Kodeks novinara Srbije

Day 520, 10:51 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo informisanja

Поштовани новинари,

У овом чланку можете прочитати важећи новинарски кодекс Удружења новинара Србије и Независног удружења новинара Србије. Овај чланак се објављује ради информисања и едукације играча који се са новинарским послом и новинарском проблематиком први пут сусрећу у еРепублику. Оригинални кодекс је, сходно томе, дјелимично преуређен, како би био примјенљив у условима новинарске професије у еРепублику, односно, изостављени су дијелови кодекса који губе смисао у еРепублику (нпр. Извјештавање о масовним несрећама и сл.). Надам се да се овако измјењен кодекс неће сматрати својеврсним "скрнављењем".

С поштовањем
Министар информисања
Стеван Мокрањац

________________________________________ _______________________________


КОДЕКС НОВИНАРА СРБИЈЕ


I - ИСТИНИТОСТ ИЗВЕШТАВАЊА


1. Обавеза новинара је да тачно, објективно, потпуно и благовремено извести о догађајима од интереса за јавност, поштујући право јавности да сазна истину и држећи се основних стандарда новинарске професије.

2. Право је медија да имају различите уређивачке концепте, али је обавеза новинара и уредника да праве јасну разлику између чињеница које преносе, коментара, претпоставки и нагађања.

3. Новинар је дужан да назначи извор информације коју преноси. Уколико извор не жели да буде откривен, новинари и уредници поступају са дужном професионалном пажњом и својим професионалним ауторитетом стају иза информације и одговарају за њену тачност.

4. Новинар је дужан, када је то неопходно, да консултује што више извора и да им омогући да изнесу свој став.

5. Са новинарством неспојиви су објављивање неоснованих оптужби, клевета, гласина, као и измишљених писама или писама чији аутор није познат или његов идентитет није проверљив.

6. У случајевима када новинар процени да је у интересу јавности да објави непотврђену информацију или нагађање дужан је да изричито наведе да информација није потврђена.



II - НЕЗАВИСНОСТ ОД ПРИТИСАКА



1. Новинар треба да се супротстави сваком притиску на слободно обављање професије, као и сваком виду цензуре.

2. Са новинарством је неспојиво примање мита за објављивање, прикривање или спречавање прикупљања и објављивања информација. Новинар не сме одлагати објављивање битних информација, осим због неопходне провере тачности.

3. Економски и политички интереси издавача не смеју да утичу на уређивачку политику, на начин који би имао за последицу нетачно, необјективно, непотпуно и неблаговремено информисање јавности.

4. Новинар се не може присилити на изражавање мишљења противно његовој савести.



III - ОДГОВОРНОСТ НОВИНАРА



1. Новинар је, пре свега, одговоран својим читаоцима. Ту одговорност не сме да подреди интересима других, а посебно владе и других државних органа. Новинар се мора супротставити свима који крше људска права или се залажу за било коју врсту дискриминације, говор мржње и подстицање насиља.

2. Фалсификовање докумената и плагијат недопустиви су и сматрају се тешким прекршајем стандарда професионалног поступања новинара.

3. Новинару је забрањено да користи непримерене, узнемиравајуће, порнографске и све друге садржаје који могу имати штетан утицај на децу.

5. Новинар је дужан да поштује и штити права и достојанство деце, жртава злочина, особа са хендикепом и других угрожених група.

6. Новинар негује културу и етику јавне речи, поштује право на одговор, извињење и исправку и дужан је да благовремено објави одговарајућу исправку.

7. Сваки вид комерцијалног оглашавања као и политичка пропаганда које нису јасно означене сматрају се тешким прекршајем стандарда професионалног поступања новинара.



IV - НОВИНАРСКА ПАЖЊА



1. Новинар је обавезан да приступа послу са дужном професионалном пажњом.

2. Новинар не сме слепо да верује извору информација. Новинар мора да води рачуна о томе да извори информација често следе своје интересе или интересе друштвених група којима припадају и прилагођавају своје исказе тим интересима.

3. Прећуткивање чињеница које могу битно да утичу на став јавности о неком догађају једнако је њиховом намерном искривљивању или изношењу лажи.

4. Новинар мора бити свестан опасности од дискриминације коју могу да шире медији и учиниће све да избегне дискриминацију засновану, између осталог, на раси, полу, старости, сексуалном опредељењу, језику, вери, политичком и другом мишљењу, националном или друштвеном пореклу.



V - ОДНОС ПРЕМА ИЗВОРИМА ИНФОРМИСАЊА



1. Новинар има право да истражује све околности и чињенице о догађајима који су од интереса за јавност.

2. Новинар се у прикупљању информација не сме служити изнудом, претњом и прогањањем извора информација.

3. Новинар је дужан да поштује захтев извора информисања за анонимношћу. Измишљање анонимних извора је тежак прекршај стандарда професионалног поступања новинара.

4. Новинар је дужан да се представи извору информација и да наведе медиј за који у том тренутку ради.

5. Новинар никад не сме да злоупотреби емоције или осећање других људи, њихово незнање или недовољну способност расуђивања.

6. Новинар не сме међу људе уносити неоправдан страх нити уливати лажне наде.



VI - ПОШТОВАЊЕ ПРИВАТНОСТИ



1. Новинар поштује приватност, достојанство и интегритет људи о којима пише. Право на приватност је сужено када је реч о јавним личностима, а посебно носиоцима јавних функција.



VII - КОРИШЋЕЊЕ ЧАСНИХ СРЕДСТАВА



1. У прикупљању информација, новинар ће се користити само часним средствима.

2. Новинар не треба да настави са постављањем питања, пошто је замољен да одустане.

3. Притисак да дâ одговор на неко питање може бити настављен и након одбијања, али само под условом да за то постоји утемељен јавни интерес.

4. Право је новинара да, у односу према државним и другим институцијама, континуирано поставља питања за која сматра да су од интереса за јавност без обзира на то да ли су замољени да то прекину или не.

5. Новинар не извештава о темама у којима има лични интерес, односно о темама у којима долази до конфликта интереса.



VIII - ПОШТОВАЊЕ АУТОРСТВА


1. Новинар неће као своје потписивати текстове других аутора.