История на българските въздушни удари II

Day 2,496, 13:06 Published in Bulgaria Bulgaria by XaoC aJI4eH
Част втора: АС на Бастед дъ куин

След като вече припомнихме какво се случи при първия въздушен удар в тази статия идва ред на втория. Не мога да се сдържа да не отбележа, че няма как да дам карти защото от скоро са недостъпни, а и няма смисъл да се правя на художник-картограф. Рисуването на карта по памет би било твърде твърде субиктивно и неточно! Ако някой пази скрийнове и ги даде ще бъда благодарен. Тези които знаят добре географията или познават добре картата на Плато лесно ще си представят нещата.

Годината е 2013-та, месецът юли. Президентските избори са спечелени от Бастед дъ куин(екс-Дарк Мистрес), позната още като “шефката”, която стана втората жена избрана за президент след легендарната Бимба. Основните акценти в програмата и бяха борба за конгрес и подобряване на координацията със съюзниците. По същество доста трудно изпълнима програма…

Актуална политическа ситуация към този момент

България е член на съюза СоТ, начичан гальовно от някои “Котю”, от други по други начини, но да не се отклоняваме… В СоТ членуват още Чили, Македония, Индонезия, САЩ, Русия, Белгия, Швейцария, Германия, Перу, Парагвай, Мексико, Япония и Южна Корея. От другата страна на барикадата беше силния съюз е ТУ, наричан още “двойките”, сформиран на базата на Уан: Сърбия, Полша, Унгария, Испания, Словения, Великобритания с множество сателити като балтийските държави, например. Няма как да се пропусне, че към този момент течеше разместване на съюзите, започнало от разпада на ЕДЕН (Хърватско, Румъния, Гърция, Турция, Китай, Израел, Португалия, Ейре) затова моля да бъда извинен ако съм допуснал някои субективни неточности. Отношения с повечето екс-ЕДЕН държави бяха най-малкото враждебни, а Румъния и Гърция бяха вече обърнали МПП-тата си като про-ТУ държави. Отношенията ни с Хърватско и Турция не бяха много по-добри. Официалната позиция на сърбите относно предателтвото им беше че не е трябвало да приемаме САЩ в СоТ, макар че по мое мнение така си измиха ръцете, защото пробния период на САЩ продължи цели 3 месеца, а в интригата около тяхното предателство по мое мнение бяха намесени поне румънците, ако не и гърците. Както сами можете да предположите, балансът на силите беше грубо нарушен в наш ущърб и заплашваше да съсипе цялата игра, ако не се бяха случили някои по-сетнешни събития. Като приятелски на СоТ страни към този момент бяха само слабите страни на Асгард (Швеция, Финландия и Норвегия).

И ако външно-политическата ситуация за България беше меко казано сложна, то вътрешно-политическата не беше по-добра. По това време имаше нещо като хегемония на коалицията на БДП и НАПРЕД, а опозицията в лицето на ГБ, НБ, БНФ трудно намираха аргументи докато побеждавахме на бойното поле. Обаче беше добре експлоатирана темата за старите армейски организации (или т. нар. обози), някои от които когато админите решиха да премахнат частните организации бяха правилно обявени за държавни. Но след разпускането на армията предишната есен въпросните оргове, създадени от армейците си останаха в бившите взводове(отряди). Понеже сме си българи, казусът не можа да бъде решен политически докато имахме парламент. Нямаше и развитие по въпроса за създаване на армия поради икономически причини нейното финансиране нямаше как да се осъществи по стария начин, а орговете сами по себе си не бяха достатъчни за това. Опозизията тръбеше, че организациите трябва да бъдат държавни, т. е. да се стопанисват от държавата, но после едва ли не ги поискаха на концесия, нещо което ако беше станало щеше направо да ни съсипе като общност... Както сами може да се досетите целите тези политически полемики не се отразиха никак добре върху боеспособността ни.

Планът

Изтрити от Румъния за България имаше много малко възможности. Беше много трудно да се спечели въстание, а когато се стигнеше до директни битки румънците мачкаха с по-силните си МПП-та. Постепенно назря идеята, че малко преди парламентарните избори трябва да се направи въздушен удар и това да ни осигури региони и съответно конгрес. Проблемът се състоеше в това, че за да се активира въздушният удар трябва да имаме свободен регион (поне един), а това не беше лесно да се постигне. Взе се решение България, Македония и Чили да заредят ВУ, като първа удари Чили по Румъния и после Гърция, така че България и Македония да освободят региони и на свой ред да отлетят за Южна Америка. Тук трябва да се спомене, че президентът на Чили по това време беше испанец. Трудно ми е да преценя от позицията на страничен наблюдател каква е неговата роля за негативния краен резултат... Нека хората от кухнята да кажат!

Ход

Чили активира своя ВУ и атакува Румъния в нашите оригинални региони. По време на самата атака беше вдигнато въстание. Румънците възприеха тактиката първи приоритет да е въстанието, а директната битка да е с второстепенен приоритет. В крайна сметка чилийската атака беше успешна, а въстанието неуспешно. Това доста обърка целия план. В крайна сметка се наложи са бъде спечелено въстание от Чили, което забави както Чили така и нас. Чили превзе София и пусна Гърция за ЕВ. Атаката по източния македонски регион обаче се оказа неуспешна. Освен това и македонския ВУ не беше зареден докрай… Българския ВУ беше активиран и за цел отново беше избрана Боливия. Чили бяха изгонени от Балканите. България лесно превзе 3 боливийски региона, но когато придобихме обща граница с Аржентина бяхме бързо и лесно победени. В крайна сметка се оказа, че сме се освободили няколко часа по-късно от времето когато е трябвало да имаме регион(и) и избори за парламент не се проведоха.

Грешките

Както сами може да видите целия план беше твърде сложен, а балансът на силите твърде нарушен за да мине гладко всичко. Според мене чилийския ВУ беше закъснял и това не даваше достатъчно възможности за промени в плана по време на изпълнението в зависимост от резултатите от битките. Според мене е трябвало цялата офанзива да започне около 48 часа по-рано. Може да се отчете като грешка, че изобщо беше активиран ВУ, след като стана ясно, че македонците няма да отлетят. А мястото – Боливия също не беше избрано правилно. По това време директна битка срещу Аржентина не можехме да се надяваме да вземем. Трябваше да се удари другаде където по-свободно да се маневрира. Някъде в Азия, Австралия или Колумбия. Трябва да се спомене, че по това време вече бяха въведени щитовете, така че възможностите със сигурност са били ограничени.

Резултати

Чили се реваншира за нашата помощ като “върна жеста” от предишната година. Показахме че макар и по-слаби сме задружни и си помагаме. Бяха похарчени пари, но избори нямаше. Данъчните постъпления си останаха в хазната, но в организациите под контрола на правителството (основен дял от всичките) все още имаше значителни средства, събрани чрез валутна спекула.