PolitinÄ— propaganda ir populizmas

Day 2,562, 11:19 Published in Lithuania Lithuania by screamas

Sveiki,
pradėsiu nuo trumpos įžangos nesusijusios su šiuo straipsniu. Šiuo metu eRepbulika davė misiją surinkti 100 draugų, todėl vietoje bandymo prisišaukti reikalingą žmonių kiekį, siekiu jį užsidirbti. Būtent dėl šitos priežasties pateiksiu trumpą komentarą apie politiką, propagandą ir populizmą. Galvoje turiu LLS paskelbtą straipsnį ir jo, kaip atvejo analizę.

Visiems kurie nežino apie kokį straipsnį kalbu, pridedu nuorodą:
http://www.erepublik.com/en/article/-lls-i-vengti-katastrofos-2470516/1/20


Prieš pradedant kritikuoti šį straipsnį, supratimo vardan turiu apibrėžti kas yra populizmas ir propaganda.
Propaganda – tai tikslinis įtikinėjimo procesas ir ji „<...>siekia veikti visais įmanomais lygmenimis, įskaitant toteminį, maginį, mitinį, estetinį, ideologinį, kalbinį, mokslinį.“ (Mažeikis, 2013: 279) Ji yra susijusi su emocijų ir jausmų stimuliavimu. Būtina paminėti, kad propaganda nėra tik tekstai ar sloganai, kalbos ar vaizdai. Tai tik būdai, kuriais ji gali būti skleidžiama, nes propaganda yra transformacija, įtikinėjimas. Kitaip tariant, propaganda yra nukreipta į žmogaus sąmonę, nuolat apeliuojant į tam tikrus mąstymo modelius ir siekianti juos transformuoti. Šiuo konkrečiu atveju apeliuojama į nacionalistinę sąmonę per įvairius pareiškimus ir simbolius (pvz. LLS logotipas perima simbolinį Lietuvos vėliavos kapitalą, taip suteikdamas validumo savo partijai, ji veikia tėvynės vardan).

Populizmas yra tikėjimas, kad valdžia turėtų priklausyti žmonėms, o ne elitui esančiam valdžioje. C. Mudde populizmą apibūdina kaip politikos stilių kuris supriešina grynus (pure) žmones ir korumpuotą elitą. (Mudde, 200😇4-3😎 Populizmas yra grindžiamas jausmais ir emocijomis, todėl sprendimai priimami remiantis būtent jais, o ne logika ar racionalumu.

Jeigu tai būtų reali politika, o toks užmojis straipsnyje yra kiek jaučiamas, straipsnio autorių, o ir tikėtina, visą partiją galima laikyti populistais. Adresuojama tauta, apeliuojama į vertybes, pvz. laisvę. Save ir savo partiją iškeliant į moralinį ir emocinį lygį, vietoje realių argumentų, aiškiai formuluojamų ir keliamų tikslų, vadinamosios "logic and reason" partija užsiima emociniu verbavimu. Žinoma, tai viena iš politinio simbolinio kapitalo kaupimo galimybių, tačiau bent minimaliai suvokiant politiką, kitaip nei propagandinio šito straipsnio pavadinti negalėčiau. Straipsnio autorius/autoriai aiškiai apeliuoja į tautą, siekia sukontroliuoti situaciją, piešia priešų įvaizdį, kurie yra "velnio apsėsti", o balsas už LLS yra prisidėjimas prie "tvarkos ir politinio stabilumo išsaugojimo".
Visi šie pasakymai apeliuoja būtent į emocijas ir jausmus. Kreipiamasi į tautiečius, apeliuojant į tvarką, laisvę, idant būtų išvengta katastrofos. Tam tikra prasme tai politika, tačiau su politika susijusi taip pat menkai, kaip Darbo Partija ir jų postringavimai viešojoje erdvėje (kurie taip pat persisunkę populizmu). Jei LLS žaidžia "namus", šiuo atveju namų erdvę pakeičia politika ir viešoji erdvė, tuomet žaisti reikėtų bent šiek tiek nusimanant apie politiką ir jos veikimo principus. Užsiiminėti populizmu ir laikyti save išmanančiais politiką, teigiant, kad dirbama tautos labui yra absurdas. Tai du visiškai vienas su kitu nesisiejantys dalykai. Tam, kad būtų priimti logiški, racionalūs ir interesus iš tikrųjų reprezentuojantys sprendimai, būtina užsiimti realia politika (su diskusijomis, sprendimų ieškojimu ir pan.), neapeliuojant į jausmus.

Pabaigai norėčiau paminėti ir vieną smulkmeną, jeigu partija kalba apie laisvę, valdžią žmonėms ir panašiai, tuomet ji nėra centro partija. Šią esminę klaidą reikėtų taisyti į kairiosios pakraipos partiją, ją laikant pusiau komunistine, socialistine arba liberalia (priklausomai nuo siekių). Jeigu pasisakoma prieš anarchizmą, tuomet į kairę žvelgti niekaip neišeina, siekiant tvarkos ir tradicijų išsaugojimo reikėtų tapti dešiniąja partija. Šiuo atveju nėra nuoseklumo, sloganai ir tai į ką apeliuojama neatitinka aprašymo ir atvirkščiai. Būtent dėl šio neatitikimo ir manau, kad centro partija LLS būti negali, nes šių dviejų prieštaravimų niekaip nesuderina, o tai ypač jaučiasi minėtame straipsnyje.

Rekomendacija partijai: nuspręsti savo politikos kryptį ir jos laikytis, nes šiuo metu jūs reprezentuojate nebent patys save, o ne rinkėjus. Partijai ir jos politiniams pareiškimams trūksta nuoseklumo, užsiimama populizmu ir propaganda, nepateikiant jokių argumentų, kartojant jau nusibodusius lozungus apie laisvę ir tautą, tačiau pilnai nesuprantant net savo esminių politinių pažiūrų.

Literatūra:
Mažeikis, G. (2013). Įsikitinimai. Sąmoningumo metamorfozės. Kaunas: Kitos Knygos
Mudde, C. (2000). In the Name of Peasantry, the Proletariat, and the People: Populisms in Eastern Europe. In East European Politics & Societies 15, 33-53.