[PoU] Фотовікторина "Легенди нашого Криму"

Day 2,868, 08:51 Published in Ukraine Egypt by Freyja Vanadis




Привіт, друзі! Позоставались у мене деякі залишки з Мінкульту, так-так, того самого, що 6 вотів, 2 коменти ;d, то викладатиму для вас потроху.
Тоді, у серпні мені кортіло поговорити на тему, яка болить і муляє, немов ампутована кінцівка. Про Крим. Бо вже друге літо поспіль ареал
наших літніх відпусток і походів звужено. І, що дивно, ніби й не дуже тягло до того Криму - головно через засилля руссо турісто, - а от сниться ж тепер, щойно почне пригрівати. Кому як, а я за цю нашу "ліву лапку" й раніше боялася. Й весь час думалося і думається, поки багато друзів стоять у блокпостах і допомагають путіноїдам щасливо умєрєть в Рассіі, яка б це була прекрасна земля, коли б не прийшла вата. Де кожен камінчик дихає історією та оповитий легендами. З різних епох і різномовними - греків та киримли, вірменів і німців, болгар і караїмів, запорізьких і чорноморських козаків. Отаким багатоголоссям промовляють у нас "ісконно русскіє зємлі". І всі ці легенди дуже яскраві та поетичні, як кримський пейзаж: печерні міста, античні руїни, море такого різного моря й такі незвиклі для нас, західняків, гори. Усе, що ми тимчасово втратили і що непремінно собі повернемо. Й усі повернуться додому: тисячі біженців і Джаз Коктебель, і Дні української книжки у Феодосії. І знову будуть урвища Мангупа й Херсонес, де прибивав щита віщий Олег та хрестився Володимир, і плов з ялівцем дорогою на Чуфут-Кале, і мій улюблений караїмський ресторанчик у Євпаторії з найсмачнішими в світі чір-чір, і захід сонця навпроти Золотих Воріт, і світанки у Лисячій бухті. І, мабуть, будуть нові легенди. Про повернення. Друга Хайтарма. І все знов буде Україна!
А поки що повертаю вас до кримських легенд - старих і прадавніх. Я ще старалася ілюструвати завдання старовинними листівками, але не завжди був під рукою сканер. То вже як вийшло.

Отож ваші завдання. Зіставте фото з уривками чи переказами кримських легенд, спробуйте відповісти на мої запитання і вписати відповіді до форми .

1 правильна відповідь - 2 ку7 танки. Для партійців ПоУ всього вдвічі. Гран-прі тому, хто найшвидше надішле максимальну кількість правильних відповідей, - 5 голд (не подвоюється). Тобто усе, як завжди. Удачі!)

А це вам трохи кримськотатарського панк-року для натхнення. Шатур Гудур .


Завдання:

1.
Ця героїчна жінка, донька архонта не раз рятувала рідне місто від підступних боспорців. У нагороду попросила співгромадян лиш про одне – поховати її після смерті в межах міста. Вона навіть прикинулася мертвою, щоб перевірити жителів міста. Однак старійшини не зважилися порушити давній звичай і наказали поховати її у некрополі далеко за містом. Тоді героїня встала з саркофага й дорікнула співгромадянам порушенням клятви. Й вона таки домоглася свого, їй ще за життя дозволили обрати місце для поховання у стародавньому місті, з яким пов′язано чимало легенд і правдивих історій. Назвіть місто й ім′я героїні. (антична легенда, записана багатьма візантійськими письменниками)





2.
Ця легенда про веселу та співочу дівчину Зюлейку, її матір і двох синів місцевого правителя Топал-бея, котрі народилися без сердець. Вони скинули оком на дівчину й погналися за нею. "Біжи, моя дитино, біжи!" - волала їй мати услід. І коли не стало вже в неї сил утікати, скрикнула Зюлейка: «Не буду я в руках лихої людини. Нехай каменем на дорозі ляжу. І вам, триклятим, скам′яніти за ваше зло!»
Міцне було слово дівчини з чистою душею. Стала вона на камінь обертатися, в землю вростати. А беєві сини уламками скелі біля неї посипалися. Добігла до них мати й гукнула: «Хочу завжди на цей камінь дивитися, доньку свою бачити!» І материнське слово було міцне, вона теж на землю каменем упала. І так вони стоять і досі. Де саме? Є дуже поетична татарська назва цієї дівчини-скелі. (кримськотатарська легенда)





3.
Це легенда про суворого хана Крим-Гірея, єдиною втіхою якого була його юна невільниця Деляре. Тільки недовго прожила вона у неволі, зав′яла, як ніжна квітка, позбавлена сонця. Старий хан викликав майстра-іранця Омера й наказав йому пронести крізь віки своє горе. І спорудив Омер дивовижний пам′ятник… Що це за пам′ятник і де він розташований? (легенда Західного Криму)





4.
Ця легенда про двох братів-княжичів, котрі були близнюками. Вони зловжили дарами свого старого слуги-чародія й використали їх з корисливою метою. Цар морських глибин розгнівався на них і вбив своїм тризубцем. На що вони обернулися після смерті? (легенда кримських греків)





5.
Ця легенда оповідає про візантійських мореплавців, які шукали нових родючих земель. Але Понтос Аксінос був і справді непривітним до них морем, спершу довго жбурляв кораблі по хвилях, а потім запав мертвий туман. І коли мандрівники вже втратили будь-яку надію, біла пелена розсіялася й вони побачили те, що шукали. То була прекрасна Таврида. «…!» - скрикнув дозорний. Небавом вони заснували тут селище, назва якого пов′язана з тим криком радості. Як воно називається тепер? (легенда кримських греків)





6.
Легенда про слабкого духом монаха, якого змовились спокусити диявол і злий дух. Перший перетворився на милу свійську тваринку й навіював старому картини сімейних радощів, а другий підсунув йому у рибальську мережу прекрасну дівчину. Відлюдник, звісно, не встояв перед її чарами, але добрі сили світу не стерпіли наруги над родинними цінностями і перетворили усіх учасників бенкету на скелі. Як їх називають і біля якої місцевості вони розташовані? ( мусульманська легенда)





7.
Ця легенда оповідає про прекрасну дівчину Арзи, яку розбійники вкрали мало не з її весілля, під час того, як вона брала воду з фонтана, й привезли в султанський гарем. Ніщо не могло потамувати її тугу за домом, рівно через рік після викрадення вона взяла малого сина на руки й кинулася з ним із вежі в Босфорі. Однак таки отримала змогу повертатися раз у рік додому. Ким вона стала і до якої місцевості повертається? (південнобережна легенда)





8.
«І лежить старий звір на березі от уже тисячі літ. Його могутнє тіло закам′яніло. Могутні боки перетворилися на прямовисні провалля, висока спина стала вершиною гори, що сягає хмар, голова стриміть гострою скелею, густа шерсть обернулася на дрімучий ліс…» Місцевість, назва гори. (кримськотатарська легенда)





9.
Цей цар був одним із наймогутніших володарів давнини. Багато земель собі підкорив, поміж них і Понт Евксінський. Міцно був прив′язаний цар до життя і весь час вживав отруйне зілля малими дозами. Був мудрий та освічений, однак жорстокий і самовпевнений, як і кожен володар. Коли пішли на нього війною римляни, бажаючи підкорити такі чудові землі, як Колхіда й Таврія, його не підтримав жоден поневолений народ: ані таври, ані скіфи, ані савромати. Римські легіони завдавали поразку за поразкою і врешті цар змушений був прийняти вирішальний бій у своїй останній твердині. Але навіть рідний син зрадив його й повів військо супроти батька. Зрозумівши, що це кінець, цар зібрав усіх дружин, наложниць і дочок, наповнив чаші отруєним вином і змусив усіх їх випити. Але його самого отрута не вбила, й тоді він вибіг із палацу й підставив горло під ніж одного з ворожих вояків, що вже прорвались до твердині. Так він помер, і тепер одна з Кримських гір носить його ім′я. Як звали царя і як тепер називається його колишня твердиня?
(антична легенда)





10.
Ця легенда про те, як прийшли завойовники-кочівники на кримську землю. Кримчани запекло опиралися, тому завойовники мали постійну потребу у зброї. І облаштували на вершині гори гігантську кузню-зброярню. Порядкував усім чорнобородий коваль, який наділяв зброю з гори надлюдською силою. Кузня гуркотіла день і ніч, висушувала усе живе навколо, місцевий люд гинув там від надсильної праці. Коли старійшини прийшли до коваля з проханням піти з гори, він надіслав назад іще гарячий глек із їхнім попелом. Тоді до супостата прийшла найвродливіша дівчина, але він спробував її занапастити, а як не вийшло, то протнув її щойно викутим кинджалом. І тоді сива гора не стерпіла злодійства. Розчахнула жерло й поглинула коваля з його посіпаками-чужаками. Коли полум′я згасло, усі побачили потворні кам′яні брили. А дівчина, остання жертва коваля, стала скелею у формі жіночої голови. Місцевість, гірський масив? (кримськотатарська легенда)






Нагадую, що конкурс організовано і профінансовано Партією Патріотів еУкраїни.
Членство в PoU це:
* Щоденна підтримка для усіх партійців,
* Скайп-чат , де можна комфортно спілкуватись і діставати відповіді на всі запитання з розвитку,
*Програма розвитку партійців ,
а також
програма партійного кредитування, допомога в проходженні журналістських місій, оренда партійної зброярні, призові вікторини та конкурси, радіо "Патріоти" та багато-багато іншого.
Ми дуже згуртовані, веселі й товариські без огляду на вік, місце проживання та особисті рж-позиції.
PoU — це твій правильний вибір! Разом до розвитку та фану!