhimõttest, et peab olema kõige vastu, mida oponent välja käib. Valitsus saab enda ühtsuse ja rahvasõbralikusega anda eeskuju kodanikele ja erakondadele, et me oleme siiski üks rahavas ja enda iseseisvuse eest väljas.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Parem hoia nii vana kui uut, see on kõige edu ruut“
Ehk tuleks suurendada seda sektorit valitsuses, mis enamikke presidente ei kõiguta – meelelahutusministeeriumi. eRepublik ise ei ole just väga suurte võimalustega, tuleks laiendada seda ka väljaspoole mängu. Leida ühiseid huvisid ning seda informatsiooni ära kasutada.


EstMX: Mängu teeb põnevaks sõja olukord, see toob siia ka elanike. seega ainus mida teha saaks, ning mis ei viiks meid hukatusse oleks tööle saada kaks sama aegset treening sõda (väikese viivitusega, et need väga ei katuks, kuid igapäevaselt oleks sõda olemas).

Küsimus: Mida arvate praegusest eEesti Kaitseväest? Mida te teete eliiduga?


Michael Holden: Mul ei ole praegusel hetkel ülevaadet Kaitseväe struktuurist ning selle arengust, seega ei oska konkreetseid lubadusi teha.


Albertti: Praegust EKV-d ei ole, seega ei saa me rääkida praegusest kaitseväest. Süjave puhul kindlasti reformiks ära kogu süsteemi ja seda lähtuvalt eelnevalt minu poolt välja käidud struktuuri järgi.

EKV koosneks kolmest allüksusest:
1. Eliitüksus - loetud arv kõrkemate oskuste ja aktiivsusega eEesti kodanikud.
2. Regulaararmee - Koosneks ~20-nest allüksusest, millest igaühte juhiks Eliidi üks liige, ühe üksuse suurus 10-20 eestlast.
3. Mobilisatsiooniüksus - kuuluksid kõik eEesti kodanikud.

Selline on väga lihtne lahtiseletus minu nägemusest kaitseväe struktuuris ja ma ei lasku siin üksikasjadesse.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Anna mehele kirves ja ta läheb teeb puid, aga anna mehele kätte Hecler ja Koch VP70 ja ta läheb laseb maha mõned soomlased“
Ehk ma arvan, et Eliit tuleks alles hoida, kaitsevägi muuta tavainimestele kättesaadavamaks ja selgemaks ning luua EAP põhikirjas olev „Väikeste tankide programm“.

Küsimus: Mida kavatsete teha treeningsõdade puudumise vähendamiseks? Kas te lähete türgi MPP-d püüdma?


Michael Holden: Esimene asi oleks välja uurida, kas praegu kasutatavad võimalused on jätkusuutlikud ning stabiilsed (Malaisia MPP ja sõda eLätiga). Seejärel alles tuleb hakata vaatama uute allianside loomisele. Türgi sõdade kohta nii palju, et kuna Türgi on agressoriks, siis meie sealt mängumehaanika tingimustel sõdida ei saa.


Albertti: Phoenixi liikmena asuksin välispoliitiliselt aktiivselt tegelema selles suunas, et hättasattunud riikidele MPP abi pakkuda, seda eeldusel, et abivajaja maksab üldjuhul enamuse MPP kuludest. eEesti on sõjaliselt juba piisavalt tugev, et abi vajav riik saab juba aru, et nende makstud MPP annab kindlasti rohkem tulemust, kui sama raha eest ostetud tankimine. Samas siin muidugi tuleb suuresti arvestada ka Riigikogu koostööga ja toetusega, kuna ilma nende nõusolekuta ei ole MPP-de vormistamine võimalik. Türgi MPP ei ole eraldi eesmärgiks, see oleks üheks võimaluseks.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Parem tuvi 24h käes, kui varblane öösel ainult“
Ma olen selle poolt, et kindlustada eEestile ~24h treeningsõdu, kahjuks Türgilt seda ei saa hetkel, kuna ta on ründav pool ja meie MPP ei aktiveeruks. Aga toetan seda, et võimalikult palju katta ööpäevast ära treeningsõdadega ning et vähemalt üks treeningsõda oleks stabiilne, et ka halvimate kokkusattumuste puhul ei tekiks auku.


EstMX: Vt. teine punkt. kindlasti ei tasu püüda MPP-sid riikidega kes ise ründavad, kuna sellest ei saa me mingit kasu.

Küsimus: Kas eEesti peaks tegema kõik endast oleneva, et sõlmida rahu eSoomega?

Michael Holden: Ma olen rääkinud soomlastega. Nad ei ole huvitatud ei minu ega ühegi teise eestlasega heade suhete loomisest. So be it.


Albertti: Kindlasti, samas tehes rahu, siis ainult meile sobivatel tingimustel ja eeldusel, et eSoome kannab kõik kulud, mida eEesti viimases lahingus kandis ja ma ei mõtle siin ainult riiklike kulusid.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Niikaua, kuni sinu vend on suurem, kui eSoome, ära rahu tee“
Niikaua, kuni meil on MPP Ungariga, oleme kaitstud ja ma ei usu isiklikult, et Soomel mingeid suuri plaane eEestit ära vallutada oleks, ehk uue mooduli saabudes oleme meie hoopis eelisolukorras ja pole välistatud eSoome vallutamine.


EstMX: Rahu eSoomega oleks isegi, et natuke halb, kuna see uinutaks järjekordselt valitsust. Eks iga üks teab, kui nibin-nabin meil see MPP sõlmimine oli. kuna oleme pidevas sõjas eSoomega, ei saa valitus sellisel olukorral korduda lasta.

Küsimus: Eden vs Phoenix?


Michael Holden: Ei tahaks isiklikult kumbagi, aga mu kohustuseks on PHOENIXiga läbi saada ja kavatsen seda edukalt teha.


Albertti: Kas siin nüüd küsiti, kas eEesti peaks kuuluma emba-kumba või liitude üldist omavahelist seisu? Minu seisukoht on, et eEesti kuulub Phoenix-isse ja ma ei näe mingit vajadust ega põhjust sealt välja astuda.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Üheksa korda mõõda, üks kord mine liitu ning ära teisse enam mine“
Ma olen väga kindel, et kõik kandidaadid vastava😛 „Phoenix“ ja sellel on kindel põhjus – meile ei ole kasulik üle minna EDENisse. Nad ei võtaks meid üldse vastu ning Phoenix näitas eSoome sõja ajal, et nad on valmis meid kaitsma. Kuigi ka mulle on natuke vastumeelne Venemaaga ühes liidus olla (IRL põhjused) siis just Vene tankid olid need, kes tegid väga suure damage eSoome sõjas.

Küsimus: Mida te teeksite teistmoodi, võrreldes praeguse Sir_Tonis2 ja Estoniani poolt juhitava valitsega? Mis oleks radikaalsed muudatused, kui neid üldse on? Mis on praeguse valitsuse suurim viga?


Michael Holden: Kommunikatsiooniministri lahkumine tekitas suure infoaugu. Seda ei tohi korrata.


Albertti: Ma juhiks riiki, lähtuvalt riigi võimekuse tõstmisest, mitte isiklikust või majanduslikust huvist. See on vastuseks kõigile neile kolmele küsimusele.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Kus viga näed laita, seal kandideeri presidendiks, et ise paremini teha“
Suurimaks veaks pean infosulgu. Praegune valitsus väidab, et kulisside taga käib neil kõvasti töö, kuid rahvani see ei jõua. Seetõttu ilmselt ei valitaks Sir_Tonist tagasi presidendiks ka (Ilmselt kolme kuu pärast on see kõigil ununenud ja ta kandideerib uuesti) Jällegi kord suurendaks ühe kõrvalejäetud ministeeriumi – Kommunikatsiooniministeeriumi osatähtsust. Ei saa nii klassifitseerida, et Rahandusministeerium ja Kaitseministeerium on kõige tähtsamad. Kõikide ministeeriumite omavaheline koostöö tagab parima tulemuse.


EstMX: Kõik ja mitte midagi. Ma võin valida hetkel parimad võimalikud kandidaadid, kuid 2-3 nädala pärast võib neil tekkida probleeme ajaga eRepubliku külastamisel. see aga tähendaks sarnast olukorda hetke situatsioonile. iga 2-3 nädala tagant ei ole ka mõistlik valitsust ringi vahetada, kuna see ei oleks jätkusuutlik. suurim viga - rahvaga suhtlemise puudus.

Küsimus: On lubatud tähti ja päikeseid ja mida iganes, kuid ometi pole saavutatud kontakti rahvaga, info valitsuse tööst ja tegemisest on pea olematu, kuidas muudaksite seda, et president ja valitsus ning rahvas oleks pidevas suhtluses ning rahvas teaks, mida tema riigipea teeb ning millega tegeleb valitsus?


Michael Holden: Kommunikatsiooniministri lahkumine tekitas suure infoaugu. Seda ei tohi korrata.


Albertti: Saades ametisse määratuks, sean konkreetsed punktilised eesmärgid ja annan nende hetkeolukorrast jooksva ülevaate iga seitsme päeva tagant. Me ei saa eeldada, et Valitsus ja President annavad igapäevaselt aru, mida tehakse ja kuhu suunas just liigutakse, siis meil ei jää lihtsalt aega, et saavutatud eesmärke täita. See on siiski mäng ja mina ei eelda üheltki valitsuse liikmelt 24h. on-line olekut.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Loe eelmist küsimust“


EstMX: Vaata eelmist punkti.

Küsimus: Keda te näeksite valitsuses (rahandusministeeriumis, kaitseministeeriumis, välisministeeriumis, sotsiaalministeeriumis)?


Michael Holden: Kompetentseid ja mõningatel ametitel ka kogenuid isikuid kes on nõus nii ülejäänud valitsuse kui ka Riigikogu ja rahvaga koostööd tegema.


Albertti: Valitsuses näen ainult END-i liikmeid, kuna usaldan END-i liikmeid.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Viska kevadel merre leib ja sügisel oled jätkuvalt ilma“
Kuna ennustaja ütles mulle, et ma saan neli häält, siis ilmselt nende hääletajatega täidaksingi kohad.

Küsimus: Mida arvad teistest kandidaatidest? Kui sind ei valita, siis kes oleks sinu arust parim võimalik kandidaat peale sind ja miks?


Michael Holden: Mulle ei meeldi Albertti ja EstMXi poliitika, aga me lihtsalt olemegi erinevad inimesed. Kui ma ei võida, siis saagu presidendiks Mikrouun.


Albertti: Igal kandidaadil on omad tugevused ja nõrkused (kui seda saab nii sõnastada). Minu eelistus ja toetus oponentidest kuuluks Michael Holden-ile, poliitikuna on ta viimaste kuudega teinud läbi päris suure muudatuse ja võiksime teda nimetada täieõiguslikult heaks ja sobivaks kandidaadiks presidendi ametisse. Holdeni plussiks on kindlasti hea ülevaade välissuhetest ja tema aktiivsus.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Võta üks ja viska teist ja teisega viska kolmandat“
Lühidalt seda vanasõna kokku võttes võib öelda, et Alberttiga on mul kõige ühisem maailmavaade, kuid arvan, et ta on natuke liiga radikaalne. EstMX on üks usaldatavamaid inimesi eEestis, kuid viimasel ajal on ta enda halvemat külge natuke palju esile toonud ning Holden on ehk kolmest kogenenuim, kuid mulle ei sobi poliitiline jõud ta selja taga ja väike takistus on ka vanus, mis siiski eRepublikus väga ei loe.

Küsimus: Mida teed siis, kui ei võida valimisi?


Michael Holden: Jätkan rahva teenimist ja oma erakonna aitamist Riigikogulase ja parteilasena.


Albertti: Toetan maksimaalselt END-i arengut, toetan END-i praegust ja tulevast president ja alustan ettevalmistusi järgmisteks eEesti presidendi valimisteks, samuti osaleks edasi Riigikogu töös.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Kui kirves katki läheb, mine mõisa uue järgi, aga vahepeal sebi parteisse inimesi juurde“
See võtab kenasti kokku asja. Ma proovin EAP presidendiks saada jälle kord ning ehk ka kongressivalimistele viia meid.


EstMX: Korraldan suurima Ddos rünnaku mida erepublik iial näinud on? Mida siin ikka teha on, tuleb üritada järgmistel valimistel, ehk on siis rohkem õnne.

Küsimus: Mis on teie motoks?


Michael Holden: Say no to old men, say YES to Holden!


Albertti: Üks rahvas, üks Riik.


Mikrouun: Nagu vanarahvas ütleb: „Tugev keskvõim=tugev riik!“


EstMX: kõik kodanikud on võrdsed, kuid kahjuks on ka võrdsete seas võrdsemaid.