[URM] Seimo darbas užsienio šalyse

Day 2,156, 06:07 Published in Lithuania North Macedonia by Uzsienio reikalu ministerija

Sveiki brangūs mokesčių mokėtojai,

Šiandien Lietuvos URM jūsų dėmesiui pristato teminį straipsnį apie šalių, kuriose atstovaujami Lietuvos interesai, seimų veiklą. Dėl šio tyrimo į URM kreipėsi LR Seimo narys dimention, siekdamas sužinoti daugiau apie užsienio seimų darbo praktikas bei galbūt pritaikyti kai kurias iš jų Lietuvoje. Kadangi tokia informacija mūsų manymu būtų vertinga ne tik minėtam Seimo nariui, bet ir daugeliui Lietuvos politikų, mielai sutikome imtis šio darbo. Taip pat kviečiame ir kitus piliečius, turinčius idėjų dėl bendradarbiavimo su užsieniu ar tam tikros visai Lietuvai aktualios informacijos surinkimo, kreiptis į URM. Juk tam mes ir esame!

Šiuo tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti:
1. Kokias bendravimo priemones naudoja kongresai (Skype, IRC, forumai ir t.t.)?
2. Ar egzistuoja seimuose partijų koalicijos?
3. Ar kongresų nariams yra teikiamos rekomendacijos/nurodymai dėl tam tikrų balsavimų (MPP, NE ir pan.)?

Už atliktus darbus dėkojame musų nuostabiems ambasadoriams:
Tautis_LT (Vokietija)
Kim The Great (Australija, P. Korėja, Japonija)
Aquillina (Lenkija)
Menoli (Rusija)
iPSiArt (Baltarusija)



Vokietija



Bundestagas komunikacijai naudoja IRC (kaip ir visa likusi šalis, Skaipą vadina rusišku išsigalvojimu 😃). Kongreso IRC pokalbių kambaryje dalyvauja kongreso nariai ir Prezidentas. Įstatymai yra aptariami, tačiau klausoma Prezidento nurodymų. Jei kongreso narys Prezidento nuomonei nepritaria, jis gali pateikti kontrpasiūlymą ir tuomet bendru sutarimu priimamas sprendimas.
Turi ir savo forumą smulkesniems klausimams spręsti (panašiai kaip ir mūsų Seime). Partijos yra labiau kiekviena sau (pvz. Bad Party trokšta karo, o Kped - taikos), tad visą laiką vyksta diskusijos ir tarimaisi. Kažkokių sąjungų ar blokų nelabai egzistuoja.
Apskritai, Vokietijos kongrese yra gana tylu. Dauguma kongreso narių neaktyvūs, diskusijose dalyvauja vienetai. Ekonominiai klausimai nesvarstomi.

Australija



Karo su Indonezija kamuojamoje Australijoje egzistuoja kongreso IRC kanalas (#ausrep) bei forumas (http://auserepublik.com/), kai kurie žmonės naudoja Skype, kai kurie ne. Oficialios institucijos naudoja IRC ir forumus. Koalicijų senate (kaip jį vadina australai) nėra, kadangi šalis yra ganėtinai vieninga. Dėl svarbiausių įstatymų nurodymus duoda Prezidentas.

Pietų Korėja



Vyriausybėje naudojamas daugiausiai IRC, kartais - masinės PM. Kogreso ši šalis jau senokai neturėjo, todėl jos gyventojai jau seniai pamiršo kas yra koalicijos. Seniau, kai kongresas egzistavo, nurodymus dėl įstatymų duodavo Prezidentas.

Japonija



Bendravimui daugiausiai naudojamas IRC. Daugelis žaidėjų turi ir Skype. Partinė situacija gana marga - kai kurios partijos sudaro koalicijas, kitos yra pačios sau. Japonijos Imperatorius (prezidentas) nurodymų kaip balsuoti neduoda. Tai susiję su japonų filosofija - labai ribotu Imperatoriaus kišimusi į Seimo darbą. Patys kongreso nariai vadovaujasi Japonijos Konstitucija, kurioje apibrėžiamos tame tarpe ir kongreso narių moralės normos (http://wiki.erepublik.com/index.php/Righteous_Nation_Philosophy). Tiesa, tam tikra dalis kongreso narių jų nepaiso.

Lenkija



Lenkijos Seimas turi bendrą IRC kanalą bei forumą (http://kongres.erepublik.com.pl/viewforum.php?f=26). Forume yra atskiros skiltys diskusijoms bei balsavimui dėl įstatymų projektų. Diskusijų forumo moderatoriai – Prezidentas ir Seimo pirmininkas, balsavimo – tik Seimo pirmininkas. Taip pat yra atskira forumo skiltis, skirta oficialiai skelbti priimtiems teisės aktams ir jų pakeitimams: http://kongres.erepublik.com.pl/viewforum.php?f=30 (moder. – Seimo pirmininkas). Skirtingai nei Lietuvos parlamentarai, Lenkijos Seimo nariai savo forume aktyviai diskutuoja, balsuoja ir skelbia teisės aktus. Prie Seimo IRC kanalo prieiti turi teisę Seimo nariai, CP ir, pastarojo reikalavimu, svarbiausi ministrai: krašto apsaugos, užsienio reikalų, finansų.
Oficialių frakcijų, koalicijų ir pan. tarp partijų kaip ir nėra, nors didžiausios Lenkijos partijos Narodowa Demokracja (ND) (praėjusių rinkimų metu surinko 29 proc. balsų, antra pagal parlamentarų skaičių Seime partija surinko 19 proc.) vicepirmininko Majbus teigimu, - beveik visos partijos prieš ND.
CP nurodinėja parlamentarams, kaip balsuoti, tik dėl tam tikrų įstatymų priėmimo (NE, MPP).

Rusija



Situaciją Rusijoje padėjo išsiaiškinti dabartinio šaukimo eRusijos Dūmos pirmininkas konj v paljto. Dėkojame jam. Bendravimui, sprendimų priėmimui eRusijos dūmos nariai naudoja įvairias komunikavimo erdves: Skype chatas pokalbiams, pasiplepėjimui (floodui); Skype chatas svarbiems pranešimams; IRC chatas svarbiems pranešimams. Prieš priimant įstatymus žaidime (pagrinde tai kasmėnesinis biudžetas, politiniai sprendimai) jie aptariami forume (http://erespublika.ru/forum). Jau keletą metų nusistovėjo praktika pagrindinius seimo svarstymus vykdyti ir sprendimus priimti forume, todėl buvo priimtas reglamentas (http://www.erespublika.ru/forum?topic=7152.0 ). Partijos retai kada apsijungia į grupes ar blokus. Prezidentas gali paprašyti seimūnų balsuoti vienaip ar kitaip, bet negali nurodyti. Bet ir tai pasitaiko retai, įprastai ilgai aptariama skaipo chate ir uždarame forumo skyruje, kur Prezidentas ir Dūmos deputatai sutaria dėl visus tenkinančio sprendimo.

Baltarusija



Baltarusijos kongreso darbo organizavimo modelis yra panašus į mūsų - Rada turi savo skype chatą, tiesa ten gerokai viskas apmirę. Diskusijos debatai vyksta specialiai sukurtame forume, bet didelio aktyvumo kongresmenai irgi nerodo. Prezidentas duoda nurodymus Seimui kaip balsuoti, tačiau iš esmės tik dėl savo kompetencijos klausimų, t.y. NE, MPP, AS, iš dalies - embargas. Kitais klausimais iniciatyva priklauso atitinkamų įstatymų siūlytojams. Partijos buriasi į koalicijas pas juos, tačiau pastaruoju metu susidarė tokia situacija, kad yra nacionalistinių jėgų blokas, palaikantis proTWO, ir gryni belarusai, jiems oponuoja liberalų blokas, simpatizuojantis labiau Rusijai su prisišliejusiais rusų PTO'eriais, tikimybė, kad artimausiu metu šie blokai kaip nors pasikeis - nedidelė. Pronacionalistinis blokas išlaiko nedidelę persvarą. Pas juos dėl pilietybių išdavimo visus sprendimus priima CP, pabandžius paklausinėti ar ne geriau turėti atskirą žmogų/tarnybą, o ne CP apkrauti, jie sutinka, kad jų sistema yra tikrai tobulintina, jie ja nėra patenkinti.



Apibendrinimas



Savaime suprantama dėl ribotų URM resursų (kaip visada kviečiame prisijungti) nepavyko apklausti visų šalių, tačiau bendram vaizdui susidaryti tikrai pakanka. Apibendrinant galima būtų pasakyti, ka😛

1. Pagrindinė daugumos šalių oficialių institucijų bendravimo priemonė (išskyrus Lietuvą, Latviją, Baltarusiją, Ukrainą, Rusiją ir dar vieną kitą šalį) yra IRC, o Skype jeigu ir naudojamas, tai labiau neformaliam bendravimui.
2. Beveik visos valstybės turi oficialius forumus.
3. Partijų pasiskirstymas įvairių šalių kongresuose yra labai įvairus - vienur visos partijos dirba vieningai, kitur pilnai arba dalinai pasiskirsto į koalicijas, dar kitur - kiekviena partija dirba atskirai, nekoordinuodama veiksmų su kitomis.
4. Beveik visose šalyse su retomis išimtimis (pvz. Japonija) prezidentas aiškiai nurodo kaip balsuoti bent jau dėl tokių įstatymų kaip MPP ar NE (pas mus kartais vadinamų “techninių įstatymų”).

Interpretacijas paliekame politikams. Ačiū už dėmesį.

Mylim, bučiuojam,
Lietuvos URM